2011 Archiwum

LABA /LEICESTERSHIRE ASIAN BISINESS ASSOCIATION/ w RC Zamość – maj 2011

Kierownictwo Azjatyckiego Stowarzyszenia Biznesu, Prezydent LABA /LEICESTERSHIRE ASIAN BISINESS ASSOCIATION/ Jaspal Singh Minhas oraz członkowie Zarządu LABA Bob Kullar i Raja Mahal byli gośćmi RC Zamość. Przybliżyli cele i zadania stowarzyszenia. Spotkanie było okazją do złożenia podziękowania na ręce Boba Kullara, przyjaciela zamojskiego klubu i jednocześnie członka Zarządu LABA za wsparcie działań klubowych RC Zamość.W imieniu członków RC Zamość prezydent Marek Kwiecień dziękując powiedział:” życzliwość Pana pozytywnie wpłynęła na obraz całości działań klubowych i skutecznie wsparło szczytne przedsięwzięcia charytatywne i pomocowe realizowane przez Rotary Club Zamość. Wyrażam nadzieję, iż nasze przyjacielskie kontakty i współpraca będą przebiegały tak znakomicie jak do tej pory. Pozostając z nadzieją, że magia nawiązanej przyjaźni i czynienia dobra będzie trwała dalej przez kolejne lata życzymy Panu satysfakcji z wykonywania obowiązków, sił, hartu i wytrwałości oraz dobrej koniunktury finansowej firmy i jego pracowników w 2011 roku.”

rc (10) rc (9) rc (8) rc (7) rc (6) « 1 z 2 »

Ekslibris 2011

Ekslibris z motywem zamojskim to tytuł wystawy w Książnicy Zamojskiej im. St. Kostki Zamoyskiego w Zamościu. Ekspozycja prezentuje ponad 160 znaków własnościowych, których wspólną cechą jest motyw zamojski. Ekslibrisy pochodzą z prywatnych zbiorów zamojskich kolekcjonerów: Stanisława Rudego i Krzysztofa Wróblewskiego – past prezydenta 2009/2010, członka RC Zamość. „Szczególny rozwój tej formy znaku książkowego nastąpił w okresie nowożytnym, a zwłaszcza w kulturze baroku, lubującego się w literaturze i sztuce emblematycznej. Forma oznaczania księgozbioru ekslibrisem spopularyzowana została w XIX w. i na początku ubiegłego stuleci”- mówi Krzysztof Wróblewski. Obecnie funkcja ekslibrisu uległa zmianie. Coraz rzadziej jest faktycznym znakiem książkowym, stając się uznaną formą twórczości artystyczne i przedmiotem kolekcjonerskiego zainteresowania, przyjął rolę pomocniczą w promocji określonych osób, miejsc, miast, zabytków, zdarzeń czy atrakcji – dodaje Krzysztof, właściciel jednej z największej w kraju kolekcji tych dzieł sztuki graficznej. W dzisiejszym zabieganym świecie posługiwanie się ekslibrisem jest uważane za wyraz wysokiego szacunku i dbałości o książki, jak również wysokich potrzeb kulturalnych ich właściciela. Myślę również, że ekslibris wykonany w szlachetnej technice graficznej (drzeworyt, miedzioryt, akwaforta, litografia) podnosi walory artystyczne książki, wartość kolekcjonerską danego egzemplarza, dając jednocześnie świadectwo bibliofilskiego do niej stosunku. Zbieranie ekslibrisów to dzisiaj jedna z dziedzin kolekcjonerstwa. We współczesnym kolekcjonerstwie znaków książkowych wyróżnić możemy dwa nurty: – zbieractwo ekslibrisów jako znaków własnościowych książki, określający jej proweniencję wg łacińskiego powiedzenia: habent sua fata libelli /”mają swoje losy książki”/; – kolekcjonowanie ekslibrisów jako dzieł sztuki graficznej.  W Polsce i na świecie organizowane są wystawy, poświęcone wyłącznie tej tematyce jak ta zamojska na której obok ekslibrisów współczesnych, można zobaczyć grafiki zabytkowe, m.in. miedzioryt z 1815 r. – ekslibris Biblioteki Ordynacji Zamojskiej.

rc (7) rc (6) rc (5) rc (4) rc (3) « 1 z 2 »

Kulig 2011

rc (17) rc (16) rc (15) rc (14) rc (13) rc (12) rc (11) rc (10) rc (9) rc (8) « 1 z 2 »