2023 Archiwum

Rotary Club Zamość ID 30379

Pomoc medyczna dla Akademii Medycznej w Tarnopolu

17 grudnia przekazaliśmy transport z pomocą medyczną, który trafił do magazynu naszego klubowego kolegi Adama Budzyńskiego kilka dni temu, od naszych przyjaciół, rotarian z RC Wolsztyn i rotarian z USA, Dystryktu 7450 w Pensylwanii.
Rotarianie z Wolsztyna zakupili mi.in. całą masę leków, środków opatrunkowych, maseczek do oddychania, sprzętu urazowo-ortopedycznego i do zabiegów chirurgicznych.
Nasz klub również dołożył swoją cegiełkę i wsparł finansowo zakup medykamentów dla Tarnopola.
Cały transport został przeładowany do samochodu Akademii Medycznej, którym przyjechała ekipa z rektorem tej uczelni Stepanem Zaporożcem.
Rotary Club Zamość ID 30379

15 busów z pomocą humanitarną dla sierocińców w Ukrainie

15 grudnia, nasi klubowi koledzy, rotarianie Bogdan Szymański, Robert Nowosad i Mirosław Piwkowski pojechali w konwoju humanitarnym do sierocińców w obwodzie lwowskim i w okolice Truskawca. W konwoju brali udział również rotarianie z RC Plymouth New Hampshire z USA, klubu który był głównym fundatorem tego transportu. Tu należy przypomnieć, iż nie jest to pierwszy konwój sfinansowany przez ten klub. Rotarianie z PLymouth są bardzo zaangażowani w pomoc Ukrainie.
Ponieważ busów wypełnionych m.in. żywnością, słodyczami, zabawkami oraz paczkami świątecznymi dla dzieci było aż 15, jako kierowcy pojechali także rotarianie z RC Zamość Ordynackiego oraz przyjaciele rotarian.
Rotary Club Zamość ID 30379

Rotarianie na spotkaniu wigilijnym w DPS
"Domu na zawsze" w Zamościu.

14 grudnia w Domu Opieki Społecznej przy ul. Żdanowskiej w Zamościu odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem rotarian z naszego klubu.
RC Zamość od kilku lat współpracuje z DPS, m.in. współorganizując takie właśnie spotkanie.
Uroczystość otworzył Prezydent RC Zamość Zbigniew Gumuliński.
Nasza klubowa koleżanka Elżbieta Szymańska – spiritus movens tego przedsięwzięcia tym razem zaprosiła do uświetnienia imprezy członkinie chóru „Ale Cantare”. Panie oprócz tego, że pięknie zaśpiewały kolędy, przyniosły ze sobą instrumenty perkusyjne i w ten sposób angażując, włączyły pensjonariuszki w część artystyczną wieczoru.
Zadbaliśmy również o świąteczny klimat. Było drzewko choinkowe, o które tradycyjnie postarał się rotarianin z naszego klubu Jerzy Liberadzki, były prezenty (m.in. skarpetki, ręczniki, słodycze), o które zadbały Elżbieta Szymańska i Maria Zygo oraz Mikołaj, w którego wcielił się wolontariusz z PLSP.
Wolontariusze z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych wspierali nas w tym wydarzeniu wspólnie z opiekunem i jednocześnie naszą klubową koleżanką Katarzyną Manachiewicz.
Na scenie zaprezentowały się również pensjonariuszki ze swoim programem słowno-muzycznym. Panie dostały duże brawa.
Jak można było zauważyć, cała impreza była dużym przeżyciem dla pensjonariuszek DPS. Panie cieszyły się z odwiedzin tylu gości i z prezentów, które były dedykowane każdej z osobna, aby poczuły się ważne. Były to niewątpliwie chwile szczęścia, których nie mają zbyt wiele przebywając w tym ośrodku. Tu należy zaznaczyć, iż większość pensjonariuszek nie ma rodziny lub jeśli mają, rzadko ich kto odwiedza.
Dyrektor DPS Agnieszka Bucior serdecznie dziękowała RC Zamość za tradycyjną już inicjatywę naszego klubu licząc na kolejne spotkania. Podziękowaniem był również słodki poczęstunek oraz stroiki świąteczne dla rotarian.
Rotary Club Zamość ID 30379

160 kilogramów karmy dla zwierząt od rotarian z RC Zamość

Jak pisaliśmy ostatnio, na spotkaniu wigilijnym, rotarianie z RC Zamość zebrali 810 zł na karmę dla zwierząt.
Dzisiaj, koledzy Zbigniew Gumuliński i Bogdan Szymański zakupili i dostarczyli 160 kilogramów karmy do Schroniska dla zwierząt przy ul. Braterstwa Broni w Zamościu.
Jak widać na zdjęciu, sprawiliśmy wiele radości pieskom, a jeden nawet wskoczył do samochodu.
Rotary Club Zamość ID 30379

Wigilia 2023 w RC Zamość

8 grudnia, w restauracji Hotelu Artis odbyło się spotkanie wigilijne członków klubu.
Mimo, iż do świąt jeszcze dwa tygodnie, to była to miła okazja do spotkania się, złożenia sobie życzeń, pośpiewania kolęd i przede wszystkim poczucia magii Świąt Bożego Narodzenia.
Podczas spotkania były dwa uroczyste momenty.
Pierwszy, to wręczenie naszej klubowej koleżance Elżbiecie Szymańskiej, Odznaki Paula Harrisa z szafirem za wybitne zasługi w służbie rotariańskiej.
Gratulujemy serdecznie tego zaszczytnego wyróżnienia.
Drugi moment, to przyjęcie w poczet członków RC Zamość, Krzysztofa Krupę.
Gratulujemy również, ciesząc się jednocześnie z powiększenia szeregów klubu. Życzymy pasji i zaangażowania w służbie rotariańskiej.
Tradycyjnie już zbieraliśmy pieniądze na karmę dla zwierząt. Za zebraną sumę w wysokości 810 złotych zakupimy karmę i akcesoria dla zwierząt, które przebywają w schronisku przy ul. Braterstwa Broni w Zamościu.
Miłym akcentem były kwiaty i życzenia dla naszej koleżanki Marii Zygo, która miała tego dnia imieniny.
Rotary Club Zamość ID 30379

"Paczka dla Seniora"

W ramach współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową im. Jana Zamoyskiego, na zebraniu roboczym RC Zamość gościliśmy Prezes Małgorzatę Kapłon i Wiceprezesa Jacka Szkałubę.
Współpracę ze SM nawiązaliśmy jesienią przeprowadzając akcję „Zielone płuca dla Zamościa” na osiedlu J. Zamoyskiego. Władze Spółdzielni wsparły nas zakupując 68 drzew do posadzenia.
Podczas zebrania Prezydent Z. Gumuliński zapoznał gości z zadaniami do realizacji RC Zamość w najbliższej przyszłości, natomiast nasi gości mówili o swoich oczekiwaniach względem współpracy między RC Zamość i SM. Poinformowali nas również o akcji charytatywnej skierowanej do starszych mieszkańców osiedli SM Jana Zamoyskiego. Ta akcja wsparcia ludzi starszych borykających się z wieloma problemami, również finansowymi organizowana jest od wielu lat przez SM przy wsparciu wielu osób dobrego serca w okresie przed świątecznym.
RC Zamość wsparł akcję kwotą tysiąca złotych.
Cieszymy się na dalszą, dobrą współpracę miedzy naszym klubem, a SM J. Zamoyskiego
Rotary Club Zamość ID 30379

"Kamień milowy" dla Rotary Club Zamość

6 grudnia w Warsztatach Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia „Krok za krokiem” odbyła się uroczystość związana z obchodzonym kilka dni wcześniej 20-leciem działalności WTZ, w której uczestniczyli Prezydent RC Zamość Zbigniew Gumuliński oraz Wice prezydent Krzysztof Bork.
Przewodnicząca Stowarzyszenia”Krok za krokiem” Maria Król dziękując RC Zamość za szczególne zaangażowanie w działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami, wręczyła „Kamień milowy”, jako najwyższy wyraz uznania i podziękowania.
WTZ Stowarzyszenia „Krok za krokiem”, które obecnie mają swoją siedzibę przy ul. Kresowej realizują zadania z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej w różnych pracowniach. I właśnie jedną z takich pracowni – poligraficzną, o wartości 40 tys. złotych, w 2020 roku ufundował Rotary Club Zamość.
Gratulujemy jubileuszu, dziękujemy za uznanie i życzymy dalszego rozwoju na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Rotary Club Zamość ID 30379

XII Ogólnopolska Terenowa Integracja
dla Choinki - Zamość 2023

Rotary Club Zamość wsparł akcję charytatywną, której celem była zbiórka pieniędzy dla Oddziału Ortopedii zamojskiego starego szpitala.
Całe wydarzenie organizowane już tradycyjnie przez stowarzyszenie „Zamość 4×4” odbyło się 3 grudnia na torze off-roadowym, w Zamościu, przy ul. Braterstwa Broni.
Iście zimowa pogoda nie przeszkodziła zarówno organizatorom, jak i uczestnikom imprezy, którzy licznie stawili się na starcie.
Było dużo wrażeń i emocji związanych z trasą w tak ekstremalnych warunkach, ale wszystkim humory dopisywały.
Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy dołożyć swoja cegiełkę na ten szczytny cel.
Rotary Club Zamość ID 30379

Atak zimy - Rotarianie z RC Zamość
spieszą z pomocą humanitarną

Już dwa konwoje z pomocą humanitarną, w ciągu kilku tygodni, zawieźli nasi klubowi koledzy (Elżbieta i Bogdan Szymańscy, Mirosław Piwkowski, Robert Nowosad oraz Rafał Pasieka) do Ukrainy.
8 listopada, do sierocińców w okolice Żytomierza, do Buczy, Irpienia i do Użhorodu pojechało 9 busów załadowanych żywnością ( każdy bus po 1,5 tony ładunku). Żywność pochodziła z magazynów Rotary Polska District 2231 w Chełmie oraz z własnych zasobów RC Zamość.
W ekipie konwoju byli również Rotarianie z RC Zamość Ordynacki oraz z RC Plymouth New Hampshire (USA), którzy byli fundatorami całej akcji.
1 grudnia, mimo bardzo trudnych warunków pogodowych pojechał drugi konwój (4 busy) z pomocą humanitarną do Kołomyji. Koledzy Rotarianie zawieźli m.in. żywność oraz 52 paczki świąteczne do Polskiej Sobotniej Szkoły im. St. Vincenza oraz Towarzystwa Kultury Polskiej „Pokucie”. Transport sfinansowany m.in przez RC Poznań.
Poniżej zdjęcia z konwoju 9 listopada oraz relacja fotograficzna z Kołomyji z dzisiaj.
Naszym kolegom dziękujemy za wspaniałą pracę i życzymy bezpiecznego powrotu do domu.
Rotary Club Zamość ID 30379

Rotary Białystok

Fundacja Rotary: 15 lat doskonałości jako 5-gwiazdkowa organizacja charytatywna! 🌟
Z ogromną radością ogłaszamy, że Fundacja Rotary osiągnęła niezwykłe wyróżnienie, zdobywając już po raz piętnasty z rzędu status 5-gwiazdkowej organizacji charytatywnej według Charity Navigator! 🌟

https://www.charitynavigator.org/ein/363245072

Przez ponad stulecie Rotary International i jego Fundacja poświęcają się tworzeniu pozytywnego wpływu na naszą globalną społeczność. To wspaniałe uznanie jest dowodem na niezachwiany zapał, ciężką pracę i uczciwość naszej rodziny Rotary na całym świecie.
Czym jest Charity Navigator? To największa i najbardziej zaufana niezależna organizacja oceniająca organizacje charytatywne w Stanach Zjednoczonych. Oceniają organizacje na podstawie ich kondycji finansowej, rozliczalności i przejrzystości. Osiągnięcie 5-gwiazdkowej oceny od Charity Navigator to znaczący sukces i potwierdzenie naszego zobowiązania do najwyższych standardów doskonałości.

Fundacja Rotary odgrywa kluczową rolę w finansowaniu istotnych projektów, które rozwiązują najpilniejsze globalne problemy, od zwalczania polio, poprzez promowanie czystej wody, aż po wsparcie edukacji. Jesteśmy niezmiernie dumni z wpływu, jaki wywieramy i nadal będziemy wywierać na społeczności na całym świecie.
To wyróżnienie nie byłoby możliwe bez poświęcenia naszych członków Rotary, wolontariuszy i sympatyków. Wasza hojność i zaangażowanie pomogły nam utrzymać nasz status 5 gwiazdek i tworzyć znaczące zmiany na całym świecie. Dziękujemy za Wasze niezachwiane wsparcie!
W trakcie obchodów tego niesamowitego osiągnięcia, nie zapomnijmy, że wiele pracy jest jeszcze do zrobienia. Rotary będzie dążyć do doskonałości, czyniąc świat lepszym miejscem poprzez służbę i dobroć.
Dołącz do nas w świętowaniu tego osiągnięcia, udostępnij ten post i podziel się wiadomością o niezwykłej pracy Fundacji Rotary. Przyłącz się do Klubu Rotary! Razem możemy robić różnicę, gwiazda po gwieździe!
Rotary Club Zamość ID 30379

105 rocznica odzyskania niepodległości

Dzisiaj, 11 listopada delegacja RC Zamość w składzie: Elżbieta Jawor, Zbigniew Gumuliński, Sylwester Borkowski i Robert Nowosad (na motorze) uczestniczyła w manifestacji patriotycznej z okazji Święta Niepodległości, która odbyła się na Rynku Wielkim w Zamościu.
Podczas uroczystości przeprowadzonej z ceremoniałem wojskowym wysłuchaliśmy wystąpienia Prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka i złożyliśmy wiązankę kwiatów na płycie upamiętniającej wizytę Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu w 1922 roku.
Rotary Club Zamość ID 30379

Bieszczady i Medzilaborce na Słowacji

W ostatni weekend Prezydent RC Zamość Zbigniew Gumuliński wraz z małżonką uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej przez RC Jarosław. Wycieczka miała charakter integrujący społeczność rotariańską. Wzięli w niej udział również rotarianie z RC Kraków Niepołomice, RC Lublin, RC Lublin Stare Miasto, oraz asystent Gubernatora Rotary Polska Dariusz Matosiuk.
Rotarianie weszli na Połoninę Wetlińską, skąd podziwiali piękno krajobrazu Bieszczad, byli też w Komańczy. Przy wieczornym ognisku były śpiewy z akompaniamentem gitary, a także wymiana doświadczeń.
Niezwykle interesującym punktem programu był pobyt w Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola w Medzilaborcach na Słowacji, artysty, który był jednym z głównych przedstawicieli pop-artu.
Muzeum prezentuje twórczość Andy’ego Warhola, jak również wiele cennych, autentycznych materiałów, artefaktów związanych z jego życiem uzyskanych od rodziny, która ma korzenie łemkowskie, wywodzące się właśnie z Medzilaborców na Słowacji.
W tym miejscu serdecznie dziękujemy Zbyszkowi Dziedzicowi z RC Jarosław za perfekcyjną organizację wycieczki.
Rotary Club Zamość ID 30379

24 października - Światowy Dzień Walki z Polio

Rotary Club Zamość ID 30379

Spotkanie integracyjne RC Zamość w Ostrowcu Świętokrzyskim i Sandomierzu

13 października byliśmy w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie mieszkają nasi klubowi koledzy,rotarianie RC Zamość, Jagoda i Tomek Diadia.
Gościliśmy w Studio Piosenki Metro, certyfikowanej placówce Teatru Buffo, którą prowadzi Jagoda.
Tam wysłuchaliśmy wspaniałego koncertu w wykonaniu niezwykle uzdolnionej młodzieży. Były to utwory z musicalu „Metro” i „Polita”
Występ nagrodziliśmy gromkimi brawami. Podziękowaniem za ucztę duchową były kwiaty, zamojskie upominki i słodycze.
Natomiast 14 października zwiedzaliśmy Sandomierz, przepiękne miasto królewskie malowniczo położone nad Wisłą i co ciekawe, podobnie jak Rzym, położone na siedmiu wzgórzach, skąd można podziwiać wspaniałą okoliczną panoramę.
Byliśmy także w Wąwozie Królowej Jadwigi oraz w Podziemnej Trasie Turystycznej.
Spędziliśmy wspólnie wspaniały czas i „naładowaliśmy akumulatory.”
Rotary Club Zamość ID 30379

Zielone płuca dla Zamościa - edycja czwarta

10 października na terenach zielonych osiedla Jana Zamoyskiego, vis a vis myjni samochodowej rotarianie z RC Zamość wspólnie ze Spółdzielnią Mieszkaniową im. J. Zamoyskiego, która ufundowała drzewka, we współpracy z Urzędem Miasta Zamość oraz Polskim Związkiem Łowieckim przeprowadzili akcję, podczas której posadzono 60 drzew.
To już czwarty raz, w czasie dwóch lat, z inicjatywy naszego klubu prowadzone są nasadzenia drzew w Zamościu. Wcześniej miało to miejsce przy bulwarach nad Łabuńką oraz na terenach zielonych przed budynkiem Sanepidu. W ten sposób posadziliśmy już setki drzew, co niewątpliwie uatrakcyjnia i upiększa przestrzenie miasta oraz stwarza lepsze, zdrowsze warunki do rekreacji, jak również chroni środowisko naturalne.
W akcji „Zielone płuca dla Zamościa” od samego początku biorą udział przedszkolaki z Przedszkola nr 1 i nr 5, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 oraz młodzież z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz z OHP w Zamościu. Tym razem nas też nie zawiedli i licznie przybyli na osiedle Jana Zamoyskiego.
Było nam bardzo miło, bo w pracy wspierały nas również władze Spółdzielni Mieszkaniowej.
Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała nam tego dnia, wszystkim dopisywały humory i bardzo smakowały drożdżówki ufundowane przez nasz klub.
Tradycyjnie odbył się konkurs dla najmłodszych o tematyce przyrodniczej. Fundatorami nagród był Urząd Miasta Zamość i Polski Związek Łowiecki Oddział w Zamościu.
W podsumowaniu Prezydent RC Zbigniew Gumuliński powiedział ” Te trzy godziny akcji to nie tyle wyczerpujące, co niezwykle edukacyjne wydarzenie. Dzieci i młodzież uczestniczące w nim, będą mogły teraz przez lata obserwować owoce swojej pracy i mam nadzieję, że przekażą nasz wspólny entuzjazm innym koleżankom i kolegom.”
Rotary Club Zamość ID 30379

Grzybobranie w wolsztyńskich lasach

W ostatni weekend nasi koledzy z RC Zamość uczestniczyli w grzybobraniu, imprezie integrującej rotarian z całej Polski organizowanej tradycyjnie przez Rotary Club Wolsztyn.
Zbiory były obfite, atmosfera wspaniała. Pogoda również dopisała.
Miłym akcentem spotkania było wręczenie podziękowań dla RC Wolsztyn i rotarian z tegoż klubu Aldony i Jerzego Leśniewskich za pomoc humanitarną dla Ukrainy w postaci transportu z odzieżą i żywnością, który to transport został zawieziony przez kolegów z RC Zamość tydzień wcześniej. Dyplomy pochodzą z Fundacji „Jedność narodu” w Iwanofrankiwsku, gdzie trafiła pomoc.
Kolejny miły akcent, to podziękowanie (album „Zamość. Miasto idealne” oraz grafika z PLSP w Zamościu) dla RC Poznań Puszczykowo za wpłatę 2700 zł na protezę dla ukraińskiego żołnierza Dimitrija.
O prowadzonej przez RC Zamość zbiórce na protezę informowaliśmy wcześniej.
Rotary Club Zamość ID 30379

Nasi w Iwanofrankiwsku i w Bohorodczanach

29 września troje rotarian z RC Zamość (Elżbieta Szymańska, Bogdan Szymański i Rafał Pasieka) pojechało dwoma busami użyczonymi przez Roberta Nowosada z RC Zamość, z transportem humanitarnym do Ukrainy. Zawieźli m.in. 1,5 tony żywności przekazanej przez Ryszarda Łuczyna z RC Ordynackiego (konserwy mięsne, kasze, musli, ogórki konserwowe), ubrania dziecięce, artykuły higieniczne, kosmetyki, koce przekazane przez RC Wolsztyn oraz żywność, w tym 500 kg cukru z zasobów RC Zamość.
Wszystko trafiło do magazynów Fundacji „Jedność Narodu” w Iwanifrankiwsku, skąd będzie dystrybuowane dalej.
Mimo trudów podróży i ciężkiej pracy przy załadunku, jak i rozładunku transportu nasi koledzy mieli również miłe chwile podczas tego trzydniowego pobytu w Ukrainie.
Otóż 1 października uczestniczyli w 15-leciu Towarzystwa Polskiego im. Andrzeja Potockiego w Iwanofrankiwsku, które skupia Polaków oraz Ukraińców polskiego pochodzenia.
Uroczystość z udziałem rotarian odbyła się w Bohorodczanach.
Gospodarze byli doskonale przygotowani. Były serdeczne rozmowy, śpiewano polskie pieśni i podkreślano dumę z polskiego pochodzenia. Były też wielkie podziękowania i wdzięczność za pomoc, jakiej Polacy udzielają ogarniętej wojną Ukrainie.
Z okazji jubileuszu Towarzystwa Polskiego, rotarianie życząc kontynuacji działalności i podtrzymywania tradycji polskich wręczyli zarządowi zamojskie upominki.
Natomiast gospodarze odwzajemnili się wręczając dyplomy z podziękowaniami dla darczyńców.
Rotary Club Zamość ID 30379

Młodzież z PLSP w Zamościu na plenerze w Wierzchowiskach pod Lublinem

Rotary Club Zamość ufundował pobyt na polu golfowym w Wierzchowiskach dla 20 uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu.
Była to forma podziękowania młodzieży za udział i zaangażowanie w wielu przedsięwzięciach i akcjach charytatywnych organizowanych przez nasz klub (m.in. Zielone płuca dla Zamościa, sprzątanie lasu, maski karnawałowe)
Wyjazd odbył się 20 września.
Uczniowie pod opieką naszej klubowej koleżanki Katarzyny Manachiewicz poznali historię XIX w. dworku, który się tam znajduje, a oprowadzała po włościach właścicielka Pani Maria Cioczek.
Młodzież z dużym zainteresowaniem obejrzała pokaźne zbiory powstającego tam muzeum.
Bez wątpienia atrakcją było samo pole golfowe położone w pięknym parku.
Dzięki naszemu prezydentowi Zbigniewowi Gumulinskiemu, który jest zapalonym golfistą,młodzi ludzie mogli zapoznać się z tym ciekawym sportem.
Każdy mógł spróbować uderzyć piłkę kijkiem i umieścić ją w dołku.
Przebywając w tym pięknym przyrodniczo miejscu uczniowie fotografowali przygotowując sobie materiał, który posłuży do wykonania prac plastycznych tematycznie związanych z golfem.
Rotary Club Zamość ID 30379

Wizyta Gubernatora Rotary Polska Dystrykt 2231 w Zamościu

Kilka dni temu pisaliśmy o XVII Mistrzostwach w strzelaniu z broni sportowej o i obecności na zawodach Gubernatora Marka Wcisło, który ufundował puchar dla zwycięzcy.
Wczoraj, 5 września Marek Wcisło wraz z małżonką spotkali się na cotygodniowym, roboczym zebraniu naszego klubu RC Zamość.
Prezydent Zbigniew Gumuliński przywitał gości i zapoznał z najważniejszymi zadaniami na obecną kadencję.
Potem głos zabrał Gubernator Marek Wcisło, który w swoim wystąpieniu nawiązał do hasła obecnej kadencji Rotary International „Create hope the world” (przynosimy światu nadzieję). Był pod wielkim wrażeniem dokonań klubu m.in. w kwestii pomocy humanitarnej dla Ukrainy i pomocy dzieciom i dorosłym z niepełnosprawnościami w kilku ośrodkach w Zamościu
Z wielkim zainteresowaniem wysłuchał planowanych działań RC Zamość dotyczących zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz obiecał wsparcie.
Na koniec zebrania Z. Gumuliński dziękując za uczestnictwo wręczył Markowi Wcisło proporczyk RC Zamość i pamiątkowy album „Zamość. Miasto idealne” oraz przyjął od gubernatora proporczyk Rotary International.
Rotary Club Zamość ID 30379

Rozpoczęcie roku szkolnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Zamościu - byliśmy tam

Dzisiaj, 4 września Prezydent RC Zamość Zbigniew Gumulinski uczestniczył w inauguracji nowego roku szkolnego.
Miłym akcentem tej uroczystości było wręczenie przez Panią Barbarę Grądkowską, dyrektor ośrodka podziękowania dla RC Zamość za wsparcie finansowe półkolonii.
Z kolei Prezydent Z. Gumulinski obiecał wspierać społeczność szkolną również w innych działaniach w przyszłości.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa zdjęć z półkolonii.
Cieszymy się, że mogliśmy przyczynić się do stworzenia atrakcyjniejszej oferty wakacyjnego wypoczynku dla dzieci z SPSzW w Zamościu.
Rotary Club Zamość ID 30379

XVII Mistrzostwa Dystryktu 2231 w strzelaniu z broni sportowej już za nami

W sobotę, 2 września, na strzelnicy obok Rotundy odbyły się zawody strzeleckie, o których informowaliśmy we wcześniejszym poście.
Impreza miała na celu popularyzację strzelectwa sportowego, oraz integrację społeczności rotariańskiej
Mimo padającego deszczu stawili się rotarianie z Lublina, Wolsztyna, Janowa Lubelskiego, Jarosławia oraz Zamościa.
Byli również sympatycy i przyjaciele ruchu rotariańskiego.
Swoją obecnością zaszczycili nas Gubernator Dystryktu 2231 Marek Wcisło oraz Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk. Obaj Panowie sprawowali honorowy patronat nad mistrzostwami i ufundowali puchary dla zwycięzców.
Puchar ufundował także prezydent RC Zamość Zbigniew Gumuliński
Rozegrano zawody w strzelaniu z karabinu sportowego oraz pistoletu.
Startowało 13 trzyosobowych drużyn.
A oto wyniki;
Kategoria karabin sportowy KWW20:
I miejsce – Tadeusz Gracz, RC Wolsztyn
II miejsce – Wołodymyr Weremko, RC Lublin
III miejsce – Dorian Flis, RC Lublin
Kategoria pistolet PSP 20:
I miejsce – Zbigniew Żukowski, RC Wolsztyn
II miejsce – Dorian Flis, RC Lublin
III miejsce – Jerzy Leśniewski, RC Wolsztyn
Drużynowo, zawody wygrał RC Wolsztyn I.
RC Jarosław III zajął II miejsce,
a trzecie miejsce przypadło RC Ordynackiemu z Zamościa.
Najlepszy strzał oddał Leszek Abramek z RC Janów Lubelski.
Najlepszym strzelcem wśród kobiet została Ewelina Gracz z RC Wolsztyn.
Najlepszym strzelcem rotarianin z Zamościa, Zbigniew Żukowski, który w tych zawodach reprezentował drużynę Wolsztyn I.
Niesprzyjająca deszczowa aura nie popsuła nam humorów. Oprócz zdrowej, sportowej rywalizacji mieliśmy wspaniałe, przyjacielskie spotkanie towarzyskie.
Rotary Club Zamość ID 30379

Wyprawka szkolna dla ukraińskich pensjonariuszy przebywających w ośrodku "Krok za krokiem"

24 sierpnia, w Dniu Niepodległości Ukrainy, rotarianie z RC Zamość gościli w Domu Rodzinnym Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Kok za krokiem” przy ul. Kresowej.
Uroczystość była pełna wzruszeń i sympatii. Odśpiewano hymny Ukrainy i Polski, było wspólne gotowanie i degustacja ukraińskich potraw oraz ciepłe, przyjazne rozmowy.
Wspólne świętowanie niepodległości Ukrainy było okazją do wręczenia wyprawek szkolnych ufundowanych przez nasz klub.
Rotary Club Zamość ID 30379

XXXIV Bieg Pamięci im. Dzieci Zamojszczyzny

Miło nam poinformować, iż zbliża się XXXIV Bieg Pamięci im. Dzieci Zamojszczyzny, którego organizację, jak co roku, RC Zamość wsparł finansowo.
Serdecznie zapraszamy do udziału w biegu w charakterze uczestnika lub kibica.
Wszystkie informacje dostępne są na www.biegpokoju.zamosc.pl oraz na fanpage’u facebook’owym OSiR Zamość.
Rotary Club Zamość ID 30379

Mistrzostwa w strzelaniu z broni sportowej tuż tuż...

Już po raz 17. Rotary Club Zamość organizuje Mistrzostwa Dystryktu 2231 w strzelaniu z broni sportowej.
Zawody odbędą się 2 września w Zamościu.
Zapraszamy wszystkich Rotarian i Przyjaciół do uczestnictwa w imprezie.
Do zobaczenia w Zamościu!
Szczegóły poniżej.
Rotary Club Zamość ID 30379

Rotarianie z RC Zamość w odwiedzinach w ośrodku "Krok za krokiem" w Bondyrzu

11 lipca rotarianie z RC Zamość odwiedzili w ośrodku „Krok za krokiem” w Bondyrzu przebywających tam 25 Ukraińców z Mikołajowa i okolic Czerniowiec, w tym 15 dzieci (8 z niepełnosprawnością). W tym miejscu chcemy przypomnieć, iż RC Zamość pomagał w budowie domków kontenerowych w Bondyrzu i pomagał w wyposażeniu w niezbędny sprzęt dla dzieci z niepełnosprawnością.
Prezydent Zbigniew Gumuliński i wiceprezydent Krzysztof Bork zawieźli dzieciakom słodycze, magnesy, pocztówki z Zamościa i Roztocza oraz podarowali bilety wstępu do zamojskiego ZOO.
Spotkanie pełne radości i wzruszeń zakończyło się wręczeniem przez dzieci własnoręcznie zrobionych laurek.
Rotary Club Zamość ID 30379

Pomoc od RC Zamość dla Dmitrija

Niedawno nasz klub zwrócił się z apelem o wsparcie finansowe Dmitrija, ukraińskiego żołnierza o polskich korzeniach, który w wojnie z rosyjskim agresorem stracił nogę.
W pomoc Dmitrijowi bardzo zaangażował się nasz klubowy kolega Alfred Szwajkowski.
5 lipca Dmitrij wraz z żoną przyjechał do Zamościa, gdzie spotkał się min. z Prezydentem RC Zamość Zbigniewem Gumulińskim.
Dmitrij przeszedł już badania medyczne w Katowicach i czeka na operację, która odbędzie się w Polsce lub w Ukrainie we Lwowie.
Miło nam donieść, iż na koncie dedykowanym Dmitrijowi jest już ponad 15 tys. złotych. Dziękujemy i liczymy na dalsze wsparcie.
Rotary Club Zamość ID 30379

Zbigniew Gumuliński kolejnym Prezydentem w RC Zamość

30 czerwca w restauracji Luneta w Zamościu odbyło się uroczyste przekazanie służby rotariańskiej.
Spotkanie otworzyła ustępująca Prezydent RC Zamość Elżbieta Szymańska, która powitała wszystkich członków klubu i gości, po czym podsumowała swoją kadencję, prezentując fotografie dokumentujące działalność klubu.
A były to liczne działania humanitarne związane z wojną w Ukrainie, proekologiczne, prospołeczne, kulturalne. Zrobiło to ogromne wrażenie na słuchaczach, a podziękowaniem były gromkie brawa.
Chapeau bas Pani Prezydent za wielokrotny udział w konwojach humanitarnych, często w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, godziny stania na granicy, spania w nieogrzewanych hotelach czy pobyt w schronie, za liczne inicjatywy i wspaniałą atmosferę w klubie.
Następnie Prezydent Elżbieta Szymańska przekazała insygnia Prezydentowi elektowi Zbigniewowi Gumulińskiemu, który został 29 Prezydentem w historii RC Zamość.
Serdecznie gratulujemy i życzymy pasji, zaangażowania i ogromu satysfakcji z pełnienia tej zaszczytnej funkcji zarówno prezydentowi, jak i nowemu zarządowi.
Funkcję wiceprezydenta pełnić będzie Krzysztof Bork,
sekretarza Arkadiusz Gajewski, a skarbnika Adam Budzyński.
Prezydent Gumuliński podziękował i powiedział, że liczy na wsparcie i takie zaangażowanie jak dotychczas wszystkich członków klubu.
Przedstawił motto na swoją kadencję, które brzmi „Kreowanie nadziei”.
Potwierdził również, że wszystkie działania realizowane dotychczas będą kontynuowane, a więc pomoc Ukrainie, współpraca z polską szkołą w Kołomyi, działalność ekologiczna, społeczna, kulturalna, program stypendialny, współpraca z wieloma zamojskimi instytucjami, stowarzyszeniami i fundacjami itp.
Powiedział również, że nadal będziemy pomagać Ukrainie, ale nie zapominajmy o tym, że żyjemy w Polsce, na Zamojszczyznie i tutaj również mamy wielkie pole do działania na wielu płaszczyznach.
Zbigniew Gumuliński przypomniał o zbliżających się jubileuszach w 2024 roku: 30 leciu RC Zamość oraz 10-leciu współpracy z polską szkołą w Kołomyi.
Kolejnym punktem spotkania było wręczenie naszemu klubowemu koledze Rafałowi Pasiece Odznaki Paula Harrisa za wybitne zasługi w służbie rotariańskiej.
Serdecznie gratulujemy wyróżnienia.
Po tym nastąpił kolejny miły akcent, bo nasz przyjaciel, rotarianin z RC Wolsztyn Jerzy Leśniewski podziękował w imieniu swojego klubu Elżbiecie Szymańskiej za wielostronną współpracę w minionej już kadencji oraz wręczył na jej ręce podziękowanie – statuetkę ryby za wsparcie akcji przywrócenia ekosystemu i zarybianie 27 ha zbiornika wodnego.
Tu należy dodać, iż nasi goście z Wolsztyna przyjechali busem wypełnionym darami dla dorosłych i dzieci w Ukrainie (m.in. ubrania damskie – 115 szt., męskie – 95 szt., dziecięce – 202 szt., pościel, koce, ręczniki, buty).
Dziękujemy i przekażemy w kolejnym konwoju.
W spotkaniu uczestniczyła nasza stypendystka ukraińskiego pochodzenia – Dasza, obecnie uczennica jednej z zamojskich szkół wraz ze swoją mamą Natalią. Obie panie obdarowały Prezydent Elżbietę Szymańską pięknymi kwiatami w podziękowaniu za opiekę i przyznane stypendium na opłacenie stancji.
Spotkanie zakończyło się towarzysko przy lampce wina.
Rotary Club Zamość ID 30379

Nagroda im. Jana Bulewicza przyznana

Rotary Club Zamość ufundował po raz kolejny nagrodę im. zamojskiego rzeźbiarza i kamieniarza Jana Bulewicza.
Wręczenie nagrody odbyło się 23 czerwca w siedzibie Państwowego Liceum Szkół Plastycznych w Zamościu, a otrzymała ją uzdolniona uczennica PLSP Roksana Braszko.
W imieniu społeczności szkolnej przywitała wszystkich dyrektor PLSP, Marzena Tadeusz, która pogratulowała laureatce nagrody.
Miło nam było gościć syna Jana Bulewicza, Łukasza, który wspólnie z rotarianami wręczał nagrodę.
Club Rotary Zamość reprezentowali: vice prezydent Janusz Nowosad, Katarzyna Manachiewicz, Zbigniew Gumuliński i Henryk Gajewski.
Gratulujemy nagrody i życzymy dalszych sukcesów artystycznych!
Rotary Club Zamość ID 30379

Spotkanie z Johnem Hewko – Sekretarzem Generalnym RI

13 czerwca w hotelu Hampton by Hilton w Lublinie odbyło się spotkanie z Johnem Hewko, Sekretarzem Generalnym Rotary International. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Klubów Rotary regionu lubelskiego oraz Prezydent RC Kielce. Tematem spotkania, które poprowadził Piotr Jankowski – Gubernator Dystryktu 2231 wraz z kolegami z klubów lubelskich była pomoc niesiona Ukrainie przez rotarian naszego dystryktu. Mateo Kaczmarczyk przedstawił prezentację multimedialną w jęz. angielskim obrazującą formy i zakres pomocy humanitarnej realizowanej przez RC Lublin Centrum bezpośrednio w Ukrainie jak też udzielanej pomocy uchodźcom z Ukrainy przebywającym w naszym kraju. W swoim wystąpieniu John Hewko w imieniu Prezydenta RI jak też swoim własnym wyraził słowa uznania i podziękowania dla polskich rotarian za zaangażowanie i ofiarność w niesieniu pomocy narodowi ukraińskiemu w trudnych chwilach wojny. Stwierdził iż pomoc ta w dalszym ciągu będzie realizowana przy wsparciu Rotary Fond z tym, że aktualizacji ulegną priorytety – odbudowa Ukrainy ze zniszczeń wojennych, wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży dotkniętych traumą wojny. Liczy na dalsze wsparcie z naszej strony. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem gościa i uczestników.
Rotary Club Zamość ID 30379

Sekretarz Generalny Rotary International z wizytą w Zamościu

12 czerwca w Zamościu odbyło się spotkanie rotarian z RC Zamość Ordynacki i RC Zamość z, wracającym z Ukrainy, Sekretarzem Generalnym RI, Johnem Hewko.
W swoim wystąpieniu główny nacisk położył na podkreślenie wagi pokoju na świecie, przyjaźni, działalności charytatywnej oraz pomocy ofiarom wojny i wszelkich katastrof humanitarnych, jaką niosą rotarianie.
John Hewko podziękował zamojskim rotarianom za pomoc, jakiej obydwa kluby udzieliły i w dalszym ciągu udzielają różnym społecznościom w ogarniętej wojną Ukrainie zawożąc osobiście ogromne ilości darów zarówno z zasobów własnych, jak i powierzonych przez inne kluby Rotary w Polsce, Europie czy USA

Rotary Club Zamość ID 30379

Rotarianie z RC Zamość zawieźli produkty medyczne ufundowane przez niemieckich rotarian

W dniach 12 i 13 maja br. nasi koledzy klubowi przebywali w Ukrainie, w Iwano-Frankowsku, gdzie zawieźli produkty medyczne min. strzykawki, igły jednorazowe, opatrunki jałowe, bandaże. Transport o wartości 10 tys. euro ufundowany przez rotarian z RC Hanau w Niemczech trafił do Centrum Ratownictwa Medycznego w Iwano-Frankowsku.
Ponadto dostarczono produkty spożywcze,ubrania dla małych dzieci, zabawki i słodycze do fundacji Nadzieja również w Iwano-Frankowsku.
Mamy nadzieję, iż naszym przyjazdem i prezentami sprawiliśmy dzieciom, podopiecznym fundacji trochę radości.
Rotary Club Zamość ID 30379

232 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Nasz klub Rotary Zamość tradycyjnie wziął udział w obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, która była pierwszą w Europie i drugą po Stanach Zjednoczonych. Konstytucję uchwalił Sejm Czteroletni, zwany Wielkim. Sama Konstytucji z aktu prawnego stała się symbolem historyczno-narodowym. Kolejne rocznice jej uchwalenia były okazją do zamanifestowania wolności narodu wobec obcej władzy, czy suwerenności społeczeństwa wobec rządzących. Uroczystość z ceremoniałem wojskowym odbyła się na Rynku Wielkim w Zamościu.Wiązankę kwiatów w imieniu klubu złożyli Prezydent RC Zamość Elżbieta Szymańska i Henryk Gajewski.
Rotary Club Zamość ID 30379

Zielone płuca dla Zamościa - kontynuacja

Wiosną 2022 roku nasz klub zainicjował akcję Zielone płuca dla Zamościa, która rozpoczęła się od nasadzeń drzew przy bulwarach nad Łabuńką. Jasienią była kolejna edycja.
21 kwietnia br. dzień przed obchodami Międzynarodowego Dnia Ziemi, sadziliśmy drzewa i krzewy na terenach zielonych przed budynkiem Sanepidu w Zamościu.
Od początku naszym partnerem jest Urząd Miasta Zamość, Wydział Gospodarki i Ochrony Środowiska, dołączył do nas również Polski Związek Łowiecki w Zamościu, który zakupił około 100 drzew i krzewów, min. lilaki, jaśminowce, głogi, platany klonolistne, tawuły.
W akcji pomagały przedszkolaki: z Przedszkola nr 1 – Muchomorki oraz z Przedszkola nr 5 – Motylki. Dzieci nie tylko nosiły sadzonki, przysypywały i przydeptywały ziemię, ale również bawiły się. Wzięły udział w zgadywance przyrodniczej prowadzonej przez Wojciecha Adamczyka, przewodniczącego Zarządu Okręgowego PZŁ, który ufundował kolorowanki i plecaki dla każdego dziecka.
Byli z nami również wolontariusze z PLSP w Zamościu, pod opieką naszej klubowej koleżanki Katarzyny Manachiewicz, którzy wspierają akcję od początku.
Wśród posadzonej roślinności stanęła ławka, którą ufundował nasz kolega klubowy Tomasz Diadia, zaś złożenia i pomalowania podjęło się OHP w Zamościu.
Dziękujemy wszystkim partnerom, darczyńcom, koleżankom i kolegom klubowym za pomoc w organizacji i przebiegu akcji.
Mamy nadzieję, że stworzyliśmy przyjemne miejsce do odpoczynku dla mieszkańców Zamościa
Rotary Club Zamość ID 30379

Nowi członkowie w Rotary Club Zamość

5 kwietnia 2023 roku w hotelu i restauracji Arte w Zamościu odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne.
Najważniejszym punktem spotkania było przyjęcie dwóch nowych członków: Katarzyny Manachiewicz i Alfreda Szwajkowskiego, którym znaczek Clubu Rotary wpięła Prezydent Elżbieta Szymańska, życząc powodzenia i satysfakcji w działalności klubu.
Rotary Club Zamość ID 30379

Kolejna tura pomocy dla Ukrainy
zorganizowana przez rotarian

W dniach 17-19 marca br. rotarianie z naszego klubu w składzie: Elżbieta i Bogdan Szymańscy, Edyta Panas, Tomasz Diadia, Rafał Pasieka i Robert Nowosad wespół z rotarianami z RC Ordynacki, RC Chełm oraz Wojciechem Majchrzyckim z RC Poznań przebywali w Kołomyi i Stanisławowie w Ukrainie, gdzie zawieźli pomoc humanitarną.
Ze środków dystryktu Rotary Polska zostały zakupione laptopy (31 sztuk) oraz tablica interaktywna, które zostały przekazane dzieciom w Polskiej Sobotniej Szkole im. St. Vincenza w Kołomyi. Dzieci dostały również słodycze.Tam rotarianie spotkali się z członkami społeczności polonijnej, członkami stowarzyszenia „Pokucie”. Wszyscy dostali prezenty. Były to m.in. ciepłe szale, kosmetyki, książki z literaturą piękną. Atmosfera była pełna radości i jednocześnie pełna wzruszeń i wdzięczności zarówno ze strony starszych Polaków, jak i dzieci, które śpiewem wyrażały swoją radość i wdzięczność.
Drugie miejsce w Kołomyi, gdzie trafiła pomoc, to Centrum Pomocy Uchodźcom Locomotiv. Tam dostarczono tonę żywności.
18 marca rotarianie przebywali w Iwano-frankiwsku (Stanisławowie). Tam odbyli spotkanie w Pogotowiu Ratunkowym, które ma bliskie kontakty z Rotary Club Poznań. Dla medyków z Pogotowia Ratunkowego przyjazd past prezydenta RC Poznań Wojciecha Majchrzyckiego, który ściśle współpracuje z dyrektorem pogotowia, to było wielkie święto. RC Poznań z pomocą amerykańskich rotarian przeznacza duże środki finansowe na specjalistyczny sprzęt dla nich począwszy od wysoko specjalistycznej karetki po sprzęt ratowniczy.
W serdecznych rozmowach z pracownikami Pogotowia Ratunkowego na pierwszy plan wysuwały się szeroko rozumiane potrzeby związane z ratowaniem życia.
Kolejnym punktem pobytu było spotkanie w Fundacji „Nadzieja”, gdzie również rozładowano tonę żywności.
Podczas pobytu w Ukrainie naszym kolegom towarzyszyli zaprzyjaźnieni ukraińscy rotarianie z past prezydentem Rotary na Ukrainę Wiktorem Bondarenko.
To był bardzo pracowity i satysfakcjonujący wyjazd.
Rotary Club Zamość ID 30379

100 nowych drzew i czyszczenie lasu na
"Międzynarodowy Dzień Lasów"

Pierwszy dzień wiosny i jednocześnie „Międzynarodowy Dzień Lasów”, święto ustanowione przez ONZ, uczciliśmy sprzątając las przylegający do zalewu miejskiego w Zamościu.
Pomysł akcji „Sprzątamy las wokół nas” zrodził się wśród wolontariuszy PLSP w Zamościu, a podchwycił i pozyskał partnerów RC Zamość.
Tym samym do akcji dołączyli: Urząd Miasta Zamość, PGK, Zarząd Okręgowy PZŁ, PZW, OSiR, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP, Centrum Szkół Mundurowych, PLSP w Zamościu oraz 25 Batalion Lekkiej Piechoty z pokazami dla młodzieży.
Akcja sprzątania lasu rozpoczęła się od wystąpienia Pani Klaudii Malec z PGK, która przypomniała zasady segregowania śmieci, po czym wszyscy otrzymali stosowne worki i rękawice. Pracy było sporo, zebraliśmy „imponujace” ilości szklanych butelek, puszek i wszelkiego rodzaju plastiku. Wory pełne śmieci wywiozły spod Ośrodka Edukacji, Strzelectwa i Historii Łowiectwa, ciężarówki PGK.
Włączając się do akcji PZŁ podarował sadzonki 100 drzew m.in. dereń, jarząb, dziką gruszę, które wspólnie z młodzieżą posadziliśmy w pobliżu w.w. ośrodka przy ul. Źródlanej. Po skończonej akcji wszyscy uczestnicy spotkali się na terenie ośrodka Polskiego Związku Łowieckiego, gdzie odbyły się pokazy zorganizowane przez wojskowych z Batalionu Piechoty Lekkiej, jak również można było się posilić m.in. pyszną grochówką przygotowaną przez OHP w Zamościu. W podziękowaniu za współpracę i udział w akcji sprzątania lasu Prezydent RC Zamość Elżbieta Szymańska wręczyła pamiątkowe dyplomy.
Rotary Club Zamość ID 30379

Pomoc humanitarna dla Chersonia

15 marca br. rotarianie z RC Zamość dostarczyli transport z odzieżą i chemią do Domu zakonnego Misjonarzy Oblatów w Zahutyniu koło Sanoka, skąd pojedzie w okolice Chersonia.
Misjonarze Oblaci co dwa tygodnie wysyłają pomoc humanitarną do Ukrainy.
Rzeczy pochodziły z zasobów RC Zamość i RC Wolsztyn.
Za przekazane dary, na ręce Prezydent RC Zamość Elżbiety Szymańskiej wręczono pamiątkowe podziękowanie.
Rotary Club Zamość ID 30379

Dzień Kobiet z pensjonariuszkami DPS w Zamościu

W ramach współpracy naszego klubu z DPS dla kobiet w Zamościu Prezydent Elżbieta Szymańska zorganizowała pensjonariuszkom wyjście na koncert z okazji Dnia Kobiet. Koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” odbył się w Zamojskim Domu Kultury. Pensjonariuszkom z DPS towarzyszyły również wolontariuszki z PLSP w Zamościu pod opieką Pani Katarzyny Manachiewicz. Wydarzenie to sprawiło paniom dużo radości.
Dzień Kobiet z pensjonariuszkami DPS w Zamościu
Rotary Club Zamość ID 30379

POMOC DLA UKRAIŃSKIEGO ŻOŁNIERZA

Rotary Club Zamość ID 30379

Kolejny konwój z pomocą humanitarną
dotarł już do ukraińskich sierocińców

Pod koniec ubiegłego tygodnia do Ukrainy wyruszył kolejny konwój 12 busów z pomocą humanitarną. Akcja koordynowana była przez naszych kolegów z RC Ordynacki, a my dołożyliśmy swoją cegiełkę. Nasz klubowy kolega dołączył do konwoju.
 
Najpierw busy pojechały do Chełma, aby tam załadować m.in. żywność i śpiwory zgromadzone w magazynach Rotary Polska District 2231, po czym przez Lwów pojechały do Mukaczewa i Użhorodu. Tam z kolei rozjechały się do 11 sierocińców zawożąc niezbędne, do w miarę normalnego funkcjonowania produkty, sfinansowane przez rotarian z USA, Rotary Club Plymouth, New Hampshire, District 7850. Rotarianie z USA towarzyszyli naszym kolegom w konwoju. Mamy nadzieję, że chociaż trochę polepszymy byt setkom dzieci przeżywającym koszmar wojny.
Rotary Club Zamość ID 30379

W rocznicę napaści na Ukrainę - 24.02.2023

24.02.2023, w rocznicę sowieckiej napaści na Ukrainę, członkowie RC Zamość spotkali się na  Rynku  Solnym w  Zamościu. Dla celów meetingu wykorzystano przestrzenną  kompozycję Gropius-Zimmer-Pavillon przekazaną  mieszkańcom Zamościa na okres 6 miesięcy przez partnerskie miasto Weimar. Na ścianach symbolicznego pomieszczenia zawisły plakaty autorstwa plastyka , Pana Łukasza Zwolana, tematycznie związane z działaniami wojennymi na terenie Ukrainy i bohaterską postawą narodu ukraińskiego  wobec najeźdźcy. Współorganizatorem wydarzenia  był Zamojski  Dom  Kultury .   

 Wydarzenie wzbudziło zainteresowanie mieszkańców Zamościa, którzy spontanicznie przyłączali się do naszego  spotkania.

Tytułem wyjaśnienia: kompozycja, która stała się miejscem naszego spotkania odwzorowuje  geometrię  przestrzenną pokoju pierwszego dyrektora  Bauhausu w Weimarze.  Historyczny Bauhaus jest  dzisiaj najbardziej wpływową instytucją  edukacyjną w dziedzinie architektury, sztuki  i  designu  XX wieku.    

 Łukasz Zwolan , absolwent Wydziału Grafiki   i Malarstwa  Akademii  Sztuk Pięknych  w Łodzi, jest laureatem  międzynarodowych  konkursów plakatowych i  uczestnikiem  wystaw  plakatów w kraju i za granicą

Rotary Club Zamość ID 30379

Ukraino, jesteśmy z Wami!

24 lutego 2023 roku minie rok od brutalnej napaści Rosji na Ukrainę.
Setki tysięcy ludzi straciło nie tylko dach nad głową, ale również wielu z nich, swoich najbliższych. Zginęło wiele dzieci, dziesiątki tysięcy wywieziono do Rosji. Ponad 8 mln ludzi wyjechało, uciekając przed okrucieństwem wojny. To wszystko przeraża, bo dzieje się tuż obok.
Nie bądźmy obojętni. Okażmy wsparcie narodowi ukraińskiemu w tym jakże trudnym dla nich dniu – pierwszej rocznicy wybuchu wojny.
Zapraszamy jutro na Rynek Solny w Zamościu, gdzie w Pokoju Gropiusa można obejrzeć wystawę plakatów związaną tematycznie z wojną na Ukrainie, znakomitego artysty pochodzącego z Zamościa, Łukasza Zwolana.
Jeśli Państwo możecie, przynieście ze sobą symbolicznie, jeden żółty kwiatek. Lub po prostu, przyjdźcie i pomyślcie o tych milionach ludzi, i każdym z osobna, ogarniętych wojną w Ukrainie.
Wydarzenie przygotowane zostało przez Zamojski Dom Kultury przy wsparciu Rotary Club Zamość
wystawę plakatów związaną tematycznie z wojną na Ukrainie, znakomitego artysty pochodzącego z Zamościa, Łukasza Zwolana.
Rotary Club Zamość ID 30379

Transport humanitarny dla sierocińców
w okręgu stanisławowskim w Ukrainie

Rotarianie RC Zamość we współpracy z RC Ordynackim dostarczyli transport z pomocą humanitarną sfinansowaną po raz kolejny przez Rotary Club Plymouth, New Hampshire, District 7850.
3 lutego br. nasi koledzy z RC Zamość pojechali najpierw do Chełma, gdzie z magazynów Rotary Polska, Dystrykt 2231 załadowano 8 busów z żywnością (1 tona), śpiworami, agregatami prądotwórczymi i słodyczami. Po czym pojechali do Lwowa. Następnego dnia (4 lutego) w bardzo trudnych warunkach pogodowych, w burzy śnieżnej napotkanej po drodze dojechali do Stanisławowa. Bo to właśnie do 8 sierocińców w obwodzie stanisławowskim skierowana była pomoc. Wszelka pomoc jest niezwykle cenna, nie tylko ta materialna, ale również psychologiczna, gdyż znajduje się tam wiele sierot, które przybyły z innych regionów Ukrainy. Są to w dużej mierze dzieci poległych w tej okrutnej wojnie.
W Stanisławowie rotarianie spotkali się z władzami miasta. Czekali na nich również rotarianie z Ukrainy z past prezydentem Włodzimierzem Bondarenko i jego małżonką, którzy pomogli w przeładowaniu transportu do swoich magazynów.
Śpiwór dla każdego dziecka, agregaty prądotwórcze, żywność trafiły m.in. do sierocińca w Stanisławowie, który odwiedzili nasi koledzy. Było to niezwykle wzruszające spotkanie.
Cała akcja pomocowa nie odbyłaby się bez wsparcia naszych przyjaciół z Wołyńskiego Rajdu Motocyklowego.
Czapki z głów Panowie!
Rotary Club Zamość ID 30379

Stypendia dla uczennic Szkoły Muzycznej w Zamościu

Wzorem lat ubiegłych Rotary Club Zamość ufundował stypendia w wysokości po 1500 złotych, dla dwóch uczennic Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zamościu.
Prezydent RC Zamość Elżbieta Szymańska i wiceprezydent Janusz Nowosad wręczyli stypendia w przerwie Koncertu Noworocznego, który odbył się 11 stycznia 2023 roku w sali koncertowej szkoły.
Gratulujemy i życzymy dalszego rozwoju i wielu sukcesów na drodze artystycznej.
Licznie przybyli członkowie RC Zamość wysłuchali trzech części koncertu w wykonaniu Orkiestry Dętej, Big Bandu oraz solistów.
Młodzi artyści zagrali i zaśpiewali utwory marszowe, swingowe, walce oraz kolędy.
Koncert przygotował i prowadził nauczyciel saksofonu Waldemar Skóra.
Wszyscy będąc pod wielkim wrażeniem kunsztu młodych wykonawców podziękowali za koncert gromkimi brawami.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress