2017 Archiwum

greeting-card-965120_1920

„PROGRAM Stypendialny” RC Zamość – 21-22.12.2017

W dniach 21 i 22 grudnia 2017, w trakcie tradycyjnych przedświątecznych spotkań młodzieży oraz nauczycieli szkół ponad gimnazjalnych, miało miejsce wręczenie stypendiów finansowych uczniom wytypowanym przez dyrekcje poszczególnych szkół. Po dwa stypendia zostały przyznane uczniom Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych i Szkoły Muzycznej oraz jedno stypendium dla ucznia Zespołu Szkół Społecznych im. Unii Europejskiej w Zamościu.

Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych:

Karolina Ciszewska, Kinga Rusiecka

Państwowa Szkoła Muzyczna:

Paulina Szawracka – saksofon, Kacper Romaszko – Akordeon

Zespół Szkół Społecznych:

Marek Tuz

Liceum SpołeczneFot. Liceum Społeczne  w Zamościu

20171222_113235 20171222_113823 20171222_113439 20171222_113303

Fot. Liceum Plastyczne w Zamościu


Szlachetna Paczka 2017

„Szlachetna Paczka” to projekt prowadzony przez ks. Jacka Stryczka (prezesa Stowarzyszenia WIOSNA), który jako pierwszy wraz z grupą studentów duszpasterstwa akademickiego w Krakowie w 2000 roku, obdarował 30 ubogich rodzin. Dzisiaj akcja „Szlachetna Paczka” ma charakter ogólnopolski. Co roku angażuje się w nią coraz więcej wolontariuszy i darczyńców. Od początku działania „Szlachetna Paczka” dotarła do 249 835 potrzebujących.
W tym roku również członkowie Rotary Club Zamość wspólnie z Zamojskim Stowarzyszeniem Bowlingu Sportowego „BASTION”, zadeklarowali swój udział w tym szlachetnym przedsięwzięciu. Dla wytypowanej rodziny ufundowaliśmy stół z czterema krzesłami, który staraniem RC Zamość oraz ZSBS „BASTION” został przekazany potrzebującym.
25114628_2050124145016916_987156515_n


Narodowe Święto Niepodległości – 11.11.2017

11 listopada, jest datą bardzo bliską każdemu prawdziwemu Polakowi. 99 lat temu, po wielu latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość. W Zamościu celebrujemy tę rocznicę, między innymi,  składając wiązanki kwiatów przed Ratuszem Zamojskim, przy tablicy pamiątkowej poświęconej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.
178Swieto-Niepodleglosci-2017-fot.-Daniel-CzubaraIMG_0275Również w tym roku, 11 listopada podczas uroczystości rocznicowych, delegacja RC Zamość złożyła kwiaty w tym miejscu. Bardzo miłym akcentem obchodów Dnia Niepodległości była inscenizacja zaprezentowana przez dzieci z Przedszkola Nr 12 w Zamościu ( link poniżej ). Od dawna ta placówka jest wspierana przez rotarian RC Zamość, a szczególnie przez naszego kolegę, prezydenta obecnej kadencji, Henryka Gajewskiego.07.11.2017 – Spotkanie z płk. rez. Markiem Kwietniem, wiceprezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, wykładowcą Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej im. Jana Zamoyskiego w Zamościu.

W przeddzień Święta Niepodległości – kolega – były członek naszego Klubu, przypomniał nam o zasadach używania barw narodowych i flagi państwowej. Jest wiele imprez i spotkań, gdzie polska flaga jest używana nieprawidłowo. Umieszcza się na niej różnego rodzaju symbole. Patologiczne jest zawłaszczanie barw narodowych przez kiboli, dresiarzy, członków bojówek ONR i PiS, sportowców owijających się flagą po sukcesach, kiedy symbolem państwowym jest zamiatana bieżnia. Narodowe znaki są niczym nasza twarz. Trzeba o nie dbać, ponieważ to właśnie przez nie jesteśmy identyfikowani na zewnątrz.
J.Liberzadzki


03.11.2017 – 20 – lecie istnienia Towarzystwa Kultury Polskiej „ POKUCIE”

03 listopada 2017r  8- osobowa grupa członków RC Zamość udała się po raz kolejny do Kołomyi ( Ukraina ),aby sfinalizować zobowiązania dotyczące polskiej sobotniej szkoły (m.in.opłacenie czynszu za wynajem budynku w którym szkoła się mieści). Innym aspektem obligującym nas do wizyty było 20 – lecie istnienia Towarzystwa Kultury Polskiej „ POKUCIE” oraz …urodziny P. Prezes Stowarzyszenia Stanisławy PATKOWSKIEJ –KOLUSENKO. Nieodłącznym elementem naszych spotkań w Kołomyi jest składanie wieńców i palenie zniczy na Cmentarzu Polskim w Kołomyi oraz pod pomnikiem Adama Mickiewicza.

Więcej miejsca chciałbym poświęcić wydarzeniu jakie miało miejsce w drugim dniu naszej wizyty. Z inicjatywy P. Prezes znaleźliśmy się w m. PASIECZNA na uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej polskim legionistom walczącym z rosyjskim zaborcą w Karpatach. Oto krótka historia walk naszych żołnierzy wchodzących w skład         II Brygady Legionów zwaną „Żelazną”:

II Brygada Legionów Polskich nazwana tez Karpacką od miejsca pierwszych walk zyskała też miano Żelaznej Brygady jako wyraz szacunku dla jej wartości bojowej, utworzona została formalnie w 1915 roku. Jej zalążkiem były oddziały powstałe kilka miesięcy wcześniej: 2 i 3 pułk piechoty odpowiednio pod dowództwem płk Zygmunta Zielińskiego i ppłk Józefa Hallera. Dołączyły do nich 2 szwadron kawalerii rtm Zbigniewa Dunin – Wąsowicza, 3 szwadron kawalerii rtm Jana Brzezińskiego oraz służby pomocnicze. Oddziały te w liczbie 9 tys. żołnierzy zostały rzucone do komitatu marmgorskiego w celu wyparcia kozaków, którym udało się przedostać przez przełęcz Pantyrską do Kotliny Panońskiej. Mimo słabego uzbrojenia i wyszkolenia udało się pokonać silniejszego przeciwnika. Następnym zadaniem oddziałów dowodzonych przez gen. Karola Durskiego – Trzaskę było sforsowanie Przełęczy Rogadle Wielkie i oczyszczenie z Rosjan doliny Bystrzycy (teren Galicji). Aby ten cel osiągnąć wybudowano z okrąglaków tzw. Drogę Legionów – liczącą 6 km drogę etapowa po zboczu o nachyleniu 15 stopni. 19 października legioniści przekroczyli przełęcz i rozpoczęli wyzwalanie Galicji. 23 października stoczyli ciężki, 3 – godzinny bój pod PASIECZNĄ, zmuszając wroga do odwrotu. 29 października zakończyli ten etap ofensywy po przegranej bitwie pod Mołotkowem.

Znajdujących się w Karpatach Wschodnich oddziałów polskich nie można jeszcze nazywać  II Brygadą Legionów – ta formalnie została utworzona na przełomie kwietnia i maja         1915 roku na Bukowinie. Jednak wśród Polaków już wówczas uzyskała miano „Karpackiej” lub „Żelaznej” Brygady mimo że takiej jednostki nie stanowiła.

Dla tych poległych za nasza wolność legionistów zebraliśmy się pod pomnikiem uwieńczonym żelaznym krzyżem. Uroczystość zorganizowana przez Oddział Telewizji POLONIA we Wrocławiu zgromadziła polską młodzież z Wrocławia i okolic, harcerzy, członków Związku „STRZELEC” ze Lwowa, przedstawicieli ukraińskiej Polonii, osoby duchowne ( obecny był biskup Leon Mały z archidiecezji lwowskiej) oraz lokalne władze ukraińskie. Wśród wiązanek kwiatów znalazła się również biało – czerwona od członków RC Zamość.

I można byłoby w tym miejscu moją relację zakończyć. Ale nasuwa się refleksja – czym jest   i jak powinien wyglądać patriotyzm. Czy wyrazem miłości do Ojczyzny jest śpiewana przez polską dziewczynkę mieszkającą w Kołomyi patriotyczną pieśń będąca hymnem legionów czy kij bejsbolowy w biało – czerwonych barwach ze znakiem Polski Walczącej w rękach łysego osiłka?

Kolomyja 2017. listopad (4) Kolomyja 2017. listopad (3) Kolomyja 2017. listopad (1) Kolomyja 2017. listopad (6) Kolomyja 2017. listopad (2) Kolomyja 2017. listopad (5)


24 październik – ROTARY`S WORLD POLIO DAY

Logo_End Polio Now

Choroba Heinego – Medina (polio, wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, ostre nagminne porażenie dziecięce) wywołane jest przez wirus polio przenoszony drogą pokarmową lub wziewną. W 95% przypadków  choroba przebiega bezobjawowo.

 Najgroźniejsze postaci schorzenia to:

  • postać opuszkowa (dotycząca głównie dorosłych – zaatakowane są jądra nerwów czaszkowych, ośrodek oddechowy i krążenia w rdzeniu przedłużonym)
  • postać opuszkowo – rdzeniowa obejmująca rdzeń kręgowy i podstawę mózgu
  • zapalenie mózgu

Po 25-30 latach u nawet 30% osób po przebytym zakażeniu może wystąpić zespół porażenny (zespół past polio).

W latach 50 XX wieku choroba objęła ogromną populację dzieci w Europie, również w Polsce. Wirus rozprzestrzeniał się błyskawicznie powodując paraliż mięśni, zanotowano dużą ilość przypadków śmiertelnych.

Szczepienia obowiązkowe przeciwko wirusowi polio podaje się zgodnie z kalendarzem szczepień : w 4 miesiącu życia, drugą dawkę po 6-8 tygodniach, trzecią dawkę w 16 miesiącu życia i dawkę przypominającą w 6 roku życia domięśniowo lub podskórnie. Wycofano z użycia szczepionkę doustną.

Od ponad 20 lat Rotary International aktywnie walczy z polio. Działalność charytatywna, chęć niesienia pomocy zaowocowały rozpoczęciem globalnej akcji END POLIO NOW. Dzięki ciężkiej pracy Rotarian, przyjaciół, partnerów i wolontariuszy z całego świata udało się zaszczepić miliony dzieci. WHO w 2001 roku uznała, że krajom europejskim nie zagraża choroba Heinego – Medina. Dotacje zebrane przez Kluby Rotary na przeprowadzenie szczepień spowodowały, że od sierpnia 2013 roku możemy mówić o Afryce jako kontynencie wolnym od polio – od tego czasu nie zanotowano tam żadnego nowego przypadku choroby. Trwają działania mające zwalczyć wirus w Afganistanie i Pakistanie.

Pomóżcie nam stworzyć świat bez polio.


Członkowie RC Zamość ” Faceci z Jajami”

Członkowie RC Zamość ” Faceci z Jajami”, na czele z Prezydentem klubu, wspierają akcję prowadzoną przez Akademię Walki z Rakiem. Dbałość o zdrowie i profilaktyka wszelkich chorób wpisuje się w realizowany przez RC Zamość projekt ” Rotarianie dla społeczności lokalnej.

Akademia Walki z Rakiem


4.10.2017 – Spotkanie RC Janów Lubelski z RC Zamość

4 października br. w Janowie Lubelskim odbyło się wspólne spotkanie członków RC Janów Lubelski i RC Zamość, połączone ze zwiedzaniem Muzeum Fotograficznego, jedynego w swoim rodzaju prywatnego zbioru sprzętu fotograficznego i fotogramów, którego właścicielem jest nasz kolega Antoni Florczak, Prezydent RC Janów Lubelski.

Korzystając z okazji Prezydent RC Zamość Henryk Gajewski wręczył koledze Leszkowi Abramkowi z RC Janów Lubelski, puchar i dyplom za zdobycie II miejsca na zawodach strzeleckich o Puchar Gubernatora D2231, których wcześniej z przyczyn technicznych nie mógł odebrać osobiście. W trakcie spotkania otrzymaliśmy zaproszenia na wigilię rotariańską 15.12.2017 r. i bal noworoczny w dniu 10.02.2018 r. organizowany przez klub janowski.

Ze swej strony przekazaliśmy zaproszenie na imprezy organizowane przez nasz klub w najbliższym czasie – Bal Andrzejkowy 25 listopada 2017r. oraz kulig rotariański, który odbędzie się na przełomie stycznia i lutego 2018 roku.  Idea spotkań integracyjnych Klubów Rotary wydaje się być godna polecenia – korzystamy ze wspólnych doświadczeń, istnieje możliwość zaplanowania kolejnych przedsięwzięć, nawiązywane są znajomości i przyjaźnie. Liczymy że w ramach rewizyty wkrótce spotkamy się w Zamościu.

Wigilia - Zaproszenie Muzeum Fotografii Bal - Zaproszenie Niech żyje integracja Panowie Prezydenci Żuko& Leszek & prezydenci Biesiada przy stole Zdjęcie grupowe


XXX Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny 31.08. – 03.09..2017 r.

W dniach 31.08. – 03.09..2017 r. odbył się Jubileuszowy 4 etapowy XXX Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny. Coroczna impreza ma na celu upamiętnienie tragicznego losu dzieci naszego regionu podczas II wojny światowej. Miło przypomnieć, że RC Zamość od lat jest współsponsorem zawodów.

Dla przybliżenia wojennej gehenny tysięcy dzieci Zamojszczyzny Członkowie Klubu w dniu 12.09. spotkali się z panią Agnieszką Jaczyńską V-ce Dyrektorem Zespołu Szkół Społecznych w Zamościu, autorka bardzo obszernej dokumentalnej publikacji szczegółowo relacjonującej wydarzenia związane z męczeństwem dzieci objętych przez hitlerowców programem wyniszczenia i wynarodowienia.
20170912_200055


Zawody Strzeleckie RC Zamość o Puchar Gubernatora Dystryktu 02.09.2017

W sobotę 2 września br. na terenie strzelnicy Rotunda w Zamościu odbyły się XII Mistrzostwa Dystryktu 2231 RI o Puchar Gubernatora Dystryktu w strzelaniu z broni sportowej. Honorowy patronat nad zawodami objął Prezydent Miasta Zamościa Pan Andrzej Wnuk, zaś patronatem medialnym otoczył Tygodnik Zamojski. Imprezę swoją obecnością zaszczycił Gubernator Dystryktu 2231, Jerzy Korczyński.

W strzelaniu z pistoletu sportowego i karabinu sportowego wystartowało 36 uczestników tworzących 12-cie 3 osobowych zespołów. W szranki stanęli Rotarianie z RC Lwów Leopolis, RC Jarosław, RC Wolsztyn, RC Janów Lubelski, RC Lublin, RC Zamość Ordynacki, RC Zamość, Rotaraktorzy z Równego oraz nasi przyjaciele z Klubu Motocyklowego „Czarna Brygada”, młodzież z rodzin rotariańskich oraz Team Pań. Rywalizacja przebiegała jak zwykle w sportowej, rotariańskiej atmosferze.

Nad przebiegiem zawodów czuwali profesjonalni sędziowie oraz główny sprawca tego przedsięwzięcia Zbyszek Żukowski z RC Zamość Wieczorem w Restauracji Corner Pub odbyła się uroczystość wręczenia pucharów i wyróżnień (protokół z zawodów poniżej).

Było bardzo miło i rodzinnie. Spotkanie wykorzystaliśmy do wymiany doświadczeń i informacji o działalności Klubów. Powstały projekty – padły obietnice – wymieniono zaproszenia. Podczas trwania uroczystości, naszemu Przyjacielowi z RC Wolsztyn, Januszowi Lisieckiemu, zostało przedłużone na kolejny rok honorowe członkostwo Naszego Klubu.

P.S. na zebraniu w dniu 05.09. uchwałą Walnego Zgromadzenia Członków Klubu przedłużono także na kolejny rok honorowe członkostwo RC Zamość następującym osobom: Małgorzata Czerniak, Marian Szewera, Alfred Szwajkowski, Tadeusz Kończyński.

PROTOKÓŁ Z ZAWODÓW STRZELECKICH

Małgosia Czerniak Zbyszek Kubina Fredek Szwajkowski Marian Szewera DSC 0685 Zawody strzeleckie RC Zamość 2017 (2) Zawody strzeleckie RC Zamość 2017 (4) Zawody strzeleckie RC Zamość 2017 (1) Zawody strzeleckie RC Zamość 2017 (5) Zawody strzeleckie RC Zamość 2017 (3) Zawody strzeleckie RC Zamość 2017 (6) Zawody strzeleckie RC Zamość 2017 (7) Zawody strzeleckie RC Zamość 2017 (8) Zawody strzeleckie RC Zamość 2017 (10) Zawody strzeleckie RC Zamość 2017 (11) Zawody strzeleckie RC Zamość 2017 (9) Zawody strzeleckie RC Zamość 2017 (12) Zawody strzeleckie RC Zamość 2017 (13) Zawody strzeleckie RC Zamość 2017 (14) Zawody strzeleckie RC Zamość 2017 (18) Zawody strzeleckie RC Zamość 2017 (15) Zawody strzeleckie RC Zamość 2017 (17) Zawody strzeleckie RC Zamość 2017 (22) Zawody strzeleckie RC Zamość 2017 (20) Zawody strzeleckie RC Zamość 2017 (21)


Ciąg dalszy pomocy dla Polskiej Sobotniej Szkoły Podstawowej w Kołomyi na Ukrainie.

W ramach rotariańskiego tematu miesiąca września: ”Nauczanie początkowe i alfabetyzacji „, sfinalizowaliśmy przewidziane przedsięwzięcia, dotyczące Polskiej Sobotniej Szkoły Podstawowej w Kołomyi na Ukrainie. Wykonana została na nasz koszt toaleta wewnątrz budynku szkoły ( poprzednia – drewniana- zlokalizowana była na zewnątrz w sąsiedztwie szkoły ). Wymieniona została także stolarka okienna oraz drzwi wejściowe. Ponadto zostały przez nas zakupione i przekazane dla Szkoły materiały do uszycia strojów dla Szkolnego Zespołu Tańca Ludowego.

Decyzją członków RC Zamość, będziemy kontynuować patronat nad Szkołą oraz opłacać czynsz za pomieszczenia szkolne w kolejnym roku. Na potwierdzenie udzielonego wsparcia, poniżej korespondencja od pani Prezes TKP „POKUCIE”.

Od: „TKP POKUCIE w Kołomyi” <pokucie@….pl>

Data: 28.08.2017 20:57

Temat: Re: Lista do Rafala

Do: „Rafal Pasieka” <rafalzamrotary@…..com>

DW:

„Dobry  wieczór  Rafal.

Z całego  serca dziękujemy  za  pomoc  w utrzymaniu Polskiej Sobotnej Szkoły. Dziękujemy  za pomoc okazaną członkom Towarzystwa Kultury Polskiej „Pokucie” oraz za pomoc  dzieciom w  nauczaniu. Również cieszymy  się za pomoc  w wybudowaniu toalety w naszej  szkole. Wysyłam  zdjęcie  wybudowanej toalety  oraz tablicy która jest zamontowana przy wejściu do szkoły.
Pozdrawiam  wszystkich  członków  Rotary Club  Zamość.
Stanisława Patkowska-Kolusenko, Prezes TKP „Pokucie”.”


 

Nowa toaleta w szkole w Kołomyi (4) Nowa toaleta w szkole w Kołomyi (2) Nowa toaleta w szkole w Kołomyi (5) Nowa toaleta w szkole w Kołomyi (1) Nowa toaleta w szkole w Kołomyi (6) Nowa toaleta w szkole w Kołomyi (3)


„Moje miasto – moja duma.” – podziękowania

W dniu 27.05.2017 roku Rotary Club Zamość otrzymał podziękowanie za bezinteresowną pomoc oraz wsparcie młodych talentów w Pierwszym Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Moje miasto – moja duma.”

Konkurs ten został rozstrzygnięty podczas plenerowej imprezy dla dzieci i ich rodziców przy Przedszkolu Miejskim nr 1 w Zamościu. Tego dnia w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Fresku – Frescopolis odsłonięto nowy fresk wykonany przez artystów z całego świata, m.in. z Holandii,  Meksyku, Białorusi, Włoch i Polski.

Organizatorem i sponsorem wydarzenia było m.in. Miasto Zamość oraz RC Zamość
dsc_1701 dsc_1715 dsc_2866IMG_0037 IMG_0043 IMG_0045 IMG_0034


Senioriada 2017

Do historii przeszła kolejna edycja Zamojskiej Senioriady, imprezy która gromadzi seniorów Zamościa zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem poprzez wysiłek fizyczny. Tego typu spotkania są wspaniałą okazją popularyzacji zdrowego trybu życia i integracji środowiska seniorów.

Niemały wkład w sukces tej imprezy mieli rotarianie z RC Zamość, Emanuela Bętkowska i Zbyszek Gumiliński. Ich firmy, Centrum Medyczne Zacisze Sp. z o.o. (badanie wzroku) oraz Centrum Medyczne Kuba-Med (badanie EKG, spirometria, pomiar ciśnienia), przebadały nieodpłatnie ponad 80 osób.

Tradycyjnie już badania były prowadzone przez specjalistów lekarzy oraz personel pielęgniarski i co istotne dla seniorów były one nieodpłatne. Aktywność członków naszego klubu w tego typu imprezie wpisuje się w prowadzoną przez nas od kilku lat akcję „ rotarianie mieszkańcom Zamościa”, której celem jest popularyzacja idei ruchu rotariańskiego poprzez integrację ze społecznością lokalną. Za tę właśnie działalność zostaliśmy uhonorowani przez Prezydenta Rotary International nagrodą za szczególne osiągnięcia.

Zbieramy siły i gromadzimy środki, aby kontynuować dzieło pomocy potrzebującym i integrować środowiska wokół idei rotariańskich.
osir-podziekowanie

senioriada 2017 (1) senioriada 2017 (4) senioriada 2017 (3) senioriada 2017 (7) senioriada 2017 (5) senioriada 2017 (10) senioriada 2017 (9) senioriada 2017 (8) senioriada 2017 (6) senioriada 2017 (12) senioriada 2017 (11) senioriada 2017 (13) senioriada 2017 (14) senioriada 2017 (2) senioriada 2017 (16) senioriada 2017 (15) senioriada 2017 (18) senioriada 2017 (17)


Stypendyści Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia – koncert

Zbliżający się koniec roku szkolnego to dla większości maturzystów egzaminy z języka polskiego, matematyki i innych przedmiotów wybranych. Dla naszych stypendystów z Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia, to koncerty dyplomowe przed dyrekcją Szkoły oraz licznie zgromadzoną publicznością.

16 maja 2017 swój koncert dyplomowy mieli młodzi artyści, objęci programem stypendialnym RC Zamość. W klasie śpiewu solowego, baryton Adam Kamieniecki, a w klasie organów Michał Greszta.  Z ramienia naszego klubu popisy artystów podziwiali i oklaskiwali Prezydent RC Zamość dr Bogdan Szymański wraz z małżonką Elżbietą oraz PDGA  dr Jerzy Liberadzki.

W swoim krótkim wystąpieniu przy tej okazji, Prezydent RC Zamość w imieniu wszystkich członków naszego klubu życzył występującym wielu sukcesów i rozwoju kariery artystycznej. Po swoim występie Adam Kamieniecki złożył na ręce dr Bogdana Szymańskiego podziękowanie za przyznane stypendium oraz okazane wsparcie.

Będziemy z pewnością w dalszym ciągu z uwagą śledzić losy artystyczne naszych młodych stypendystów, trzymając kciuki za ich powodzenie.

adam-kamieniecki


ADOPTOWALIŚMY LAMĘ ! Brawo My

Nasza podopieczna o wdzięcznym imieniu „ RUDA „, pensjonariuszką zamojskiego ZOO. Na wiadomość o decyzji członków RC Zamość, swoim lamim głosem stwierdziła, że jest najszczęśliwszym parzystokopytnym stworzeniem w tej części świata.

Pieniądze wyasygnowane z klubowej kasy, pozwolą jej na odrobinę luksusu w życiu prowadzonym w opłotkach ogrodu zoologicznego.
UWAGA: jeśli nie polubi od pierwszego wejrzenia, to opluje!!!
7489265018486005_783757765115251_3542255413907004648_n


3 Maj – Święto uchwalenia Konstytucji

W dniu święta Narodowego 3 Maja – rocznicy uchwalenia Konstytucji w 1791 roku – Ustawy Rządowej regulującej ustruj prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów, delegacja RC Zamość złożyła wiązankę biało-czerwonych kwiatów na tablicy upamiętniającej wizytę Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu w dniu 17.10.1922 roku.

Na pamiątkę obecności delegacji RC Zamość podczas uroczystych obchodów tej rocznicy, poniżej materiał zdjęciowy. Nasz klub reprezentowali:

Bogdan Szymański – Prezydent RC Zamość

Elżbieta Szymańska – Członek Klubu

Mirosław Piwkowski – Sekretarz Klubu

Udział przedstawicieli naszego klubu w obchodach rocznicowych konstytucji 3 Maja pozostanie tradycją RC Zamość.

18451329 783737568450604 5453545244198463106 o 18491465 783737561783938 26086430334898754 o 18489911 783737635117264 8872231041859792686 o 18449599 783737398450621 5606756183666143506 o


easter-eggs-wallpaper-26749


Wielkanocne „Jajeczko” RC Zamość, Nowy Członek RC Zamość

W dniu 11 kwietnia 2017 roku, w swojej siedzibie, w restauracji „Corner Pub „, obchodziliśmy tradycyjne „ Jajeczko „ z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Niezawodnie stawili się członkowie Klubu z osobami towarzyszącymi. Obecny był również członek honorowy – Marian Szewera.

Otwierając spotkanie, płynące z głębi serca życzenia złożył Prezydent – Danek Szymański. Uroczystość uświetniło przyjęcie w poczet członków naszego Klubu, nowego rotarianina – Zbyszka Kubiny, wielkiego entuzjasty samochodów i motocykli, człowieka wielkiego serca i wspaniałego kolegi.

Był to wtorek, a w kolejnym dniu czekały obowiązki zawodowe, jednak trudno było się nam rozstać do późnych godzin nocnych. Wydaje się, że szczęśliwym zrządzeniem losu przy aktywnym udziale wszystkich nas, udało się stworzyć 50-cio osobową rotariańską rodzinę, połączoną więzami przyjaźni i koleżeństwa.

Z inicjatywy naszego Prezydenta, nową tradycją stała się zbiórka do kapelusza na pokarm dla zwierzaków ze schroniska na Karolówce. Każdorazowo przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem będziemy powtarzać tę akcję i zapraszać do niej wszystkich, wrażliwych na los samotnych zwierzaków.

IMG 0240 IMG 0249 IMG 0260 IMG 0250 IMG 0244 IMG 0252 IMG 0261 IMG 0265


JEST TAKA SZKOŁA W KOŁOMYI !!!

Aktywność naszego klubu jest zauważana nie tylko w Polsce w naszym Dystrykcie, ale również za granicą.Poniżej przedstawiamy artykół, który ukazał się w Dzienniku Kijowskim, wydawnictwie skierowanym do Polonii na Ukrainie. To dobrze że o naszej aktywności rotariańskiej mogą dowiedzieć się nie tylko jej bezpośredni beneficjenci.

„Polska Szkoła Sobotnia im. Stanisława Vincenza,  funkcjonująca przy Towarzystwie Kultury Polskiej „Pokucie” w przykarpackiej Kołomyi, wiosną obchodzi solidny jubileusz – 20-lecie swego istnienia.
kolomyja29-03-2017A zaczęło się od tego, że pani Stanisława Kołusenko, prezes TKP „Pokucie” razem z kilkoma inicjatorami włożyli moc starań, aby znaleźć odpowiednią placówkę, utworzyć bazę materialną, a najbardziej chodziło nam o to, żeby nie zaniknęły tradycje, kultura, słowo polskie  w tak bogatym historycznie, pięknym mieście nad Prutem.

Za ten okres osiągnięto niemało. Dzieci z polskich i mieszanych rodzin, weszły na drogę opanowania nie tylko języka polskiego, ale i głębszej znajomości z piosenkami i tańcami ludowymi, poprzez uczestnictwo w chórze i szkolnym zespole tanecznym „Kwiaty Pokucia”. Często dobrym bodźcem ku temu były wyjazdy, wycieczki do Polski a potem dla niektórych nawet studia.

Uczniowie szkoły sprzątali zabytkowy cmentarz, prowadzili różnorakie imprezy, świętowali szczególne daty. Ten edukacyjny zakład społeczny znany jest w Polsce z udziału w festiwalach, konkursach, gdzie zdobywał zasłużone nagrody, odbierał gromkie brawa za swoje oryginalne występy.

W ciągu tych dwudziestu lat podjęto wiele interesujących przedsięwzięć powiązanych tematycznie ze współpracą międzynarodową.

kolomyja290329171

Aktualnie jednym z dobrych tego przykładów jest stały związek i przyjaźń z Rotary KLUB z Zamościa. Dodam, że celem Rotary jest wspieranie i umacnianie ideałów będących podstawą godnych  i  wartościowych przedsięwzięć skierowanych na rozwój bezpośrednich kontaktów międzynarodowych, jak też okazaniu pomocy.

Podczas drugich już, z kolei, odwiedzin Kołomyi szanowni rotarianie obdarowali szkołę książkami i niezbędnymi do nauki w języku polskim pomocami dydaktycznymi. Starszym osobom z TPK „Pokucie” sprezentowano ciepłe koce, ubrania, chemikalia i artykuły pierwszej pomocy.

A w rozmowie, po artystycznym występie dzieci, prezydent klubu Bogdan Szymański podkreślił: „Ten występ był niesamowity. Dzięki drogie dzieciaki”. Tego roku grupa uczniów z Kołomyi będzie gościć w Zamościu.

Przypomnę, że w tym roku w Polskiej Szkole Sobotniej im. Stanisława Vincenza naukę pobiera 129 dzieci, w wieku od 7 do 17 lat. Są tu też dwie grupy  osób starszych, mających podstawy dla otrzymanie Karty Polaka.

Z wielkim poświęceniem pracują nauczycielki polskiego: wolontariuszka z Warszawy – Ewa Gładka, kołomyjanka z urodzenia, która  przyjechała z Polski, Luiza Matijczyk, jak też kierowniczki chóru i zespołu tanecznego Marjana Jakubiw i Oksana Reznyk.

Mamy nadzieję, że w przyszłości te dzieci z grodu perły Przykarpacia Kołomyi zostaną ambasadorami polskości  w Ukrainie. I zapewne większość z nich odegra istotną rolę w procesie pojednania naszych narodów, tak blisko powiązanych ze sobą.”


Wizyta dzieci z Ukrainy.

W dniu 31 marca 2017 roku, Zamojski Klub Rotariański przyjął 10 osobową grupę dzieci z Domu dziecka z miejscowości Równe na Ukrainie. Dzieciom towarzyszyli opiekunowie, członkowie Rotary Club Równe i Rotar Actu, którzy przygotowali i zorganizowali ich przyjazd do Polski.Grupę prowadził Wiktor Pasecznych z RC Równe.

W czasie pobytu w Zamościu dzieci zobaczyły ogród zoologiczny, a następnie udały się do Arsenału. Tam obejrzały pokaz multimedialny o historii twierdzy zamojskiej.Szczególnie zainteresowały je eksponaty przedstawiające uzbrojenie od początków powstania miasta Zamość, po XX wiek.

Następnie przy udziale przewodnika zwiedziły zabytki i najciekawsze obiekty miasta Zamość, w tym rynek z zabytkowymi kamieniczkami, katedrę, synagogę, zachowane elementy Twierdzy Zamość z bastionem siódmym i szereg innych. Podczas przerwy w zwiedzaniu słodkim poczęstunkiem zostali ugoszczeni w kawiarni „Bohema”, Państwa Małgorzaty i Janusza Kitków. Na obiad, dzieci i ich opiekunów zaprosiła Pani Małgorzata Czerniak do „Corner Pub”. Obok normalnych dań obiadowych podana została pizza, która szczególnie smakowała młodym uczestnikom grupy. Dzieci otrzymały też słodkie upominki.

Miła i ciepła atmosfera spotkania. Uśmiechy i gorące słowa podziękowań, świadczyły iż dzieci, którym na co dzień brakuje ciepła rodzinnego, były zadowolone z pobytu w naszym mieście.

Za pomoc w organizacji pobytu dzieci z Ukrainy w Zamościu, składamy podziękowanie Państwu Małgorzacie i Januszowi Kitkom, Pani Małgorzacie Czerniak ( członkowi honorowemu RC Zamość ) oraz Panu Andrzejowi Urbańskiemu, Dyrektorowi Zamojskiego Muzeum.
rowne_dzieci_podziekowanie

2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (4) 2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (6) 2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (1) 2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (2) 2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (5) 2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (7) 2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (8) 2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (10) 2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (9) 2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (11) 2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (12) 2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (13) 2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (16) 2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (17) 2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (15) 2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (14) 2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (19) 2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (18) 2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (21) 2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (20) 2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (22) 2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (23) 2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (24) 2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (26) 2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (3) 2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (28) 2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (29) 2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (27) 2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (30) 2017 Ukrainscy podopieczni w zamosciu (25)


Nowy członek RC Zamość – Emanuela Bętkowska

W dniu 21 marca 2017 roku, cotygodniowe spotkanie klubowe miało szczególny charakter. Tego dnia szeregi naszego klubu zasiliła nowa koleżanka, Emanuela Bętkowska. Emma jest osobą wyjątkową, łączącą w sobie delikatność , wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, ale też przedsiębiorczość i konsekwencję w działaniu. Jesteśmy dumni że pojawiła się        w naszym gronie i życzymy jej wiele satysfakcji z aktywności w ruchu  rotariańskim.

Już wkrótce, 22 maja 2017 podczas Senioriady, organizowanej na terenie zamojskiego OSiR, w ramach akcji prowadzonej przez RC Zamość „ rotarianie w służbie społeczności lokalnej”, Emma  jako lekarz okulista, będzie prowadzić nieodpłatnie badania wzroku dla seniorów biorących udział w tej imprezie. W imieniu Emmy serdecznie zapraszamy.

IMG 0150 IMG 0151 IMG 0164 IMG 0149


Bal Charytatywny RC Jarosław 2017

Męskie trio reprezentujące RC Zamość (Henio Gajewski, Sylwek Borkowski i Jurek Liberadzki) wraz z osobami towarzyszącymi płci pięknej reprezentowało klub na tradycyjnym Balu Charytatywnym organizowanym przez RC Jarosław.

Wśród przedmiotów wystawionych na aukcję znalazł się prezent od zamojskiego klubu – mapa San Escobar, kraju z którym to szef polskiego MSZ nawiązał ostatnio przyjacielskie kontakty. San Escobar, jako nowa atrakcja turystyczna, okazał się na tyle ciekawym kierunkiem wypraw, że podczas przeprowadzonej aukcji, nabywca zapłacił za nią 550,00 zł.

Zabawa była przednia – świetny zespół muzyczny, urozmaicone menu, doskonała atmosfera.

rcjaroslaw2017 (3) rcjaroslaw2017 (1) rcjaroslaw2017 (2) rcjaroslaw2017 (4) rcjaroslaw2017 (5)


Dzięki Akcji Zamość4×4 i współudziale RC Zamość, dzieciaki z domu dziecka w Zwierzyńcu otrzymały rowery i nie tylko.

rowery zwierzyniec dom dziecka 2017 (1) rowery zwierzyniec dom dziecka 2017 (3) rowery zwierzyniec dom dziecka 2017 (4) rowery zwierzyniec dom dziecka 2017 (2) rowery zwierzyniec dom dziecka 2017 (6) rowery zwierzyniec dom dziecka 2017 (10) rowery zwierzyniec dom dziecka 2017 (5) rowery zwierzyniec dom dziecka 2017 (12) rowery zwierzyniec dom dziecka 2017 (11) rowery zwierzyniec dom dziecka 2017 (9) rowery zwierzyniec dom dziecka 2017 (13) rowery zwierzyniec dom dziecka 2017 (14) rowery zwierzyniec dom dziecka 2017 (7) rowery zwierzyniec dom dziecka 2017 (17) rowery zwierzyniec dom dziecka 2017 (15) rowery zwierzyniec dom dziecka 2017 (8) rowery zwierzyniec dom dziecka 2017 (16) rowery zwierzyniec dom dziecka 2017 (19) rowery zwierzyniec dom dziecka 2017 (18)


Nasze Dzieciaki ze Szkoły w Kołomyji z Jasełkami…Pozdrawiamy

jaselka kolomyja 2017 (3) jaselka kolomyja 2017 (6) jaselka kolomyja 2017 (1) jaselka kolomyja 2017 (2) jaselka kolomyja 2017 (4) jaselka kolomyja 2017 (10) jaselka kolomyja 2017 (8) jaselka kolomyja 2017 (5) jaselka kolomyja 2017 (13) jaselka kolomyja 2017 (9) jaselka kolomyja 2017 (7) jaselka kolomyja 2017 (15) jaselka kolomyja 2017 (11) jaselka kolomyja 2017 (14) jaselka kolomyja 2017 (20) jaselka kolomyja 2017 (12) jaselka kolomyja 2017 (18) jaselka kolomyja 2017 (17) jaselka kolomyja 2017 (16) jaselka kolomyja 2017 (19) jaselka kolomyja 2017 (24) jaselka kolomyja 2017 (22) jaselka kolomyja 2017 (23) jaselka kolomyja 2017 (21) jaselka kolomyja 2017 (25) jaselka kolomyja 2017 (27) jaselka kolomyja 2017 (26) jaselka kolomyja 2017 (29) jaselka kolomyja 2017 (28) jaselka kolomyja 2017 (32) jaselka kolomyja 2017 (31) jaselka kolomyja 2017 (34) jaselka kolomyja 2017 (33) jaselka kolomyja 2017 (35) jaselka kolomyja 2017 (30) jaselka kolomyja 2017 (37) jaselka kolomyja 2017 (36) jaselka kolomyja 2017 (41) jaselka kolomyja 2017 (40) jaselka kolomyja 2017 (43) jaselka kolomyja 2017 (39) jaselka kolomyja 2017 (38) jaselka kolomyja 2017 (42)


Marian Szewera, został Członkiem Honorowym RC Zamość

W dniu 31.01.2017 roku, zgromadzenie członków RC Zamość miało szczególnie uroczysty charakter. Tego dnia na mocy uchwały Zarządu RC Zamość, nasz wieloletni przyjaciel Marian Szewera, został Członkiem  Honorowym naszego Klubu. Marian Szewera jest urodzonym optymistą i tym optymizmem oraz wrodzoną energią emanuje na nas od wielu lat, budząc nasz podziw i szacunek. Dzięki Marian że jesteś z nami.
czlonek-honorowy-marian-szewera_20170131_190329


SIEMA…. WOŚP 2017

JUREK JESTEŚMY Z TOBĄ…! Członkowie RC Zamość w ramach poparcia dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazali „fanty” na licytację w Zamojskim MDK…. RÓBTA CO CHCETA ale nie żałować kasy na tak szczytny cel…SIEMA

15965881_719810898176605_105456712334435416_n


HEJ KOLĘDA, KOLĘDA …

W dniu 08.01.2017 r. (kiedy to Bracia Prawosławni obchodzili Święta Bożego Narodzenia) pod patronatem Prezydenta Miasta, Wójta Gminy oraz Władz Kościelnych na scenie ustawionej na płycie Rynku Wielkiego odbył się tradycyjny koncert kolęd i pastorałek. Brały w nim udział zespoły profesjonalne i amatorskie o przeróżnych konfiguracjach płci i wieku, wśród nich reprezentujący mieszany damsko- męski chór RC Zamość.

W latach ubiegłych, ze względu na atrakcyjność repertuaru stanowiliśmy wisienkę na torcie przeglądu – występowaliśmy jako jedni z ostatnich pozostawiając niezapomniane wrażenia wśród słuchaczy. Takoż było i w roku bieżącym. Zostaliśmy przez organizatorów oznakowani numerem 18-ym na 20-cia startujących zespołów (nr 19 zrezygnował z powodu złych warunków atmosferycznych.

Około godziny 17:00, przy temperaturze powietrza minus 17 st. weszliśmy na scenę schładzani delikatnymi podmuchami wiatru z kierunku Bieguna Północnego. Zakładając, że możemy nie zostać wypuszczeni z estrady (schody blokowała Śmierć i Diabeł) rozpoczęliśmy od bis-u i niebyła to kolęda lecz piękna piosenka o Zamościu autorstwa naszego akompaniatora, aranżera i solisty- Mariana Szewery.

Do tańca zaś mogła porwać kolęda „Mędrcy Świata” śpiewana z odpowiednim podkładem muzycznym w rytmie marenge. Mieliśmy konkurencję w postaci pieczonego dzika (atrakcji kulinarnej wieczoru), który kusił jeszcze nielicznych zamościan. Prezydent Klubu, Danek Szymański nie śpiewał – złożył natomiast ne ręce skromnej garstki słuchaczy życzenia Noworoczne dla mieszkańców Zamościa wsłuchując się w nasze piania, stwierdził, że były perfekcyjne a momentami nawet interesujące. Obecnie w katalogach imprez międzynarodowych poszukujemy możliwości wystąpienia z koncertem kolęd poza Kołem Podbiegunowym.

Życzenia dla organizatorów:
– przegląd rozpocząć wcześniej,
– dzika serwować później.

Życzenia będące cytatem z pastorałki od piszącego te słowa:
„Bądźmy wszyscy dobrzy i starsi i dzieci, a słońce wolności niedługo zaświeci…”

koleda 2017.01 (5) koleda 2017.01 (4) koleda 2017.01 (2) koleda 2017.01 (3) koleda 2017.01 (1)

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress