2021 Archiwum

Koncert Mikołajkowo – Bajkowy 6.12.2021

6 grudnia, w poniedziałek na godz. 18 zastaliśmy zaproszeni przez Dyrekcję Państwowej Szkoły Muzycznej w Zamościu na uroczysty koncert Mikołajkowo – Bajkowy.

         Z radością przyjęliśmy zaproszenie, tym bardziej, że mamy wieloletnie kontakty z tą szkołą i jak co roku wspieramy finansowo jej uczniów. Oczywiście była to też okazja wysłuchać koncertu „na żywo”, gdy jest niestety okres pandemii i takich wydarzeń jest mało, a jeśli są, to mają wiele obostrzeń. W tym przypadku również tak było, byliśmy tylko 4 osobową ograniczona grupą, Prezydent Zbyszek Żukowski, Janusz Nowosad i skarbnik Adaś Budzyński wraz z żona, a jako publiczność, rodzice uczniów szkoły muzycznej, też w ograniczonej ilości, tylko jedna osoba spośród rodziców. Niestety takie są smutne skutki pandemii i związanej z nią ograniczenia.

         Ale chyba wszyscy zapomnieliśmy o jej skutkach, bo koncert był wspaniały, a muzyka w wykonaniu młodzieży jest zawsze wesoła i pełna radości.

         My przy okazji, wykorzystaliśmy koncert do wręczenia stypendiów dla szczególnie pracowitych i uzdolnionych uczniów tej szkoły. Jak co roku ufundowaliśmy dwa stypendia. Uczniów wytypowało grono nauczycielskie. Docenianie ich pracy w tak młodym wieku jest dla nas bardzo ważne, a ich sukcesy o których wiemy, są  powodem do naszej dumy. Nasi dwaj stypendyści wystąpili ze wspaniałym solowym występem.

         Pierwszym stypendystą jest uczeń VI klasy szkoły średniej, w klasie trąbki, którego uczy tata, nauczyciel z tej szkoły, Bartek Kiecana. Wykonał solowy utwór z repertuaru muzyki poważnej przy akopamencie Pani dyrektor Alicji Słupskiej na fortepianie. Piękny koncert. Trudny, ale wykonanie i kunszt świadczy o wielkim talencie Bartka i jego pracy w opanowaniu tak trudnej kompozycji. Tak to już jest, że najczęściej utwory muzyki poważnej są „pisane” przez wirtuozów danego instrumentu, tak by tylko oni mogli go wykonywać, im trudniejszy tym większa sława i splendor. Dlatego byliśmy pod bardzo dużym wrażeniem wykonaniu tak trudnego, ale też pięknego utworu przez Bartka.

         Drugim stypendystą jest Piotrek Tymura w klasie fortepianu. Jest uczniem 6 klasy szkoły podstawowej. Jest już wybitnym młodym muzykiem. Od wielu lat  koncertuje, a dorobek jego sukcesów w tak młodym wieku jest imponujący. Piotrek wykonał z wielkim kunsztem dwa utwory na fortepianie. Było wrażenie, że jesteśmy na koncercie w filharmonii i gra dorosły doświadczony pianista, a był to tylko  skromny młody chłopiec. Grał swobodnie i jednocześnie z wielką pasją. Piotrek jest wielki.

         Po koncercie stypendystów na salę weszła szkolna orkiestra symfoniczna. Wszyscy byli poprzebierani w ozdoby mikołajkowe i świąteczne. Orkiestra była wielka. Nie zmieściła się, na niemałej przecież scenie i część orkiestry była poza nią, praktycznie obok widowni. Wrażenie niesamowite. Jeszce nigdy tak blisko nie byliśmy orkiestry. Pod batutą nauczyciela ze szkoły młodzi muzycy wykonali specjalnie dobraną na tą okazję bajkową muzykę. Radosne i znane utwory, skomponowane przez światowej sławy kompozytorów, a związane z bajkowymi filmami z ostatnich lat. Między innymi „Król Lew” czy „Kraina Lodu”. Coś niesamowitego. Radosna, wesoła, piękna muzyka, często skoczna, rytmiczna, a czasami melancholijna. Oglądając film, muzyka jest dla nas tłem. A okazuje się jak jest piękna, bogata i ponadczasowa. Przedstawione utwory były bardzo skomplikowane, bogata aranżacja, przeplatane solowymi występami przeróżnych instrumentów. Byliśmy pod wielkim wrażeniem. Muzyka filmowa w takim wykonaniu jest równie piękna i wspaniała jak poważne i znane utwory wielkich światowych kompozytorów. Polecamy.

         Dziękujemy naszym stypendystom, dziękujemy szkolnej orkiestrze symfonicznej za wspaniały koncert, niestety był krótki, ale miejmy nadzieję, że w przyszłości spotkamy się w pełnym „wymiarze”.

            Dziękujemy Dyrekcji i Gronu nauczycielskiemu za pracę w przygotowaniu tego koncertu i wkład jaki Państwo wnoszą w naukę przyszłych muzyków z Zamościa.

Wigilia w DPS pod patronatem RC Zamość

To była niesamowita wigilia. Przyniosła radość nie tylko Paniom z DPS, ale też jej organizatorom. Była burzą mózgów i potrzebą zrobienia czegoś dobrego dla innych . Rotary  Club Zamość objął swoim patronatem DPS przy ul Żdanowskiej,  dzięki czemu powstała świetlica terapeutyczna. Ale przyszedł czas na spełnianie pragnień  osobistych. Ja byłam pod wrażeniem nie tyle pracy co wielkiego szacunku dyrekcji DPS dla Pań,  które tam przebywają. Eli Szymańskiej, Wiesiowi Rakowi i autorce tekstu zależało, by wigilia  była czymś wyjątkowym. Była zatem choinka dowieziona przez Jurka Liberadzkiegio, pełna  oczekiwania atmosfera i radość na twarzach Pań.

Spotkanie, po powitaniu przez panią dyrektor rozpoczęło się koncertem pastorałek,  recytacji i kolęd w wykonaniu pensjonariuszek. Trzeba było widzieć ich zaangażowanie, emocje i radość.  Uczestnicy brawami dopingowali i bawili się razem z nimi. Emocje. To było niesamowite. 

W wigilii obok Pań z DPS uczestniczyli członkowie klubu Rotary Zamość. Ela Szymańska i Maria Zygo zaangażowane były w przygotowanie prezentów dla Pań.  Jednym z pomysłów było zebranie ozdóbek biżuteryjnych od naszych znajomych, co spotkało się z dużym oddźwiękiem. Pani Kasia Monachiewicz z Liceum Sztuk Plastycznych  wraz z uczniami zajęła się zapakowaniem prezentów. W paczkach znalazły się też bańki na choinkę przygotowanie przez uczniów. Dobrym pomysłem było przygotowanie dla każdej  Pani   z DPSu portretu, który został oprawiony w ramki. Te portrety sprawiły dużą radość obdarowanym. Mikołaj,  którym był uczeń PLSP wręczał prezenty osobiście.  Oprócz tego, były też kwiaty czyli gwiazdy betlejemskie,  które będą cieszyć pensjonariuszki w ich pokojach. Rozdawaniu prezentów towarzyszyła radość,  trochę rozgardiasz , robienie fotografii i uściski.

Okazywanie bliskości było tym, co było potrzebne wszystkim. Goście otrzymali w prezencie wielkie piernikowe serca. Pani Edyta Panas, członkini RC Zamość, przekazała kosz słodyczy, a wolontariusze PLSP też zebrali do skarbony datki.

Jestem pod wrażeniem zarówno młodzieży z PLSP jak i ich nauczycieli i wychowawców, którzy byli obecni podczas wigilii i byli też zaangażowani w przygotowanie prezentów. Wielkie dziękuję. Mam nadzieję, że to początek naszej współpracy dla dobra innych. Liczę też na nowe pomysły. 

 Przyznam, że ta wigilia w DPS była dla mnie czymś wyjątkowym i długo jej nie zapomnę. Widzieć uśmiech, radość i  niecierpliwe otwieranie paczek to rzecz bezcenna. Zatem do siego roku.

SZLACHETNA PACZKA Z ROTARY CLUB ZAMOŚĆ - 2021
(relacja po przekazaniu darów)

Drogi Darczyńco,

dziękujemy, że razem z nami zmieniasz historię Rodzin, które mają mniej szczęścia w życiu!

Szlachetna Paczka to dla najbardziej potrzebujących nie tylko świąteczny prezent, ale przede wszystkim impuls do zmiany. To mądra pomoc polegająca na nawiązaniu relacji z drugim człowiekiem, który potrzebuje uwagi i zainteresowania. Dzięki Tobie i Twoim bliskim osoby dotknięte nieszczęściem wiedzą, że jest ktoś, kto ich dostrzegł i w nich wierzy. Odzyskanie nadziei na zmianę w życiu to najlepszy prezent, jaki mogliście sprawić w ten świąteczny czas.

Dziękujemy, że pomagasz osobom, którym zabrakło szczęścia.

Zapraszamy do przeczytania wrażeń Rodziny (Pan Jacek z rodziną) i Wolontariusza z Weekendu Cudów, w trakcie którego Twoja paczka dotarła do Rodziny.

Relacja ze spotkania z Rodziną przy wręczeniu paczki

Pan Jacek i pani Marta wraz dziećmi powitali nas z wielką radością i jednoczesnym niedowierzaniem. Z entuzjazmem i wzruszeniem rozpakowywali przygotowane przez Państwo paczki i wielokrotnie wyrażali ogrom wdzięczności za pomoc, jaką uzyskali. Wielkie wrażenie i niepohamowaną radość sprawił rodzinie podarowany przez Państwa laptop. Starszy z synów Michał nie był obecny podczas naszej wizyty, ale rodzice byli niezmiernie zaskoczeni wyczekiwanym przez niego pełnym nowym zestawem umundurowania, a także wymarzonymi słuchawkami dla syna. Pani Marta była zachwycona liczbą i różnorodnością produktów bezglutenowych, jakie przekazaliście Państwo młodszemu z chłopców. Wywołały one wielki uśmiech na jego twarzy. Najmłodsza Olga bezpośrednio po otrzymaniu prezentów przystąpiła do zabawy, a pan Jacek ucieszył się z dużego zapasu kosmetyków. Następnego dnia wieczorem otrzymałam od rodziny fotografie szafy pięknie zagospodarowanej przez panią Martę. Zdjęciom towarzyszyły słowa zachwytu nad jej wyglądem i pojemnością oraz – wyrażone ponowne – olbrzymie podziękowania za dobroć i wszystkie otrzymane prezenty.

Słowo od Wolontariusza

Jestem wdzięczna za przekazane przez Państwo wsparcie rodzinie pana Jacka. Jestem przekonana, że wszyscy jej członkowie szczerze doceniają i należycie wykorzystają Otrzymaną pomoc. Zarówno wzmocni ona ich wiarę w bezinteresowną pomoc, jak i zmotywuje do podejmowania działań ukierunkowanych na poprawę swojego życia. Dostarczyliście Państwo ogromnej przyjemności i niespotykanych emocji. Pięknie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie prezentów. W imieniu swoim i rodziny życzę Spokojnych Świąt i wspaniałego Nowego Roku!

Dziękujemy, że towarzyszysz nam w niesieniu pomocy tym, którzy mieli mniej szczęścia w życiu. Tylko razem możemy sprawić, że poruszających historii, jak te opisane w Raporcie o Biedzie, będzie tylko mniej.

Dobrze, że jesteś!
Zespół Szlachetnej Paczki
PS. W przypadku pytań lub wątpliwości możesz także skontaktować się z nami e-mailowo, wysyłając wiadomość na adres: darczynca@wiosna.org.pl
Jeśli masz pytania związane z przekazaniem paczki Rodzinie – skontaktuj się z Wolontariuszem opiekującym się Rodziną.
DZIĘKUJEMY

SZLACHETNA PACZKA Z ROTARY CLUB ZAMOŚĆ - 2021

Jak co roku, już tradycyjnie, wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji pomocy potrzebującym „Szlachetna Paczka”.

Odpowiedzialnym z ramienia naszego klubu Rotary był  Wiesiek Rak.

    Wiesiek sprawdził jakim osobom możemy pomóc korzystając z informacji zamieszczonych na stronach fundacji „Wiosna”, która sprawuje nadzór nad tą akcją. Dzięki swojemu dużemu doświadczeniu Wiesiek wytypował jedną z pod zamojskich rodzin, będącą w trudnej sytuacji bytowej i mającą wiele życiowych problemów. Oczywiście zaakceptowaliśmy wspólnie wybór Wieśka i zaczęliśmy pracę nad „stworzeniem” „Szlachetnej Paczki”. Zdajemy sobie sprawę, że nasza akcja nie rozwiąże w pełni wszelkich problemów tej rodziny, ale mamy nadzieję, że w przyszłości będzie lepiej i będziemy w miarę potrzeb i swoich możliwości pomagać tej rodzinie.

    Wybór padł na rodzinę Pana Jacka.  Pan Jacek jest osobą niepełnosprawną,  ma 39 lat. Wraz ze swoją partnerką wychowuje tróję dzieci, dwóch chłopców (17 i 11 lat)  oraz 4 letnia córkę. Pan Jacek utrzymuje się ze skromnej renty. Jedno z dzieci  musi odżywiać się bezglutenową żywnością. Wolontariusze fundacji „Wiosna” sporządzili spis potrzebnych rzeczy „na teraz” dla rodziny Pana Jacka. Wywiązaliśmy się, miejmy nadzieję, że w 100 %, z oczekiwań i potrzeb na dziś, rodziny Pana Jacka.

    Zgodnie z zapotrzebowaniem, zakupiliśmy nową trzydrzwiową szafę na ubrania, nowy komputer do nauki zdalnej dla dzieci, mundur  „moro” dla syna uczącego się w szkole mundurowej wraz z nowymi butami wojskowymi typu „GROM”, słuchawki bezprzewodowe, zestaw kosmetyków dla Pana Jacka, zabawki dla dziewczynki, dużo, mającej długi termin ważności spożycia, żywności bezglutenowej i na koniec pudełko mydła od firmy „BETA” z Bondyrza. Wsparło nas wiele osób, firm i instytucji zarówno rzeczowo jaki i finansowo. I z tego miejsca w naszym imieniu i w imieniu rodziny Pana Jacka serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom i  sponsorom.

    Wartość całej paczki wyceniamy na kwotę około 4500 zł. Łącznie „Szlachetna Paczka” dla rodziny Pana Jacka to 8 szt. różnej wielkości pudeł opakowanych w świąteczny papier. Wspólnie, Prezydent klubu Zbyszek Żukowski, Wiesiek Rak  i Krzysztof Brok korzystając z samochodu dostawczego i pomocy jako kierowcy i „ładowacza” Roberta Nowosada dostarczyliśmy paczki do miejsca zbiórki jakim była sala gimnastyczna w szkole podstawowej nr 2 w Zamościu. Było to 10 grudnia w godzinach wieczornych. Ruch w sali był gigantyczny, wiele samochodów i najczęściej młodych ludzi. Wnoszono paczki układając je w sali gimnastycznej. „Szlachetnych Paczek” było wiele i miały różne wielkości od kilku, aż do kilkudziesięciu pakunków. Widok był niesamowity. Całością zarządzali wolontariusze z fundacji. Dostaliśmy podziękowanie, życzenia świąteczne, wieniec choinkowy i paczkę świątecznych pierników.

    Jesteśmy dumni. Dziękujemy jeszcze raz wszystkim darczyńcom i tym członkom naszego klubu, którzy własną pracą i kontaktami przyczynili się do powstania naszej klubowej rotariański „Szlachetnej Paczki”.

    Spotykamy się za rok.                                             

    Z Rotariańskim Pozdrowieniem

Rotary Zamość - "Dla Choinki" - 05.12.2021

05 grudnia w niedzielę na terenie toru krosowego „stara cegielnia” pod Zamościem odbyła się jubileuszowa  X edycja „Dla Choinki” organizowaną przez stowarzyszenie „4×4” z Zamościa.

Jak zawsze wsparliśmy tą cenną inicjatywę finansowo przekazując kwotę 1000 zł. Całkowity dochód z imprezy został przeznaczony na wsparcie oddziału chirurgii tzw. „Starego Szpitala” w Zamościu. Dodatkowo przekazaliśmy różne fanty na licytację, obrazy, albumy i przepiękna choinkę wykonaną przez naszą Rotariankę Edytę Panas. Rozstawiliśmy na terenie zlotu nasze „rollopy”, a przy „Mecie-Start” naszą Rotariańską flagę na maszcie. Symbole ROTRY i naszego klubu były widoczne. Jest dla nas ważne, by uczestniczyć i wspierać takie przedsięwzięcia. Było bardzo dużo osób, szczególnie młodych, często wraz z dziećmi. Poznawano naszą rotariańską symbolikę i każdy z uczestników dowiedział się o naszej obecności na tej charytatywnej imprezie.

Zorganizowana była perfekcyjnie. Były wyścigi motorów krosowych, samochodów terenowych po odpowiednich „modyfikacjach” i kładów. Był też rajd turystyczny okolicami wokół Zamościa na długości przeszło 40 km, przepiękną trasą po polach i lasach z koniecznością poszukiwania „specjalnych pieczątek” na trasie i oznaczania nimi „roadbooka”. Wspaniała przygoda, bo w tym rajdzie wzięliśmy udział. Ważne było uczestnictwo i frajda. Niech żałują Ci co nie byli. Wspaniała atmosfera. Będziemy za rok. Zapraszamy . Jednocześnie dziękujemy stowarzyszeniu „4X4” z Zamościa za wspaniałą zabawę, organizację i oczywiście za pomysł i perfekcyjną realizację tego charytatywnego przedsięwzięcia.

 

                                                                                                          Z Rotariańskim Pozdrowieniem

DNI KRWIODAWSTWA
Honory dla Jerzego Liberadzkiego i RC Zamość.

W dniu 24 listopada 2021r., podczas obchodów  Dni Honorowego Krwiodawstwa, które zorganizował Oddział Rejonowy PCK w Zamościu, nasz kolega klubowy Jerzy Liberadzki został wyróżniony Kryształowym Sercem za wybitne zasługi w rozwoju honorowego krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

Jerzy gratulacje, jesteśmy dumni, że jesteś z nami i w Rotary.

Rotary Club Zamość został również uhonorowany za swoją działalność na rzecz propagowania honorowego krwiodawstwa, Odznaką Honorową PCK II stopnia. W imieniu Klubu wyróżnienie odebrał Adam Budzyński – członek Zarządu RC Zamość.

__________________________________________

KRYSZTAŁOWE SERCE – odznaczenie ustanowione 27 listopada 1986 uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża jako najwyższe odznaczenie organizacyjne. Wyróżnienie przyznawane jest za wybitne zasługi w rozwoju Ruchu Honorowego Krwiodawstwa PCK.

Wyróżnienie stanowi kryształ w kształcie symbolicznego serca o wymiarach 92 na 83,7 mm i grubości 15 mm. Od strony wewnętrznej wydrążony jest wizerunek Odznaki Honorowej PCK. Brzeg serca posiada srebrne obrębienie, które w górnej części połączone jest z kółkiem do wstążki. Kryształowe Serce nosi się na szyi, na białej wstążce szerokości 38 mm z czerwonymi paskami o szerokości 4 mm po bokach.

„DOM NA ZAWSZE” c.d.

W dniu 04.11.2021 roku, delegacja RC Zamość w składzie: Zbyszek Żukowski- Prezydent RC Zamość oraz członkowie – Ela Szymańska, Wiesio Rak, i Jurek Liberadzki, odwiedziła DPS przy ulicy Żdanowskiej w Zamościu. Honory pani Domu pełniła pani Agnieszka Bucior, dyrektor DPS-u.

Wizyta była sfinalizowaniem projektu klubowego „ DOM NA ZAWSZE”, polegającego na remoncie pomieszczenia przeznaczonego na pracownię terapeutyczną. Koszt przedsięwzięcia to kwota ok. 12 000 zł. W obecnej chwili pracownia jest już w pełni wykorzystywana przez pensjonariuszki DPS-u. Odbywają się w niej zajęcia muzyczne i plastyczne.

Satysfakcję sprawiają uśmiechy kobiet i ich chęć do nawiązywania porozumienia – codzienne życie ulega przemianom, które będą kontynuowane dzięki staraniom dyrekcji i mam nadzieję – przy zaangażowaniu członków RC Zamość.

ROTRIAŃSKA JESIEŃ W BIESZCZADACH.

Już po raz 6-ty RC Jarosław zorganizował, sławną już,  wycieczkę po Bieszczadach zwaną „Rotariańska Jesień w Bieszczadach”. Była to wycieczka autokarowa w dniach  17, 18 i 19 września.

Zbiórka 17-go w hotelu „Piast” w Tuczępach pod Jarosławem, gdzie po zakwaterowaniu odbyła się w piątek, w miłej i radosnej atmosferze, uroczysta kolacja z udziałem wszystkich gości i Naszego Gubernatora Wojtka Wrzecionkowskiego. Podczas spotkania klub RC Jarosław przedstawił bogatą historię swojej już ponad 20 letniej klubowej działalności. Poszczególne kluby uczestniczące w wycieczce również przedstawiały się i krótko charakteryzowały swoja działalność. Oprócz RC Zamość  w wycieczce uczestniczyły kluby z RC Lublin , RC Częstochowa, RC Elbląg i RC Polanica. Od Nas, kolega z RC Jarosław  Mietek Słoma jako reprezentant licznej grupy strzeleckiej z Jarosławia, otrzymał książkę,  już bardzo rzadką na naszym rynku wydawniczym, dotyczącą strzelectwa sportowego „Pistolety i Rewolwery – wybór, selekcja , modyfikacja” za swoje i drużyny strzeleckiej RC Jarosław wyniki na ostatnich mistrzostwach strzeleckich naszego dystryktu.

18 września, rano, skoro świt, autokarem udaliśmy się na wycieczkę. Pogoda była kiepska. Było pochmurno, ale nie padało, no może siąpił tzw. „kapuśniaczek”. Dlatego też zrezygnowaliśmy z tradycyjnego wejścia  na wieżę widokową w paśmie Jeliniowatego k. Mucznego. Ale za to, atmosfera w autobusie była wspaniała. Po uroczystej kolacji w piątek wszyscy już się zali. Było fajnie i wesoło, chyba oprócz śpiewów, o ile pamiętam były krótkie przyśpiewki.

Zwiedziliśmy na początku Przemyśl i katedrę, potem był zamek w Kraśniczynie i muzeum Beksińskiego w Sanoku. Cały czas autobusem przemieszczaliśmy się po Bieszczadach podziwiając krajobraz. Mimo, że nie była ładna pogoda to nawet w taki pochmurny dzień Bieszczady mają swój niezapomniany i niepowtarzalny urok. Największe wrażenie robią „parujące” mgły nad górami obrośniętymi, zielonymi, gdzieniegdzie już oprószonymi kolorowymi jesiennymi plamami, lasami. Widoki przepiękne. Na obiad byliśmy w Cisnej, gdzie był nocleg się i gdzie o godz. 18 rozpoczęła się wielką zabawa, ognisko, grill, biesiadna muzyka, śpiewy, muzyka na żywo z udziałem „Bieszczadzkiego Zakapiora” (chyba to taki pseudonim artystyczny, bo wcale na zakapiora nie wyglądał). Mim, że padał deszcz to zabawa była do późnych godzin nocnych, a że hotel był na uboczu Cisnej, pewnie nikomu to nie przeszkadzało.

W niedzielę 19 września, po śniadaniu odbył się przejazd leśną kolejką wąskotorowa na trasie Cisna – Balica. Mimo pogody, wrażenie niesamowite, otwarte wagoniki, powolna majestatyczna podróż lasami  i bieszczadzkimi dolinami, okraszona w drodze powrotnej opowieściami „hamulcowego” w ostatnim  wagonie, młodego pracownika tej kolejki, ratownika górskiego i pasjonata bieszczadzkiej przyrody. Niezapomniana wycieczka. Na koniec, obiad w Zatwarnicy, gdzie kończy się droga, potem już tylko piesze szalki, między innymi na Połoninę Wetlińska, zwiedzanie chaty bojkowskiego i przejście do największego wodospadu w Bieszczadach, który jest wodospadem sztucznym, tak, tak, sztucznym, ale wygląda jak by miał tysiące lat, jest przepiękny i urokliwy, ale dlaczego – sztuczny, to dowiecie się sami jak go odwiedzicie. Polecamy.

Zakończenie wycieczki obyło się na dworze podczas wspólnego skromnego „zimnego” biesiadowania i wspólnymi zdjęciami gdzieś na parkingu na ”Pętli Bieszczadzkiej’.

Wspaniała atmosfera, dużo uśmiechu i pogodne rozmowy, nowe znajomości i przyjaźnie, mimo pogody, niezapomniane widoki i podziw na piękno tej krainy, to cechy tej niezapomnianej wycieczki.

Ale jedno jest najważniejsze, że dzięki wspaniałym kolegom z RC Jarosław Zbyszkowi Dziedzicowi, Markowi Poździkowi i Prezydentowi RC Jarosław Piotrkowi Balickiemu atmosfera wycieczki była niesamowita.

Nie była żadnych, ale to żadnych, problemów. Nikt nikogo nie poganiał, nikt nie ustalał „sztywnych”  terminów i narzucał zaplanowany program. Takie wycieczki i tak prowadzone wycieczki  powinny być na całym świecie, a biura podróży organizujące takie profesjonalne wyjazdy powinny uczyć się, jak tworzyć i jak organizować, od kolegów z RC Jarosław.

                                               DZIEKUJEMY i czekamy na nowe spotkanie w Bieszczadach za rok

XV MIĘDZYNARODOWY KONKURS SKRZYPCOWY
im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie

W listopadzie 2011r podczas spotkania Klubów Rotary regionu lubelskiego poświęconego pamięci zmarłego w 2010r Marcela Stefanskiego, z inicjatywy RC Lublin Centrum przyjęty został projekt ufundowania przez Kluby Rotary Lubelszczyzny nagrody Jego imienia w kolejnych, odbywających się w Lublinie Międzynarodowych Konkursach Młodych Skrzypków.

W bieżącym roku konkurs odbył się w dniach 10-18 września. Patronat objął Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński oraz Prezydent M. Lublina Krzysztof Żuk. 10-osobowemu jury przewodniczył światowej sławy skrzypek i pedagog Zakhar Bron. Współzawodnictwo odbyło się w dwóch kategoriach wiekowych. Laureatką     I-ej nagrody w grupie młodszej została urodzona w 2005r Zofia Olesik – w trakcie koncertu kończącego konkurs wykonała koncert skrzypcowy d-moll A. Chaczaturiana. W grupie starszej zwycięzcą została urodzona w 2001r Ines Issel Burzyńska- również Polka urodzona  w Hiszpanii kształcąca się pod kierunkiem prof. Zakhara Brona. Z niesamowitą wirtuozerią wykonała Kaprys Baskijski op.24 P. Sarasatego.

Obie skrzypaczki otrzymały szereg nagród pozaregulaminowych, w tym Nagrodę    im. Dr Marcela Stefanskiego ufundowane przez Kluby Rotary Lubelszczyzny. Symboliczne czeki opiewające na kwoty 3500zł każdy miał przyjemność wręczyć członek RC Zamość, piszacy te słowa Jerzy Liberadzki w towarzystwie PGD L.A. Gzelli.

POMOC DLA STASIA

Jak wszyscy wiedzą najwyższy poziom na świecie ma medycyna w Stanach Zjednoczonych. Niejednokrotnie słyszymy w mediach informacje o zbiórkach na finansowanie specjalistycznych operacji  za oceanem. Taka sytuacja jest zawsze wielką tragedią dla rodziny, ale też przykładem ofiarności zwykłych ludzi finansujących poprzez dobrowolne wpłaty takie leczenie.

Podczas wręczania pucharów i uroczystego zakończenia XV Mistrzostw Dystryktu 2031 w strzelaniu z broni sportowej w hotelu „Polak” nasz klubowy kolega Krzysztof Bork przedstawił prośbę od swoich znajomych, młodych ludzi których dotknęła tragedia choroby swego synka,  małego Stasia. Urodził się z poważną wadą serca, tak poważną, że koniczna jest specjalistyczna operacja. Niestety ani w Polsce, ani w Europie żaden ośrodek kardiologii dziecięcej nie mógł podjąć się takiej operacji. Jedyną szansą był zabieg w USA.

Na prośbę naszego kolegi  zabraliśmy podczas wyżej wymienionej uroczystości 1300 zł, nasz klub postanowił uzupełnić zebraną kwotę o 1700 zł. Łączna kwota 3000 zł została wpłacona na internetowe konto z którego jest sfinansowana operacja małego Stasia. Kwota jak należało zebrać to około 1,5 miliona złotych. Z radością donosimy, że dostaliśmy informacje o zebraniu takiej kwoty i niebawem mały Stasi będzie poddany zabiegowi i miejmy nadzieję wróci do Polski zdrowy. Dziękujemy wszystkim naszym darczyńcom.

 

XV Mistrzostwa Dystryktu 2231 Rotary International
w strzelaniu z broni sportowej o Puchar Gubernatora

W końcu .

Po prawie półtorarocznej przerwie spowodowanej COVIDEM odbyły się XV Mistrzostwa Dystryktu 2231 Rotary International o Puchar Gubernatora w strzelaniu z broni sportowej.

Od czternastu lat mistrzostwa zawsze odbywały się w pierwszą sobotę września.W 2020 roku niestety nie odbyły się. Dopiero teraz, w sobotę 4 września 2021 r. nareszcie mogły dojść do skutku.Frekwencja była znakomita. Pogoda przepiękna. (podobno jak zawsze zamówił ją nasz klubowy „Szaman” Mirek Piwkowski). Uczestniczyło w strzelaniu prawie 50 osób.

Ze względu na odbywające się zakończenie sezonu rowerowego na terenie obiektu OSiR , gdzie znajduję się strzelnica sportowa otwarcie mistrzostw zostało przełożone na godzinę 14 – tą. W efekcie zawody zakończyły się późnym wieczorem , a wręczenie pucharów i dyplomów odbyło się w hotelu „Polak”. Łącznie w naszym „pikniku strzeleckim brało udział około 80 osób, jako że nie wszystkie obecne osoby brały udział w strzelaniu. Katering został zapewniony, jak co roku, przez firmę Zdzisławy Cyc z Komarowa. Profesjonalna obsługa, ilość potraw i ich jakość była, jak zawsze, na wysokim poziomie. Odebraliśmy z tego tytułu wiele pochlebnych opinii od uczestników mistrzostw.

Obsługę sędziowską zapewnił Klub Strzelectwa Sportowego „VIS” z Zamościa, gospodarz strzelnicy, który również, jak zawsze, zabezpieczył broń, tarcze, obliczanie  wyników i co najważniejsze, obowiązkowe szkolenie strzeleckie dla uczestników przed zawodami. Żadnych problemów nie było. Wszyscy, bez wyjątku, stosowali się do poleceń sędziów, mimo że na strzelnicy przebywało bardzo dużo osób, a strzelanie z ostrej amunicji zawsze niesie z sobą pewne zagrożenia. Z tego miejsca dziękujemy za wspaniałą pracę przedstawicielom klubu „VIS” i za wzorową postawę strzelecką wszystkim uczestnikom.

Przed rozpoczęciem zawodów, wykonując Uchwałę Zarządu RC Zamość,  wręczyliśmy odnowione honorowe członkostwo Zamojskiego Klubu Rotary naszym przyjaciołom z innych klubów którzy zaszczycili  nas swoją obecnością tego dnia. Tytuł Honorowego Członka RC Zamość oraz okolicznościową tabliczkę otrzymał nasz serdeczny przyjaciel z RC Wolsztyn Jurek Leśniewski. Z kolei nasz klubowy kolega Zbyszek Gumuliński otrzymał z rąk past Prezydenta Jurka Liberadzkiego w asyście Gubernatora, największe wyróżnienie za służbę w ruchu rotariańskim, jakim jest Medal Paul Harris Fellow.

Uroczystego otwarcia XV Mistrzostw Dystryktu 2231 w Strzelaniu z Broni Sportowej, krótko po godzinie 14, dokonał Gubernator naszego Dystryktu, Wojciech Wrzecionkowski. Już podczas trwania zawodów, ze względu na liczne obowiązki tego dnia, odwiedził nas  Prezydent Miasta Zamościa Pan Andrzej Wnuk. Był on fundatorem pucharów w klasyfikacji drużynowej.

Uczestnikami rywalizacji byli członkowie następujących klubów : RC Wolsztyn (całym busem było łącznie 14 osób), RC Janów Lubelski, RC Jarosław, RC Lublin, RC Słupsk i RC Zamojski Ordynacki. Jak zawsze gościliśmy także liczne grono sympatyków ruchu rotariańskiego.

Niestety jubileuszowych, XV Mistrzostw, nie prowadził już nasz niezawodny sędzia i organizator, nieodżałowany Rysiek Suchodolski który zamarł na początku sierpnia tego roku. Był na wszystkich 14-tu zawodach. Pamięć o nim uczciliśmy minutą ciszy, a Prezydent RC Zamość ufundował nową nagrodę, puchar im. Ryśka Suchodolskiego za najlepszy strzał na mistrzostwach.

W konkurencji pistolet sportowy Pps-25 Puchar Gubernatora Dystryktu 2231 zdobył Paweł Pilch z RC Zamość Ordynacki, w konkurencji karabin sportowy Kdw-50 Puchar Gubernatora Dystryktu 2231 trafił do Piotra Koszela z Zamościa, naszego wieloletniego przyjaciela i sympatyka naszego klubu. W konkurencji drużynowej o Puchar Prezydenta Miasta Zamościa pierwsze miejsce zdobył zespół WDM z Zamościa w składzie Piotr Koszel, Radosław Kawalec i Michalina Kowalska, drugie miejsce drużyna PRZEWORSK z RC Jarosław w składzie Mieczysław Słoma , Jakub Słoma i Waldemar Mazera, trzecie miejsce drużyna „Lechowicz Team” z Zamościu w składzie Paweł Pilch, Lechowicz Marcin i Lechowicz Patryk.

Wręczony został także puchar dla najlepszej strzelczyni mistrzostw (suma  wyników z pistoletu i karabinu). Przy wielkim aplauzie zebranych, puchar i dyplom odebrała Ania Szymczak z Wolsztyna. Najlepszym strzelcem został Piotr Koszel. Po raz pierwszy został wręczony puchar im. Ryśka Suchodolskiego za najlepszy strzał. Był to strzał z pistoletu sportowego w „centralną” dziesiątkę. Bardzo rzadki strzał i jednocześnie jest to najwyższy wynik jaki można uzyskać w strzelectwie sportowym i wynosi10,9 pkt. Wybornym  strzelcem ookazał się Andrzej Górski z Zamościa, reprezentujący RC Zamość Ordynacki.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą rywalizację, za przyjacielskie, radosne i przemiłe spotkanie i zapraszamy serdecznie za rok, na XVI Mistrzostwa o Puchar Gubernatora Dystryktu 2231RI w strzelaniu z broni sportowej.

WIZYTA GUBERNATORA DYSTRYKTU 2231 - 3.09.2021

W dniu 3 września 2021 roku, w piątek, odwiedził nas Gubernator Dystryktu 2231 Wojciech Wrzecionkowski wraz z małżonką Elżbietą. Jednym z obowiązków Gubernatora Dystryku ROTARY są odwiedziny w każdym klubie w czasie trwania swojej kadencji.

Z naszym klubem spotkał się o godz. 19 w jednej z sal Hotelu „Polak” w którym się zatrzymał. Mimo, że na spotkaniu nie było wszystkich członków naszego klubu spotkanie odbyło się w serdecznej i przyjacielskiej atmosferze. Podczas wystąpienia Gubernatora usłyszeliśmy wiele słów uznania i pochwały na temat dokonań naszego Klubu.

Otrzymaliśmy  w prezencie przepiękny album wydany z okazji 30 lecia Klubu RC Olsztyn, z którego pochodzi obecny Gubernator. Członkowie naszego Klubu przedstawili się krótko prezentując to czym zajmujemy się na co dzień, podając okresy członkostwa w Rotary i zajmowane funkcje w klubie.

Mówiliśmy o naszym planach i niektórych dokonaniach. Miłym akcentem była uroczysta kolacja z Panem Gubernatorem i jego małżonką w której wzięli udział również nasi przyjaciele, członkowie RC Wolsztyn oraz RC Słupsk, biorący udział w Mistrzostwach Dystryktu w Strzelaniu z Broni Sportowej organizowanych przez nasz Klub następnego dnia.

PHOTOGRAPHY & WHISKY
LIFE & THE WATER OF LIFE
RC Janów Lubelski 27 Sierpnia 2021

Whisky – woda życia. Tak. Tak. To całkowita prawda. To jest woda życia. Nazwa whisky to „zangielszczone” brzmienie w oryginalnym szkockim języku gaelickim „woda życia” – uisge beatha.

Produkcja whisky według legend, praw, tradycji i przepisów łączy w sobie cztery żywioły : ziemię, powietrze, wodę i ogień.
Ziemia – bo na niej rośnie jęczmień z którego wytwarza się zacier.
Powietrze – górskie , nieskazitelne i czyste, wietrzne i morskie, mające dużą zawartość jodu, które owiewając leżakujące beczki wypełnione destylatem przez wiele, wiele lat nadaje whisky niepowtarzalny smak i zapach.
Woda – bo jest krystaliczna z górskich potoków, przepływających przez szkockie wrzosowiska mieszając się z osuszonym nad gorącym płonącym torfie nadaje whisky wyjątkowy kwiatowy posmak.
Ogień – bo przy produkcji whisky, jęczmień poddany już procesowi zesłodowania suszy się i wędzi nad  żarzącym się szkockim torfem zawdzięczając sławny niepowtarzalny „dymny” smak whisky.

Żeby jednak ujarzmić te wyżej wymienione żywioły niezbędne jest drewno w postaci beczki. Tym drewnem jest zaś wyłącznie dąb. Zgodnie ze szkockim prawem whisky musi leżakować w takiej beczce minimum  trzy lata i rozlewając do butelek mieć moc w „procentach” minimum 40 lub więcej. Nigdy mniej. Whisky o mocy poniżej 40 procent zawartości alkoholu przestaje być whisky.

Drewno dębowe posiada niezwykłe właściwości znane ludzkości od tysiącleci. Beczka jest szczelna i nie przecieka, ale jednocześnie pozwala trunkowi „oddychać”. Najczęściej korzysta się z beczek używanych wcześniej w produkcji innych sławnych trunków takich jak burbon, porto, sherry czy madery. To właśnie w takich beczkach leżakowana whisky osiąga niepowtarzalne efekty smakowe i zapachowe.

Najwyższej klasy są tzw. Single Malt Scotch whisky. Są to produkty powstające ze słodowanego jęczmienia, wody i drożdży w obrębie jednej destylarni. Ale wspominać też trzeba o blended malt whisky (tzw. mieszanej) oraz rzadkie Single Grain Scotch whisky powstałej z pszenicy, kukurydzy lub innych zbóż ale zawsze z dodatkiem słodu jęczmiennego.

Powyższy tekst  to skromny wycinek wiedzy jaką usłyszeliśmy podczas otwarcia wernisażu fotografii whisky i przedmiotów związanych z jej produkcją połączonego z degustacją wybranych gatunków szkockiej whisky w Muzeum Fotografii przy ul. Zamojskiej w Janowie Lubelskim i galerii Muzealnej Antoniego „Tolka” Florczaka w piątek 27 sierpnia 2021 roku.

Wspaniałym prelegentem, wybitnym znawcą szkockiej whisky i twórcą wspaniałych zdjęć związanych z tym trunkiem był syn Tolka  – Jacek Florczak. Anglista, podróżnik, przyjaciel zwierząt i przyrody i najważniejsze – pasjonat szkockiej whisky, jej produkcji, historii, wszelkiej starej i współczesnej reklamy i zbieracz wszelkich przedmiotów związanych z tym trunkiem, włącznie, a może przede wszystkim „pełnych” starych i nowych pełnych butelek.

Najważniejszym punktem programu otwarcia wernisażu była degustacja kilkunastu różnych markowych whisky – single malt, produkowanych w różnych regionach Szkocji i znacznie różniących się między sobą.

Nieprawdopodobna, przekazana nam wiedza prowadzącego, wspaniały język opisujący smaki i armaty whisky, sposób picia, degustowania, pokaz połączony z opisem zdjęć historycznych i współczesnych związanych z tym trunkiem to niezapomniane  doświadczenie jakiego nigdzie nie można zdobyć.

Tylko pasjonat, wielbiciel i znawca tego trunku potrafi tak z sercem przekazać swoją wiedzę.

Spotkanie było niezapomniane. Nich żałują wszyscy nieobecni. Niech więc szukają może w przyszłości, okazji gdy Pan Jacek podczas prezentacji swoich wspaniałych zdjęć jeszcze raz pokusi się o niezrównany wykład połączony z degustacją.

RC Zamość dziękuję Jackowi Florczakowi za niezapomniany wieczór. Dziękuje gospodarzowi Prezydentowi RC Janów Lubelski Tolkowi Florczakowi i Jego żonie Iwonie za wspaniała atmosferę (piróg biłgorajski był wspaniały) i gościnę umiloną piosenkami zamojskiego zespołu GOTEM. Dziękujemy za spotkanie wszystkim przyjaciołom rotarianom z RC Janów Lubelski i RC Chełm.  

Z Rotariańskim Pozdrowieniem

Żegnaj przyjacielu

RC Zamość w Janowie Lubelskim

21 lipca 2021 roku, na zaproszenie Przyjaciół z RC Janów Lubelski przedstawiciele naszego klubu wzięli udział w uroczystościach przekazania insygniów władzy klubowej. Nowy Prezydent RC Zamość – Zbyszek Żukowski z pierwszą wizytą udał się w towarzystwie kol. Ryszarda Antosa.

Do Janowa Lub. zawsze wybieramy się z wielką przyjemnością, bo pewne są tam dwie rzeczy: spotkanie z przyjaciółmi i wspaniała atmosfera. Tak było i tym razem na spotkaniu w restauracji „Hetmańska”, co widać na poniższych fotografiach.

Prezydenckiej służby w RC Janów Lub. nie mógł objąć z powodów zdrowotnych Prezydent Elekt Waldek Orzeł (życzymy zdrowia), podjął ją więc już po raz siódmy (!) Antoni Florczak zwany przez przyjaciół Tolkiem. Najstarszemu stażem Rotarianinowi w Polsce złożyliśmy życzenia kolejnych sukcesów i częstych kontaktów z naszym klubem.

XV Mistrzostwa Dystryktu 2231 o Puchar Gubernatora w strzelaniu z broni sportowej

Po jednorocznej przerwie spowodowanej zagrożeniem wirusowym, możemy ponownie z wielką radością zaprosić Przyjaciół Rotarian na kolejne – piętnaste już spotkanie miłośników strzelectwa sportowego.

W pierwszym tygodniu września 2005 roku po raz pierwszy RC Zamość zorganizował pod patronatem Gubernatora Dystryktu oraz Prezydenta Miasta Zamość, Mistrzostwa Dystryktu (wówczas D. 2230) w strzelaniu z broni sportowej. Przez czternaście kolejnych lat w pierwszy tydzień września mieliśmy przyjemność gościć w Zamościu przedstawicieli kilkudziesięciu klubów z Polski i z zagranicy, kilkunastu Gubernatorów, a także wielu przyjaciół i sympatyków ruchu rotariańskiego.

Z wielkim żalem przyjęliśmy konieczność odstąpienia od tej tradycji w roku ubiegłym, wierząc jednak, że przerwa ta będzie krótka. Dzisiaj mamy przyjemność zwrócić się do wszystkich Rotarian z zaproszeniem na najdłużej organizowaną cykliczną imprezę w naszym Dystrykcie.

XV Mistrzostwa Dystryktu 2231 o Puchar Gubernatora w strzelaniu z broni sportowej odbędą się na strzelnicy KSS „VIS” Rotunda w Zamościu 4 września 2021 roku. 

POMNIK W RÓWNEM

W dniu 9 lipca 2021 roku z Wołyńskim Rajdem Motocyklowym byliśmy w Równem na cmentarzu Dubienieckim, gdzie odwiedziliśmy kwaterę żołnierzy polskich, którzy zginęli w obronie Równego w 1920 roku w walce z bolszewikami. Po raz pierwszy widzieliśmy Pomnik ufundowany przez Rotary Club Zamość w setną rocznicę tamtych wydarzeń. 

Na zdjęciu przed pomnikiem widoczne są wypalone znicze, które były złożone 5 lipca 2021 roku w 101 rocznicę bitwy o Równe. Uroczystości po raz pierwszy odbyły się przy nowo powstałym pomniku. 

Ela i Bogdan Szymańscy

Pierwszy turniej w Dystrykcie  w  golfa i nasz człowiek w stawce.

W dniach 25, 26 i 27 czerwca 2021 r. odbył się „ I Turniej Golfowy o Puchar Prezydenta  Rotary Club Katowice”. RC Zamość reprezentował nasz kolega Zbyszek Gumuliński i zajął pierwsze miejsce spośród startujących Rotarian. Zobaczcie jak to wyglądało.

Gratulacje Zbigniew – tak trzymaj.

DUMA NAS ROZPIERA

W 2021 Roku mija 90 lat istnienia ruchu rotariańskiego w naszym kraju. Decyzją Zarządu Dystryktu 2231 nasz kolega klubowy Janusz Nowosad został uhonorowany medalem pamiątkowym z okazji 90-lecia Rotary w Polsce.

Gratulujemy oraz życzymy pomyślności i satysfakcji w służbie rotariańskiej „ service above self”.

22 CZERWCA 2021 UROCZYSTOŚĆ PRZEKAZANIA SŁUŻBY

W dniu 22 czerwca 2021 roku, w ogrodach Hotelu Artis w Zamościu, miało miejsce uroczyste zakończenie kadencji Zarządu RC Zamość w roku rotariańskim 2020/2021 oraz przekazanie służby. Kończący swoją kadencję Prezydent Jurek Liberadzki przekazał insygnia Elektowi Zbyszkowi Żukowskiemu. Zarząd w obecnej kadencji tworzą:

Zbyszek Żukowski                   – Prezydent

Sylwester Borkowski              – V-ce prezydent

Arek  Gajewski                        – Sekretarz

Adam Budzyński                     – Skarbnik

Życzymy wielu sukcesów i satysfakcji ze zrealizowanych projektów.

Zarząd RC Zamość 2020/2021

Nasi Stypendyści – Nasza Duma

Serce rośnie kiedy nasza uzdolniona młodzież rozwija swoje talenty. Doskonałym tego przykładem jest Piotr Tymura, wspaniały młody pianista, stypendysta RC Zamość. Otrzymaliśmy ostatnio od mamy Piotra, wiadomość którą poniżej zamieszczamy wraz ze zdjęciami.

Życzymy kolejnych sukcesów i dalszego rozwoju talentu.

Jerzy Liberadzki – Prezydent RC Zamość

Dzień dobry. Nazywam się Beata Tymura i jestem mamą Piotra , małego pianisty z Państwowej Szkoły Muzycznej w Zamościu. Razem z synem chcieliśmy podzielić się naszą radością i poinformować, że dzięki Państwa pomocy Piotrek  po raz pierwszy mógł wziąć udział w XVI Międzynarodowym Forum Pianistycznym ” Bieszczady bez granic”. W tym roku warsztaty odbywały się w Warszawie, w dniach 03-09 maja. 

Piotrek miał lekcje mistrzowskie z profesorami polskimi i zagranicznymi. Uczestniczył w licznych koncertach w wykonaniu mistrzów i uczestników Forum, w tym kandydatów do Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Na zajęciach tanecznych poznał tańce dworskie z XVII i XVIII wieku, a na zajęciach z prof. Wileńskim- podstawy improwizacji fortepianowej. W ramach Forum syn wziął udział w konkursie „Młody Wirtuoz” i został szczęśliwym zdobywcą Grand Prix tego konkursu. 

Udział w Forum Pianistycznym dostarczył synowi wiele wrażeń i pogłębił jego wiedzę muzyczną. Bardzo dziękujemy za wsparcie. 

Przesyłam zdjęcia Piotrka podczas lekcji z prof. Philippe Giusiano, laureatem II nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w 1995 roku. Na jednym ze zdjęć Piotrek odbiera nagrodę za Grand Prix. 

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy- Piotr Tymura z mamą.”

Piotr Tymura- osiągnięcia w roku szkolnym 2020/2021

listopad 2020  – I miejsce w XII Ogólnopolskim Konkursie Dziesięciolatków w Opolu-online

grudzień 2020 – I miejsce w grupie I w X Chopinowskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny  i Ludwika Stefańskich w Krakowie- online

                         – Laureat XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na

                          Mazowszu w Sochaczewie

                        – I Miejsce w grupie II w VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w

                          Trzcianie – online.

styczeń 2021 –   I miejsce w grupie II w XIV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im.

  1. Paderewskiego w Tuchowie – online.

kwiecień  2021 – XII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „ Młody Wirtuoz – online” –

                         Grand Prix.

maj 2021    –  wyróżnienie drugiego stopnia w grupie II w 28 Międzynarodowym Konkursie

                      Pianistycznym dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni

                    – II miejsce w grupie II w IX Międzynarodowym Konkursie im. Janiny Garści

                      w Stalowej Woli.

                   – III miejsce w I Warmińskim Konkursie Chopinowskim dla Dzieci i Młodzieży

                     w Lidzbarku Warmińskim.

                  – International Viennese Spring Music Competition, section I category B –

                    Grand Prix.

Co nowego w RC Zamość „ DOM   NA   ZAWSZE „

Dzielimy się z Państwem naszym nowym wyzwaniem. Tym razem w obiektywie naszych zainteresowań znalazł się Dom Pomocy Społecznej w Zamościu, którego pensjonariuszkami jest pięćdziesiąt pięć kobiet z deficytami intelektualno-motorycznymi, wymagających specjalistycznej opieki i rehabilitacji.

Dotychczasowe opiekunki, siostry zakonne zrezygnowały z prowadzenia placówki, pozostawiając ją    w stanie wymagającym natychmiastowego remontu.
Choroba, samotność i otaczająca szarość, bardzo źle wpływają na mieszkanki domu, który jest dla nich „Domem na zawsze „. Aby wprowadzić namiastkę normalności życia w codzienność kobiet, podjęliśmy decyzję o przygotowaniu na poddaszu budynku DPS-u, pracowni terapeutyczno-rehabilitacyjnej. Koszt inwestycji to ok. 13 000zł.

Z ramienia naszego Klubu przedsięwzięcie pilotują: Wiesio Rak – od lat zaangażowany w organizację i prowadzenie warsztatów Terapii Zajęciowej, człowiek który pozwolił się odizolować w opisywanym DPS-ie wraz z personelem i podopiecznymi w ognisku epidemicznym COVID-19, co przepłacił zachorowaniem oraz pełna energii i niezmordowana Ela Szymańska.
Jerzy Liberadzki – Prezydent RC Zamość

" Jak nas widzą ..."

Pandemia spowodowała, że część Klubów ograniczyła bardzo swoją działalność.

Spotkania on-line nie spełniają oczekiwanego efektu, często odbywają się nieregularnie. „ Mgła Covidova” ogarnęła również część Rotarian. Brak możliwości działania w zaistniałej codzienności, zawężenie pola naszych inicjatyw, powodują stagnację wśród Członków niektórych Klubów.

Wydaje się, że wyjściem z takiej sytuacji jest uczestnictwo w akcjach ogólnopolskich jak np.

„ Szlachetna Paczka” czy WOŚP. Udział w tego typu przedsięwzięciach / kieruję się przykładem mojego Klubu – RC Zamość /pozwala utrwalać pozytywny wizerunek Rotary wśród lokalnej społeczności i nie pozwala zapomnieć o naszym istnieniu. Umiejętnie prowadzona akcja propagandowa przy pomocy np. Facebook’a, Whatsup’a i komunikatorów jakimi dysponują organizatorzy, popularyzują nasze działania i ich wyniki, co w kontekście ogólnopolskiej akcji podnosi rangę naszego Stowarzyszenia. Wiele osób podczas takich wydarzeń po raz pierwszy spotyka się z terminem Rotary. Znaczącym jest również efekt działań – nasz fant dla WOŚP w licytacji on-line osiągnął najwyższą cenę w mieście.

Zachęcałbym Kluby do starania się o status organizacji pożytku publicznego. Obecność na miejskiej liście OPP, możliwość działań w ramach Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego daje nam szansę na promocję naszego LOGO i miejsce w lokalnych mediach.

Kolejny przykład:

Efektem naszych działań pozytywnie ocenianych przez władze jest przyznanie przed kilku laty tytułu laureata I- szej nagrody wśród OPP za zrealizowany projekt na rzecz lokalnej społeczności, a z okazji Jubileuszu 25 – lecia Klubu przyznanie Medalu „ Za Zasługi dla Zamościa „.

Moje przemyślenia nie są trudne do realizacji – zapewniam Was.

Nie zapadajmy w głęboki koronawirusowy sen – jest to zjawisko przemijające, z którego się wybudzimy. Jest przed nami jeszcze wiele do zrobienia .

Nasz Grant dla Stowarzyszenia "Krok za Krokiem"

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Ela Szymańska uhonorowana tytułem
PAUL   HARRIS   FELLOW

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

W bieżącym roku  członkowie RC Zamość podjęli decyzję o przekazaniu na licytację w czasie finału WOŚP w dniu 31.01.2021 r. obrazu ( pasteli ) p.t. „ Portret dziewczynki „ autorstwa Wandy Adamczyk.

Proponowana cena wywoławcza 200 zł urosła podczas licytacji do poziomu 2950 zł. Uzyskana kwota z licytacji w całości zasiliła konto WOŚP. Z powodu pandemii licytacja odbyła się on-line.

Autorka pracy ma w swoim dorobku kilkanaście wystaw w kraju i w Wlk. Brytanii. Jej prace można oglądać między innymi w pałacu w Sasinie, Krojantach, w Avenie k. Krokowej oraz we Frogs Hall w Norfolk. Wiele jej prac cieszy oko prywatnych kolekcjonerów w Szwecji, Niemczech, Kanadzie, Francji i Wlk. Brytanii.

Prace tworzy w technice olejnej, akrylowej i pasteli.

Dobra Wiadomość

Na Cmentarzu Dubeńskim w Równem na Ukrainie, został ustawiony Pomnik Polskich Żołnierzy, którzy polegli na tych terenach w walce z bolszewikami. Inicjatorami budowy Pomnika byli:

– Centrum Kulturalno-Edukacyjne im T.O. Sosnowskiego w Równem

– Wołyński Rajd Motocyklowy

– Rotary Club Zamość

Z powodów niezależnych od nas, zmieniona została lokalizacja. Wokół jeszcze plac budowy, ale już radość z dokonanego przedsięwzięcia.
Dziękujemy wszystkim Darczyńcom, którzy dokonując wpłat na okazjonalne klubowe konto, przyczynili się do upamiętnienia ponad 300 ofiar wojny polsko-bolszewickiej.
W posiadaniu organizatorów akcji znajduje się lista wszystkich poległych, pochowanych na Cmentarzu Dubeńskim w Równem.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress