2010
Inauguracja roku akademickiego w WSHE – październik 2010
Niezwykle podniosły i uroczysty charakter inauguracji roku akademickiego w WSHE, najlepszej niepublicznej uczelni licencjackiej 2010 roku w Polsce według Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw i Rzeczpospolitej miał także akcent ponadprogramowy. Prezydent Rotary Club Zamość Marek Kwiecień ogłosił decyzję Studenckiego Forum Stypendialnego Rotary Club Zamość, które przyznało studentce uczelni roczne stypendium. Otrzymała je Anna Chwiejczak, niewidoma studentka ekonomii. Podczas inauguracji Ania z tatą osobiście odebrała akt fundacji. Stypendium Rotary Club Zamość zostało przyznane Ani na wniosek Samorządu Studenckiego poparte przez JM Rektora Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej im. Jana Zamoyskiego w Zamościu dr Jana Waszczyńskiego.
Wizyta gubernatora D2230. Wrzesień 2010.
W dniu 03.09.2010r odbyło się spotkanie w siedzibie RC Zamość w Arkadii przy Rynku Wielkim. Prezydent RC Zamość Marek Kwiecień przedstawił prezentacje obrazującą historię naszego Klubu i jego dokonania. Gubernator Dystryktu Piotr Wygnańczuk omówił aktualną sytuację Dystryktu w zakresie członkostwa. Wcześniej w towarzystwie Prezydenta i Viceprezydenta RC Zamość zwiedził Zwierzyniec; a następnego dnia był gościem VI Mistrzostw Dystryktu w strzelaniu.
Puchar Gubernatora
Po raz szósty w Zamościu rozegrano mistrzostwa Dystryktu 2230 Rotary International o puchar Gubernatora Dystryktu w strzelaniu z broni sportowej. W imprezie, której organizatorem był Rotary Club Zamość wzięło udział blisko 40 członków klubów rotariańskich i przyjaciół ruchu z Zamościa, Gdyni, Chełma i Wolsztyna. Patronat honorowy nad mistrzostwami objęli Gubernatorem Dystryktu 2230 Piotr Wygnańczuk i prezydent Zamościa Marcin Zamoyski. Najlepszymi w strzelaniu z pistoletu sportowego okazali Jerzy Leśniewski z RC Wolsztyn przed Zbigniewem Żukowskim RC Chełm i Cezarym Ziółkowskim RC Zamość a z karabinu sportowego Zbigniew Żukowski z RC Chełm, Janusz Lisiecki RC Wolsztyn i Mirosław Piwkowski RC Zamość. Drużynowo bezkonkurencyjni byli rotarianie z Rotary Club Chełm / wzmocnieni przez rodaka gubernatora Piotra Wygnańczuka/ przed RC Wolsztyn i RC Zamość. – „Celem naszego zamojskiego spotkania jest niesienie pomocy humanitarnej tym, którzy jej potrzebują – mówi Marek Kwiecień, prezydent Rotary Club Zamość. Tym razem dochód z przedsięwzięcia wesprze długofalowy program na rzecz lokalnej społeczności – Studenckie Forum Stypendialne Rotary Club Zamość. To dzięki min. tej inicjatywie ufundowaliśmy w ostatnim okresie 9 stypendiów niezamożnym uczniom i studentom kontynuujący naukę w Zamościu”. Pogoda nie była naszym sprzymierzeńcem ale wielkie dzięki Opatrzności, że rywalizacja odbyła się. Jak przyznają rotarianie, mistrzostwa to doskonały pretekst do tego, by się spotkać, poznać swoje problemy, zintegrować, podzielić się Rotary z innymi i wyznaczyć kolejne cele służby. Podsumował je Gubernator Dystryktu w swoim liście nr 3 „…Równie udaną imprezą, w której uczestniczyłem, był VI Turniej Strzelecki organizowany przez RC Zamość, który potwierdza ich wzorową współpracę i przyjaźń z RC Wolsztyn. Wręczenia pucharów zwycięzcom miałem przyjemność dokonać w towarzystwie Prezydenta Miasta Zamość Pana Marcina Zamoyskiego. Świetna organizacja imprezy oraz wyjątkowa gościnność gospodarzy jest doskonałą zachętą do większego udziału rotarian z innych klubów w tym wydarzeniu.”
PETS 2010
Presidents’ Elekt Training Seminar jest seminarium szkoleniowym przygotowującym Prezydentów Elektów i członków zarządów klubów rotariańskich Dystryktu 2230 do pełnienia ich służby w roku rotariańskim 2010-2011. Tym razem w dniach 19-21 marca 2010 r. PETS odbył się w Łodzi. To jedno z najważniejszych rotariańskich przedsięwzięć odbyło się w historycznym miejscu – XIX wiecznym kompleksie fabrycznym najbardziej znanego łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego. Sama impreza odbyła się w ekskluzywnym i stylizowanym hotelu Andel’s będącym 100 lat wcześniej budynkiem przędzalni. Doskonale zorganizowany przez cztery łódzkie Kluby Rotary, ze wspaniałą atmosferą, wartościowymi prelekcjami i ciekawymi imprezami towarzyszącymi spełnił nie tylko rolę dydaktyczną, ale również integrującą nasze środowisko w którym z RC Zamość uczestniczyli prezydent elekt Marek Kwiecień i wiceprezydent Ryszard Łuczyn. Hasłem roku 2010-2011 Prezydenta RI Raya Klinginsmitha jest „Building Communites, Bridging Continents” („Budujemy Społeczności, Łączymy Kontynenty”).
STYPENDIA ROTARY CLUB ZAMOŚĆ
Rada Stypendialna Studenckiego Forum Stypendialnego RC Zamość, po zapoznaniu się z wnioskami, postanowiła przyznać 4 stypendia w wysokości 1000 zł. Otrzymali je:
-
Robert Mazurek – student III roku politologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu,
-
Halina Marzec – studentka II roku pielęgniarstwa Akademii Medycznej w Warszawie, podopieczna Stowarzyszenia „Pomoc dla sierot” w Zamościu,
-
Małgorzata Nowak – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu,
-
Eliza Terejko – studentka II roku administracji Wyższej Szkoły Humanistyczno – Ekonomicznej im. Jana Zamoyskiego z siedzibą w Zamościu.
Wręczenie stypendium odbyło się w Corner Pub w trakcie wspólnego spotkania członków Stowarzyszenia „Pomoc dla sierot” kierowanego przez Małgorzatę Czerniak i Rotary Club Zamość z prezydentem Krzysztofem Wróblewskim. Stypendystom serdecznie gratulujemy i życzymy urzeczywistnienia marzeń, zarówno tych naukowych jak i tych pozanaukowych.
ROZTOCZAŃSKI KULIG ROTARIAŃSKI.
30 stycznia 2010 r. doroczną imprezę plenerową przyjaciół Rotary Club Zamość „Roztoczański kulig rotariański” zakończyliśmy obchody XV lecia RC Zamość. „Na całym Roztoczu śnieg” – te słowa mówią za wszystko. Mroźna zima, ponad pół metrowa warstwa śniegu i zaspy nie była w stanie zniechęcić gości. Stawili się w pełnym komplecie. Magnesem było jak zwykle znakomite towarzystwo, świetna muzyka, wspaniałe jedzenie i mnóstwo atrakcji. Aż grzech z tego śnieżnego puchu nie skorzystać. Pierwszą atrakcją, która czekała na gości była przejażdżka w kawalkadzie 12 sań po okolicy Bliżowa. Kiedy już wszyscy złapali w płuca mroźnego powietrza… przystanek na ognisko. Pora była najwyższa, ponieważ po całej okolicy niósł się przyjemny zapach smakołyków przyrządzonych w kuchni Zajazdu „Kalinka”. Dla potrzeb licznej grupy gości przygotowano bigos, kiełbaski, grzańca. Nie brakowało własnych regionalnych nalewek. Już po posiłku z pochodniami kolejny etap konnego kuligu – Guciów i Zajazd „Kalinka” w Kaczórkach. A potem zabawa. Wszak jak pisał Jan Kochanowski:
Miło szaleć, kiedy czas po temu,
A tak, bracia, przypij każdy swemu,
Bo o głodzie nie chce się tańcować,
A podpiwszy, łacniej już błaznować.
Parafrazując słowa poety można stwierdzić, że kolejny kulig RC Zamość był czasem, kiedy miło się szalało, łacno błaznowano po wypiciu dobrego trunku i żwawo tańczono po zjedzeniu smakowitego posiłku. Serdeczne dzięki wszystkim za obchody XV lecia Rotary Club Zamość.
2009
XV LAT ROTARY CLUB ZAMOŚĆ
Minęło 15 lat od kiedy Rotary Club jest obecny wśród zamojskich filantropów. Jubileusz świętowaliśmy 28 listopada podczas uroczystego spotkania w Sali Consulatus zamojskiego Ratusza i Andrzejkowym Balu Charytatywnym w hotelu „Artis”. Uroczystości jubileuszowe zaszczycił swoją obecnością Gubernator RI Dystryktu 2230 Tadeusz Pluziński. Wśród zacnych gości byli: Prezydent Zamościa Marcin Zamoyski, przedstawiciele klubów rotariańskich z Chełma, Jarosławia, Lublina, Lwowa, Puław, Wolsztyna i Wrocławia, dawni prezydenci RC Zamość, beneficjenci naszych działań charytatywnych i obecni rotarianie z rodzinami. Podczas uroczystości w zamojskim ratuszu nadaliśmy tytuły Honorowego Członka Rotary Club Zamość. Otrzymali je: Zbigniew GUMULIŃSKI, szef zamojskiej spółki INFO-TV-FM; Elżbieta HAŁASA, plastyk ze Zwierzyńca: Marcel STEFAŃSKI i Edouard LEZON, rotarianie z Francji oraz Janusz LISIECKI z RC Wolsztyn. Wieczór spędziliśmy w gronie 130 przyjaciół i gości podczas Andrzejkowego Balu Charytatywnego, któremu przyświecał szczytny cel: dochód zostanie przekazany na wsparcie materialne uzdolnionej młodzieży w ramach STUDENCKIEGO FORUM STYPENDIALNEGO ROTARY CLUB ZAMOŚĆ. Cóż więcej o balu – bal jest po to, by się bawić. Ten XIII Bal Charytatywny był jeszcze po to, by się podzielić jubileuszem zamojskiego Rotary z innymi. „Jak się dzieli, to się mnoży” – mawia mój dobry znajomy! Dobrym podsumowaniem XV lecia RC Zamość są słowa Gubernatora RI Dystryktu 2230 Tadeusza Pluzińskiego, który w swoim Liście Gubernatora Nr 5/2009 do wszystkich rotarian dystryktu napisał: „W kolejności należałoby wspomnieć o wspaniałej uroczystości XV lecia RC Zamość. Ten zasłużony klub bardzo dobrze pracuje a część oficjalną zaszczycił sam Prezydent miasta Pan Marcin Zamoyski w prostej linii potomek założyciela miasta. Podkreślało to ciągłość historii i dobrą współpracę Rotarian z miejscową władzą, co zawsze owocuje zwiększonymi możliwościami w skutecznej pracy Rotary. W listopadzie miała miejsce jeszcze jedna ważna akcja. Odpowiadając na głosy płynące z Ukrainy, zorganizowaliśmy akcję zakupu masek i zbiórki leków przeciwdziałających grypie. Pierwsza partia masek i leków dzięki uprzejmości naszych kolegów z Ukrainy zostały przewiezione do Lwowa. Osobiście dostarczyłem je do Zamościa a tam zostały rozdysponowane do poszczególnych samochodów i pojechały na wschód. Druga partia masek zostanie przesłana na Ukrainę w tym tygodniu. Otrzymają je m.in. szpital w Kamionce Buskiej (Strumiłowej) i nasi rodacy, którzy pozostali za wschodnia granicą”.
ANDRZEJKI ROTARIAŃSKIE ‚2009
STYPENDIUM ROTARY CLUB ZAMOŚĆ
15 pażdziernika 2009 r. odbyła się piąta Inauguracja Roku Akademickiego 2009/2010 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Niezwykle podniosły i uroczysty charakter inauguracji roku akademickiego w PWSZ miał także akcent ponadprogramowy. Przedstawiciele Rotary Club Zamość, past prezydent Ryszard Łuczyn i prezydent elekt RC Zamość Marek Kwiecień ogłosili decyzję Studenckiego Forum Stypendialnego Rotary Club Zamość, który przyznał jednemu ze studentów uczelni roczne stypendium. Otrzymał je Piotr Dalnowski, student filologii angielskiej. Stypendium ma pomóc w rehabilitacji Piotrowi, który ma założoną protezę nogi. Podczas inauguracji Piotra reprezentowała mama. Stypendium Rotary Club Zamość zostało przyznane Piotrowi na wniosek Samorządu Studenckiego PWSZ w Zamościu poparte przez JM Rektora PWSZ w Zamościu prof. dr hab. Waldemara Martyna.
POGOŃ LWÓW REAKTYWOWANA
10 października 2009 roku mieliśmy zaszczyt i frajdę uczestniczyć w historycznym przedsięwzięciu – reaktywacji polskiego klubu piłkarskiego Pogoń Lwów, powstałego w 1904 r. Przed wojną był to najbardziej utytułowany polski zespół, który zdobył 5 razy mistrzostwo Polski w piłce nożnej. W latach 20. i 30. miała 15 sekcji. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej odprawianej w katedrze lwowskiej. Złożono kwiaty na Cmentarzu Orląt, grobach Ludwiki i Ludwika Kucharów oraz Edmunda Cenara, który pod koniec XIX wieku przywiózł z Anglii do Lwowa pierwszą piłkę, przetłumaczył przepisy gry i wytyczył boisko. Rozegrano pierwszy mecz towarzyski „POGOŃ” Lwów – „POLONIA” Chmielnicki,/2:0 wygrała Pogoń/ na stadionie „Szkolar” przy ul. Dundycza, dzielnica Pohulanka obok Cmentarza Łyczakowskiego. Klub reaktywowano dzięki m.in. zaangażowaniu polskiego konsula we Lwowie, Grzegorza Opalińskiego a na uroczystości przybyły delegacje Sejmu (poseł Ireneusz Raś) i Senatu (senator Andrzej Szewiński).Pogoni pomaga również fundacja Semper Polonia (Marek Hauszyld). Rotary Club Zamość reprezentowali Marek Kwiecień i Ryszard Łuczyn. Była delegacja zaprzyjaźnionej z Pogonią od czasów przedwojennych Polonii Warszawa i Polonii Bytom, która po wojnie została reaktywowana przez lwowiaków osiadłych na Śląsku i przybrała barwy Pogoni. Wzruszenia nie ukrywał Stefan Szczepłek, znamienita postać dziennikarstwa sportowego.
V MISTRZOSTWA ROTARY INTERNATIONAL DYSTRYKTU 2230
Rotary Club Zamość wspólnie z Klubem Strzelectwa Sportowego „VIS” z Zamościa zorganizował 05 września 2009 roku w Zamościu V Mistrzostwa Dystryktu 2230 RI o puchar Gubernatora Dystryktu w strzelaniu z broni sportowej. Patronat nad imprezą objął Gubernator Dystryktu Tadeusz Płuziński i Prezydent Zamościa Marcin Zamoyski. Niestety nie dopisała pogoda. Strzelanie punktowane było w trzech kategoriach : indywidualnie – pistolet sportowy, indywidualnie – karabin dowolny, drużynowo – punktacja łączna. Nad mistrzostwami – organizacja, bezpieczeństwem i punktacją czuwała komisja sędziowska:
-
Sędzia główny Pan Andrzej Głaz (s.kl.P);
-
Przewodniczący Komisji Klasyfikacyjnej Pan Andrzej Fedorowski (s.kl.I );
-
Sędzia 50m Pan Ryszard Suchodolski (s.kl.I );
-
Sędzia 25m Pan Sławomir Głaz (s.kl.I ).
Wyniki konkurencji punktowanych.
Pistolet sportowy:
-
I miejsce Krzysztof Piotrowski /RC Wolsztyn/
-
II miejsce Zbigniew Gumuliński / poza konkurencją, przyjaciel RC Zamość/
-
III miejsce Piotr Koszel / poza konkurencją, przyjaciel RC Zamość/
Karabin dowolny:
-
I miejsce Tadeusz Przyczyna /RC Zamość/
-
II miejsce Zbigniew Gumuliński / poza konkurencją, przyjaciel RC Zamość/
-
III miejsce Piotr Koszel /poza konkurencją, przyjaciel RC Zamość/
Klasyfikacja drużynowa:
-
I miejsce INFO-TV-F /Mirosław Piwkowski, Zbigniew Gumuliński, Piotr Koszel/
-
II miejsce RC Wolsztyn /Krzysztof Piotrowski, Zygmunt Gucze, Abder El-Masri/
-
III miejsce RC Zamość /Sylwester Borkowski, Barbara Wypych, Cezary Ziółkowski/
Sportowa rywalizacja choć zacna, stanowiła przede wszystkim pretekst do spotkania się w gronie przyjaciół, podzielenia się Rotary z innymi i wymiany doświadczeń zawodowych. Fantastycznym uzupełnieniem rywalizacji były dynamiczne i statyczne pokazy modelarskie członków klubu modelarskiego LOK Biłgoraj nad którym patronat objął RC Zamość. Podsumowanie strzelania i wręczenie nagród dokonał: Prezydent Zamościa Marcin Zamoyski, asystent gubernatora Dariusz Matosiuk oraz prezydent RC Zamość Krzysztof Wróblewski. Wieczór spędziliśmy na Rynku Wielkim zamojskiej starówki przy największych przebojach Marka Grechuty podczas z rozmachem zrealizowanym III Zamojskim Festiwalu Kultury im. Marka Grechuty.
STYPENDIUM ROTARY CLUB ZAMOŚĆ
„Rotary jest stowarzyszeniem przedsiębiorców i ludzi różnych zawodów z całego świata, które świadczy pomoc humanitarną, promuje wysokie normy etyczne w każdym zawodzie i pomaga budować dobrą wolę i pokój na świecie.” Światowe Rotary kieruje się również ku konkretnej osobie poprzez bardzo rozbudowany system stypendialny. Zwraca się tym samym ku pojedyńczemu człowiekowi. Tą drogą chce podążać Rotary Club Zamość fundując roczne stypendium w wysokości 1200 zł. Tradycyjnie każdy rok rotariański ma swoje motto. Aktualne tegoroczne przesłanie „Make dreams real” wpisuje się doskonale w ideę przyznawanego stypendium. W tym roku otrzymał je Jacek Kuczyński, student Wyższej Szkoły Humanistyczno – Ekonomicznej im. Jana Zamoyskiego z siedzibą w Zamościu, podopieczny Stowarzyszenia „Pomoc dla sierot”. Wręczenie stypendium odbyło się w Corner Pub w trakcie wspólnego spotkania członków Stowarzyszenia „Pomoc dla sierot” kierowanego przez Małgorzatę Czerniak i Rotary Club Zamość z prezydentem Andrzejem Śnieżko. Stypendyście serdecznie gratulujemy i życzymy „urzeczywistnienia marzeń”, zarówno tych naukowych jak i tych pozanaukowych.
Przyszłość Rotary jest w Twoich rękach – PETS 2009.
Doroczne seminarium szkoleniowe przygotowujące Prezydentów Elektów i członków zarządów klubów rotariańskich Dystryktu 2230 do pełnienia ich służby w roku rotariańskim 2009-2010 President Elect Training Seminar PETS odbyło się 28 marca 2009 roku w Lublinie. Międzynarodowe przesłanie Rotary w przyszłym roku rotariańskim brzmi – Przyszłość Rotary jest w Twoich rękach. Na PETS w Lublinie zostało wzbogacone o credo – Bez przyjaźni nie ma sensu być w Rotary, którego autorem jest Leszek Gzella. Obydwie myśli świetnie ze sobą współgrają i wpisują w rotariański Test Czterech Pytań kształtujący zasady działania w Rotary. „Najcenniejsze, co wynieśliśmy z PETS, to kontakty i wymiana zaproszeń z ludźmi z innych klubów Rotary zarówno z Polski jaki i Ukrainy oraz Białorusi. Przedsięwzięcie było bardzo udane. Szkolenie uzmysłowiło mi jak dużo rzeczy nie wiem pomimo znacznego stażu w ROTARY… . Na pewno po PETS dalej chętnie będziemy zapraszać do Zamościa i równie chętnie korzystać z zaproszeń. Kontakty te zapewne pomogą wykrzesać nowe pomysły i projekty, które możemy realizować dla naszych lokalnych środowisk” – mówi prezydent elekt Krzysztof Wróblewski, który wraz z Mirosławem Piwkowskim i Jerzym Liberadzkim reprezentowali RC Zamość. Gospodarzem PETS był Rotary Club Lublin Stare Miasto, a Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Grzegorz Wilczyński – prezydent RC Lublin Stare Miasto. Seminarium prowadził – Wojciech Brochwicz – Lewiński Gubernator Elekt RI 2230.
ROTARY CLUB ZAMOŚĆ DLA ROTARY MIDTOWN DOLL’S MUSEUM
Rotary Midtown Doll’s Museum to projekt realizowany przez Rotary Club z Rajkot Midtown a wspierany i sponsorowany przez Rajkot Nagarik Sahakari Bank Ltd i Shri Arvindbhai Maniar Jankalyan Trust. Muzeum stanowi jedno z głównych atrakcji liczącej 1,8 miliona ludności miasta Rajkot, Indie. Rotary Midtown Doll’s Museum Rajkot to zbór lalek z całego świata, interesujące miejsce pełne tradycji i etniczności. To unikalne muzeum daje odwiedzającym możliwość poruszania się po świecie i uzyskania informacji na temat kultury i tradycji każdego kraju na świecie. Dorośli i dzieci mogą podjąć ciekawą podróż dookoła świata poprzez medium lalki. Wizyta wśród nich daje możliwość realizacji podróży marzeń po całym świecie, wzajemnego poznania i osiagania porozumienia międzyludzkiego. Wizyta w muzeum jest pełna zabawy i rozrywki. Lalki są eksponowane w strukturze tematycznej. To pomaga uzyskać głębszy wgląd w świat kultury i tradycji. Aktualnie do muzeum przekazano 1573 lalki z 301 dystryktów i 95 krajów. Kolejne, pierwsze z Polski przekazujemy z RC Zamość. Starosta Biłgorajski Marek Onyszkiewicz w obecności past prezydentów zamojskiego klubu: Marka Kwietnia i Ryszarda Łuczyna, przekazał na realizację tego projektu lalki ceramiczne w stroju biłgorajskim wraz z materiałami promującymi tradycję i kulturę powiatu biłgorajskiego. Będzie to chyba najdalej od Biłgoraja wysunięty punkt informacyjny o stroju regionalnym, powiecie i Starostwie Powiatowym w Biłgoraju!
Kulig Rotariański 2009
Rotary Club Zamość zorganizował /14 lutego 2009r./ doroczną imprezę plenerową przyjaciół RC Zamość – „Roztoczański kulig rotariański”. W tym roku fantastyczne warunki śnieżne natura ofiarowała nam sześć godzin przed kuligiem nic więc dziwnego, że finał dnia – „walentynowy” wieczór spędziliśmy w pensjonacie NATURA w Krasnobrodzie. W programie tradycyjnie przygotowanym przez Mirka Piwkowskiego i Radka Świerczyńskiego znalazły się m.in. gry i zabawy przy ognisku, regionalna kapela, degustacje rodzinnych nalewek oraz poznanie na saniach okolic Krasnobrodu. Na uczestników czekały potrawy z ogniska, stół staropolski, bigos, piwo oraz gorące i zimne napoje. Mamy nadzieję, że wspólny magiczny wieczór oraz mile spędzony czas podczas śnieżnej wędrówki po przepięknej okolicy dodadzą nam energii do dalszej owocnej pracy w klubie…
LIST I WSPOMNIENIA Z XV BALU CHARYTATYWNEGO RC WOLSZTYN
„Z Zamościa najbliżej jest do Wolsztyna a z Wolsztyna do Zamościa to zupełnie bliziutko” tą złota myśl naszych partnerskich działań klubowych zrealizowali Włodek, Sylwek i Zbyszek z małżonkami uczestnicząc w XV BALU CHARYTATYWNYM RC WOLSZTYN. Oficjalnie przekazując czek zostaliśmy beneficjentem projektu realizowanego przez RC Wolsztyn – „Studnia w Kamerunie” na terenie Misji Katolickiej w Ayos w Kamerunie. Akcenty zamojskie znalazły się w loterii fantowej i licytacji. Pyszna zabawę kręciła się do białego rana.
LIST I ZAPROSZENIE OD PRZYJACIÓŁ Z WOLSZTYNA
Post scriptum
W odpowiedzi na list Janusz Lisieckiego Prezydenta RC Wolsztyn, decyzją zebrania członków RC Zamość z dnia 20.01.2009r. zostajemy beneficjentami projektu „Studnia w Kamerunie” na terenie Misji Katolickiej w Ayos w Kamerunie.Oficjalne zgłoszenie i uroczyste przekazanie czeku dokonamy na XV Balu Rotariańskim, który odbędzie się 31 stycznia 2009 roku w Hotelu Pałac Wolsztyn.
2008
XII BAL CHARYTATYWNY ANDRZEJKI ROTARIAŃSKIE 2008
29 listopada 2008 roku odbyła się już dwunasta odsłona charytatywnych spotkań ROTARY CLUB Zamość i ich przyjaciół. Organizację balu wsparło Stowarzyszenie Kobiet Po Leczeniu Raka Piersi „AMAZONKI” w Zamościu a gościnnych pomieszczeń użyczył i otwartością serca dzielił się Tomasz Kończyński, właściciel hotelu ARTIS. Jak zwykle w pięknych salach Hotelu ARTIS i tradycyjnie miłej atmosferze z wyśmienitym menu, doskonałą oprawą muzyczną zespołu Waldemara Skóry trwała wspaniała zabawa do białego rana. Zabawie towarzyszyły liczne atrakcje:
-
zabawy i wróżby andrzejkowe,
-
loteria fantowa,
-
aukcja dzieł sztuki zamojskich artystów-plastyków /m. in. Romana Muchy, Elżbiety Hałasy, Stanisława Pasiecznego, Jerzego Tyburskiego/,
-
pokaz ogni sztucznych.
Całkowity dochód z Balu przeznaczony został na wsparcie budowy Ośrodka Rehabilitacyjno-Terapeutycznego dla pacjentów onkologicznych w Wychodach gm. Zamość realizowany przez zamojskie Amazonki. Prezydent RC Zamość Andrzej Śnieżko i Jolanta Sprawka – Prezes Stowarzyszenie Kobiet Po Leczeniu Raka Piersi „Amazonki” w Zamościu serdecznie dziękując wszystkim uczestnikom mają nadzieję, że magia nawiązanych przyjaźni, chęć czynienia dobra trwać będzie dalej i już dzisiaj zobligowani przez uczestników zapraszają na kolejny XIII Bal Charytatywny – ANDRZEJKI ROTARIAŃSKIE 2009.
MISTRZOSTWA ROTARY INTERNATIONAL DYSTRYKTU 2230
Patronat nad Mistrzostwami Rotary International Dystryktu 2230 w strzelaniu z broni strzeleckiej objęli: Gubernator Dystryktu Tadeusz Płuziński i Marcin Zamoyski, Prezydent Zamościa /obecny osobiście na zawodach/. 6 września 2008 roku dopisała pogoda, strzelcy, sędziowie i obsługa strzelnicy. Strzelanie punktowane było w trzech kategoriach : indywidualnie – pistolet sportowy, indywidualnie – karabin dowolny, drużynowo – punktacja łączna. Nad mistrzostwami – organizacja, bezpieczeństwem i punktacją czuwali jurorzy:
– Sędzia główny Pan Andrzej Głaz (s.kl.P);
– Przewodniczący Komisji Klasyfikacyjnej Pan Andrzej Fedorowski – Gawryś (s.kl.I );
– Sędzia 50m Pan Ryszard Suchodolski (s.kl.I );
– Sędzia 25m Pan Sławomir Głaz (s.kl.I ).
Wyniki konkurencji punktowanych.
Pistolet sportowy:
I miejsce Jacek Sławikowski /poza konkurencją, przyjaciel RC Zamość/
II miejsce Cezary Ziółkowski /RC Zamość/
III miejsce Andrzej Gazicki /RC Słupsk/
Karabin dowolny:
I miejsce Jacek Sławikowski /poza konkurencją, przyjaciel RC Zamość/
II miejsce Zbigniew Żukowski /RC Wolsztyn, transfer na czas zawodów/
III miejsce Piotr Koszel /poza konkurencją, przyjaciel RC Zamość/
Klasyfikacja drużynowa:
I miejsce RC Zamosc
II miejsce RC Wolsztyn
III miejsce RC Słupsk
Sportowa rywalizacja była widoczna ale stanowiła przede wszystkim pretekst do spotkania się w gronie przyjaciół, podzielenia się Rotary z innymi i wymiany doświadczeń zawodowych. Podsumowanie strzelania i wręczenie nagród dokonał: asystent gubernatora Dariusz Matosiuk oraz prezydent RC Zamość Mirosław Piwkowski. Całość przedsięwzięcia dopełniła ciesząca się dużym zainteresowaniem prezentacja i gawędy o broni strzeleckiej Zbyszka Żukowskiego, kolekcjonera-członka RC Zamość. Wieczór spędziliśmy na Rynku Wielkim zamojskiej starówki przy największych przebojach Marka Grechuty śpiewanych przez Grzegorza Turnau i wielu innych artystów występujących podczas z rozmachem zrealizowanym II Zamojskiego Festiwalu Kultury im. Marka Grechuty.
SEMINARIUM SZKOLENIOWE ROTARY – PETS
Doroczne seminarium szkoleniowe przygotowujące Prezydentów Elektów i członków zarządów klubów rotariańskich Dystryktu 2230 do pełnienia ich służby w roku rotariańskim 2008-2009 President Elect Training Seminar PETS odbyło się 04-06.04.2008 w Warszawie (Hotel Lord). Gospodarzem PETS był Rotary Club Warszawa Sobieski, a Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Prezydent Krystyna Janicz-Szyszkin. Seminarium prowadził – Tadeusz Płuziński Gubernator Elekt RI 2230. Udział w PETS, poza przyswojeniem i ugruntowaniem wiedzy organizacyjnej, był też okazją do licznych spotkań i wymiany doświadczeń z innymi klubami, odnowienia starych przyjaźni i nawiązania nowych, a także ustalenia roboczych kontaktów z oficerami Dystryktu. Zgodnie z Rotary Code of Policies , dla Prezydentów Elektów i Sekretarzy udział w PETS jest obowiązkowy. Zamojski Club Rotary reprezentowali: Andrzej Śnieżko, Mirosław Piwkowski i Jerzy Liberadzki – zarząd RC Zamość 2008/2009.
FRANCUSCY ROTARIANIE W ZAMOŚCIU
20 lutego 2008 roku Marcel Stefanski (Past Gubernator Rotary D1670), Edouard Lezon (RC Terre de Hainaut Denain), Francis Jolain (RC Terre de Hainaut Denain) i Francoise Descourriere (RC Terre de Hainaut Denain) byli gośćmi zamojskiego klubu rotariańskiego. Była to doskonała okazja do oficjalnego podziękowania za wspólną realizację „matching grantu 58165” (dwie pracownie komputerowe wyposażone w jedenaście komputerów wraz z niezbędnym pakietem programów edukacyjnych, dwie drukarki i program umożliwiający dźwiękową emisję pisanych zdań oraz niezbędną do tego klawiaturę Intellikeys). Realizowany był na rzecz Ośrodka Rehabilitacyjno-Terapeutycznego dla Dzieci Niepełnosprawnych „Krok za Krokiem”. Tu też dużo ciepłych słów francuscy rotarianie usłyszeli od dzieci i Pani Marii Król, dyrektora Ośrodka. Zapoznani zostali z planami rozwoju i stanem bieżącym funkcjonowania placówki. W „starym zamojskim szpitalu” Pani dr Anna Kaczurba przybliżyła gościom z Francji funkcjonowanie Oddziału Opieki Paliatywnej oraz szpitalne potrzeby w tym zakresie. Finałem pobytu w Zamościu było spotkanie z prezydentem Zamościa Marcinem Zamoyskim i wspólny obiad.
ROZTOCZAŃSKI KULIG ROTARIAŃSKI 2008
Niedaleko…, bo tylko 25 km od Zamościa, 6 km od znanego Szczebrzeszyna i 6 km od niemniej znanego Zwierzyńca, na terenie zachodniego Roztocza, na dawnym szlaku Grodów Czerwieńskich, na skraju pełnego dziwów lasu Cetnar, Rotary Club Zamość zorganizował /9 lutego 2008r./ doroczną imprezę plenerową przyjaciół RC Zamość – „Roztoczański kulig rotariański”. W tym roku warunki śnieżne a w zasadzie ich brak ograniczyły zasięg przedsięwzięcia do Kawęczynka i Ośrodka Wypoczynkowego” Przystanek Kawęczynek. W programie przygotowanym przez Mirka Piwkowskiego i Radka Świerczyńskiego znalazły się m.in. gry i zabawy przy ognisku oraz na bryczkach poznanie części szlaku historyczno-przyrodniczego Szczebrzeszyn-Kawęczynek. Na uczestników czekały potrawy z grilla, stół staropolski, bigos, piwo oraz gorące i zimne napoje.
2007
ROTARY CLUB ZAMOŚĆ ZŁOTYM ANIOŁEM
W dniach 14-15 grudnia 2007r. z okazji obchodów jubileuszu 15-lecia NZOZ Ośrodka Rehabilitacyjno-Terapeutycznego dla Dzieci Niepełnosprawnych w Zamościu, odbyła się konferencja pt. „W poszukiwaniu rozwiązań systemowych. Wzięło w niej udział ponad 150 osób. W czasie konferencji rozdane zostały statuetki „Złotych Aniołów” dla instytucji i osób prywatnych, które w ciągu ostatnich XV lat wspierały działalność Ośrodka. W gronie wyróżnionych znalazł się Zamojski Club Rotary a statuetkę w imieniu klubu odebrał prezydent Tomasz Anasiewicz.
ZŁOTE ANIOŁY kategoria: INSTYTUCJE
1. PFRON WARSZAWA
2. PFRON Oddział Lubelski
3. NFZ i LOW NFZ
4. Urząd Miasta Zamość
5. Starostwo Powiatowe w Zamościu
6. Urząd Gminy Adamów
7. Urząd Miasta i Gminy Zwierzyniec
8. Urząd Miasta i Gminy Szczebrzeszyn
9. Urząd Wojewódzki w Lublinie
10. Dyrekcja Zespołu Szkól nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu
11. Dyrekcja Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Zamościu
12. Dyrekcja Zespołu Szkól Społecznych im. Unii Europejskiej w Zamościu
13. Dyrekcja Centrum Kształcenia Ustawicznego w Zamościu
14. Zamojski Klub Rotary
ZŁOTE ANIOŁY kategoria: INDYWIDUALNA
1. Zofia Kułakowska
2. Stanisława Rybak i Halina Rycak
3. Barbara Mazurek i Barbara Górska
4. Wojciech Wojciechowski, Marek Grzelaczyk i Mariusz Paszko
5. Andrzej Mańka
6. Sławomir Zawiślak
7. Wojciech Otrębski
8. Jolanta Taczała
9. Monika Janicka
10. Bożena Wróbel
11. Maria Przesmycka
12. Józef Małysz i Tadeusz Rozmus
13. Alina Borowiec
14. Małgorzata Jagoda
15. Piotr Paul
16. Lucyna Łukomska
17. Małgorzata Pogudz-Kusiak
18. Władysław Rozmus
PODSUMOWANIE ROKU KULTURALNEGO 2007
15 grudnia 2007 roku podczas Gali z okazji jubileuszu XV-lecia wpisu miasta na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO wręczone zostały honorowe tytuły, statuetki oraz wyróżnienia dla osób, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozsławienia imienia miasta, utrwalania wizerunku Hetmańskiego Grodu jako miejsca magicznego o dynamicznym, nowoczesnym życiu kulturalnym. W tym roku honorowe tytuły, statuetki i wyróżnienia otrzymali:
Tytuły Ambasadora Kultury Zamościa:
– Polski Komitet ds. UNESCO oraz Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków ICOMOS
– Organizacja Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC)
– Maria Sarnik-Konieczna
– Witold Paszt
– Adam Kulik
Tytuły Animator Kultury Zamościa:
– Krzysztof Wróblewski
– Grzegorz Obst
oraz wyróżnienia w tej kategorii:
– Andrzej Kudlicki – Marek Kwiecień
Tytuł Sponsor Kultury Zamościa:
– PKP LHS
– Ewa i Sylwester Krukowie (Restauracja Nowe Miasto)
oraz wyróżnienie
– Carrefour Polska (Centrum Handlowe Lwowska)
W gronie otrzymujących wyróżnienia z rąk prezydenta Zamościa, Marcina Zamoyskiego znaleźli się nasi Koledzy z Rotary Club Zamość. Za 2007 rok statuetkę i honorowy tytuł Animator Kultury Zamościa otrzymał Krzysztof WRÓBLEWSKI, a wyróżnienie w tej kategorii Marek KWIECIEŃ. Wygłaszając laudację na rzecz wyróżnionych wiceprezydent Zamościa Iwonna Stopczyńska o laureatach powiedziała:
Krzysztof WRÓBLEWSKI – z zawodu lekarz medycyny. Z zamiłowania – regionalista i kolekcjoner. Jest autorem wielu publikacji dotyczących Zamościa i jego pamiątek. We współpracy z Muzeum zamojskim, Zamojskim Domem Kultury i Archiwum Państwowym organizuje cykle wykładów dotyczących kolekcjonerstwa w zakresie numizmatyki i medalierstwa, a także reprezentuje miasto w międzynarodowych i ogólnokrajowych wystawach kolekcjonerskich, prezydent nominat 2009-2010 RC Zamość.
Marek KWIECIEŃ – Organizator i realizator wielu przedsięwzięć mających na celu kształtowanie patriotycznych postaw wśród dzieci i młodzieży, znawca oręża i propagator ceremoniałów wojskowych wykorzystywanych podczas uroczystości miejskich, past prezydent 2001-2002 RC Zamość.
Gratulujemy.
ANDRZEJKI ROTARIAŃSKIE 2007
Bal Charytatywny „Andrzejki Rotariański 2007” Rotary Club Zamość na stałe wszedł do kalendarza spotkań towarzyskich Zamościa. 24 listopada, odbyła się już jedenasta odsłona charytatywnych spotkań zamojskich rotarian i ich przyjaciół. W organizacji pomagały członkinie Stowarzyszenie Kobiet Po Leczeniu Raka Piersi Amazonki w Zamościu a gościnnych pomieszczeń użyczył i otwartością serca dzielił się Tomasz Kończyński, właściciel hotelu ARTIS. Organizatorzy zapewniając doskonałą oprawę muzyczną, Casino Las Vegas, wieczór z Whisky Grant’s i wykwintne dania oraz miłą atmosferę nie musieli zachęcać ponad 130 gości balu do zabawy. Zachęcali natomiast do aktywnego udziału w aukcjach prac zamojskich artystów plastyków m.in. Romana Muchy, Elżbiety Hałasy i Stanisława Pasiecznego. W loterii fantowej /każdy los wygrywał/ przygotowanej przez Sylwka Borkowskiego, Mirka Piwkowskiego i Zbyszka Żukowskiego można było wygrać prace uczniów Państwowego Liceum Plastycznego w Zamościu i dzieci z pracowni plastycznej Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za Krokiem”. I udało się. Prawdziwa batalia aukcyjna, którą prowadzili Jurek Liberadzki i Krzysztof Wróblewski rozegrała się o bankowy firmowy dar przekazany na charytatywną aukcję przez Bożenę Olejniczak – dyrektor Oddziału PKO BP w Zamościu /piersiówka z Orient Ekspresu i zestaw do wina/. Końcowa cena 1300zł. Równie zacną cenę przy dużych emocjach licytujących uzyskał olejny obraz Elżbiety Hałasy – 1050zł. Skarbnik Janusz Nowosad mógł podsumować i ogłosić: – „dochód z loterii i aukcji 5250 zł zostanie przekazany na wsparcie budowy Ośrodka Rehabilitacyjno-Terapeutycznego dla pacjentów onkologicznych w Starej Hucie realizowany przez zamojskie Amazonki”. Prezydent RC Zamość Tomasz Anasiewicz i Jolanta Sprawka – Prezes Stowarzyszenie Kobiet Po Leczeniu Raka Piersi „Amazonki” w Zamościu serdecznie dziękując wszystkim uczestnikom mają nadzieję, że magia nawiązanych przyjaźni, chęć czynienia dobra trwać będzie dalej i już dzisiaj zobligowani przez uczestników zapraszają na kolejny XII Bal Charytatywny. Niestety dopiero za rok.
XV-lecie RC LWÓW
27-28 października 2007 roku uroczyście obchodzono we Lwowie XV -lecie założenia najstarszego lwowskiego klubu rotariańskiego – RC Lwów. Wśród licznych gości składających gratulacje, prezenty i wymieniających się proporczykami byli zamojscy rotarianie: Tomasz Anasiewicz, prezydent RC Zamość i Ryszard Łuczyn, past prezydent RC Zamość. W trakcie świątecznego pobytu gospodarze zorganizowali nam wycieczkę po Lwowie oraz zwiedzanie Muzeum Browaru Lwowskiego a wieczorem huczną zabawę w restauracji „Suputnik”, która sprzyjała zacieśnianiu nawiązanych kontaktów towarzyskich. Gratulujemy i życzymy sukcesów rotariańskich!
DZIESIĘĆ LAT ZAMOJSKICH AMAZONEK
14 września 2007 roku Panie zrzeszone w Stowarzyszeniu Kobiet po Leczeniu Raka Piersi Amazonki w Zamościu uroczyście obchodziły dziesiątą rocznicę działalności połączoną z konferencją „Rola rehabilitacji w powrocie do zdrowia pacjentów onkologicznych”. Okazję tak szczególną Panie Amazonki wykorzystały do wręczenia Złotego Łuku oraz podziękowań przyjaciołom i darczyńcom. W tym zacnym gronie znalazł się Rotary Club Zamość, stały partner działań charytatywnych a ostatnio wspierający budowę Ośrodka Rehabilitacyjno-Terapeutycznego dla pacjentów onkologicznych w Starej Hucie realizowany przez zamojskie Amazonki. Przekazując słowa szczerego uznania tą deklarację podtrzymaliśmy. RC Zamość, który reprezentowali past prezydenci: Marek Kwiecień, Janusz Nowosad i prowadzący konferencję Jerzy Liberadzki uhonorowany został pamiątkowym podziękowaniem. Wszyscy uczestnicy Jubileuszowego spotkania zaproszeni zostali na XI Bal Charytatywny „ANDRZEJKI ROTARIANSKIE 2007”.
INTERDYSCYPLINARNE ROTARIAŃSKIE STRZELANIE W ZAMOŚCIU
Znowu mogliśmy się spotkać w drugi weekend września, tym razem w 3 Zamojskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej i na III Mistrzostwach Dystryktu RI 2230 w strzelaniu z broni sportowej. Trójka w ogóle była tego dnia szczęśliwą cyfrą bo o trzy puchary Gubernatora Dystryktu walczono. Sprawdzano swoje możliwości strzeleckie jak również spędzano mile czas zorganizowany przez Rotary Club Zamość. Zwycięzcami zostali gospodarze mistrzostw. Indywidualnie: Cezary Ziółkowski, Sylwester Borkowski i Zbigniew Żukowski. Drużynowo: RC Zamość przed RC Janów Lubelski i RC Wolsztyn. Rywalizacja była zacna ale stanowiła również pretekst do spotkania się w gronie przyjaciół i podzielenia się Rotary z innymi, bowiem tego dnia odbywała się przysięga wojskowa w zamojskiej brygadzie. Podsumowanie strzelania i wręczenie nagród dokonali: asystenci gubernatora Wojtek Mach i Jan Połeć oraz prezydent RC Zamość Tomasz Anasiewicz w trakcie regionalnego spotkania lubelskich klubów rotariańskich. Całość przedsięwzięcia dopełniła ciesząca się dużym zainteresowaniem wystawa broni Zbyszka Żukowskiego, kolekcjonera-członka RC Zamość. Po militarnych dokonaniach dnia wieczór spędziliśmy na Rynku Wielkim zamojskiej starówki przy największych przebojach Marka Grechuty na I Zamojskim Festiwalu Kultury im. Marka Grechuty, Zamościanina – wspaniałego poety, piosenkarza i kompozytora, którego mądre i wzruszające pieśni kształtowały wrażliwość kilku pokoleń Polaków. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że współczesna wrażliwość przełoży się na uhonorowanego miasta prestiżowym godłem jednego z siedmiu cudów Polski - Zamość – idealne miasto renesansowe.
ZDJĘCIA Z VII ZAMOJSKIEJ WYPRAWY ROTARIAŃSKIEJ „PO ZIEMI LWOWSKIEJ I ZAMKACH ZŁOTEJ PODKOWY”
ZABAWA, LOTERIA, AUKCJA X BAL CHARYTATYWNY ZAMOJSKICH ROTARIAN
Bal Charytatywny Rotary Club Zamość na stałe wszedł do kalendarza elitarnych spotkań towarzyskich Zamościa. 3 lutego, odbyła się już dziesiąta odsłona charytatywnych spotkań zamojskich rotarian i ich przyjaciół. Pierwotnie miał się odbyć 25 listopada ale żałoba narodowa spowodowała jego odwołanie. W organizacji tym razem pomagały członkinie Stowarzyszenie Kobiet po Mastektomii „Amazonki”. Organizatorzy zapewniając doskonałą oprawę muzyczną wykwintne dania oraz miłą atmosferę nie musieli zachęcać ponad 100 gości balu do zabawy. Zachęcali natomiast do aktywnego udziału w aukcjach prac zamojskich artystów plastyków m.in. Elżbiety Hałasy, Donata Kowalskiego, Gabryeli Łyko i Jerzego Tyburskiego. W loterii fantowej można było wygrać prace uczniów Państwowego Liceum Plastycznego w Zamościu, bieliznę z „Mewy”, koszulki z logo TVP, na których podpisali się aktorzy serialu „M jak Miłość”. I udało się… Dochód z loterii i aukcji 5600 zł został przekazany na wsparcie budowy Ośrodka Rehabilitacyjno-Terapeutycznego dla pacjentów onkologicznych w Starej Hucie (gm. Krasnobród) oraz zakup wyposażenie dla Oddziału Opieki Paliatywnej w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym. Prezydent RC Zamość Włodzimierz Bentkowski i Jolanta Sprawka – Prezes Stowarzyszenia Klubu Kobiet po Mastektomii „Amazonki” w Zamościu serdecznie dziękując wszystkim uczestnikom mają nadzieję, że magia nawiązanych przyjaźni, chęć czynienia dobra trwać będzie dalej i już dzisiaj zapraszają na kolejny bal charytatywny. Niestety, dopiero za rok.
2006
NOWY ZARZĄD RC ZAMOŚĆ 2006/2007
27 czerwca 2006 r. tradycyjnie w kawiarni „Arkadia” odbyło się przekazanie władzy w Rotary Club Zamość. Po złożonym sprawozdaniu i podziękowaniach prezydenta 2005/2006 Czarka Ziółkowskiego za wspólne roczne współdziałanie w realizacji idei rotariańskiej oraz wręczeniu przez past prezydentów RYNGRAFU PAMIĄTKOWEGO RC ZAMOŚĆ, łańcuch prezydencki na kadencję 2006/2007 założył prezydent elekt Włodzimierz Bentkowski. W skład nowego zarządu weszli: wiceprezydent Bernard Kowalczyk, jako skarbnik Zbigniew Żukowski, a sekretarzem został Mirosław Piwkowski.
G r a t u l u j e m y i ż y c z y m y s u k c e s ó w
o r g a n i z a c y j n y c h i r o t a r i a ń s k i c h !
ROTARIANIE W UCZELNI ZAMOYSKIEGO
„Rotary jest stowarzyszeniem przedsiębiorców i ludzi różnych zawodów z całego świata, które świadczy pomoc humanitarną, promuje wysokie normy etyczne w każdym zawodzie i pomaga budować dobrą wolę i pokój na świecie” – to definicja, która odpowiada na pytanie: „Co to jest, Rotary Club ?” Tą odpowiedź praktycznie zweryfikowano 30.05 2006 r. w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej im. Jana Zamoyskiego, gdzie odbyło się spotkanie członków Rotary Club Zamość z Jego Magnificencją Rektorem prof. zw.dr hab. Stanisławem Popkiem i Kanclerzem Markiem Ciastochem. Przedsięwzięcie pomocowe i humanitarne „Zamojszczyzna Dzieciom Afryki”, które chce wspierać zamojski klub przedstawił inicjator akcji Jarosław Siek z WSH-E. Utworzono wspólnie Studenckie Forum Stypendialne RC Zamość. Przewodniczącym został Marek Kwiecień. „Stypendia Rotary Foundation są niezwykle wartościową inwestycją w przyszłość i ważnym krokiem ku polepszeniu międzynarodowego porozumienia i dobrej woli na świecie” – powiedział prezydent RC Zamość Cezary Ziółkowski. Program Stypendiów Ambasadorskich Rotary Foundation jest największym niepaństwowym, międzynarodowym programem stypendialnym na świecie. Procedura przyjmowania wniosków stypendialnych przez Rotary Club Zamość na rok akademicki 2007/2008 trwa do 15 czerwca 2006 r. Więcej informacji, w tym wnioski stypendialne można znaleźć na stronach: www.rotary.org oraz www.rotary.org.pl lub dziekanacie Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w każdy wtorek i czwartek godz.11.00-13.00.
Studenckie Forum Stypendialne Rotary Club Zamość
Przewodniczący:
Marek Kwiecień – Rotary Club Zamość
Członkowie:
Jerzy Liberadzki – Asystent Gubernatora Dystryktu 2230 Rotary International
Marek Ciastoch – Kanclerz Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej im. J. Zamoyskiego w Zamościu
Janusz Nowosad – Rotary Club Zamość
Janusz Skowron – Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna im. J. Zamoyskiego w Zamościu
Anita Oleszko – Przewodnicząca Samorządu Studentów Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej im. J. Zamoyskiego w Zamościu
Lwów
Kolejna nasza wyprawa na Ukrainę odbyla sie w dniach 30 kwietnia i 1 maja. Tym razem cel byl jeden – Lwów. To miasto można widziec wiele razy, ale za każdym odkrywać na nowo. Ekipa „rotarians & friends” była niewielka, kilku zamojskich rotarian oraz przyjaciele Andrzeja Bednarza i moi. My dwaj więc jako hm… bywalcy Lwowa, stalismy sie przewodnikami i podzielilismy naszą wyprawę na osobne, różniace się zainteresowaniami dwie grupy. Siłą rzeczy więc mogę napisać co moi podopieczni i ja sam tym razem widzielismy. Niedzielne popołudnie po dotarciu do Lwowa moglismy poświęcić na zasadnicze, najwazniejsze obiekty Starego Miasta. Obejrzeliśmy więc rynek z ratuszem, przetrząsneliśmy wszystkie pierzeje poświęcając dluższą chwilę „czarnej kamienicy” (1566-1589).Po raz kolejny udało mi się odnależć w jednej z kamienic (nie zdradzę w której) rewelacyjne, chyba XVIII-wieczne polichromie przedstawiajace jaskółki na błękitnym niebie, zaniedbane ale jeszcze dobrze czytelne. Kolejnym obiektem byla cerkiew Wołoska, w ktorej najdłuższą chwilę poświęciliśmy kaplicy Trioch Swiatyteliw – Trzech Świętych. Ta renesansowa kaplica o bizantyjskich cechach zbudowana zostala w latach 1584-1591 zanim jeszcze powstala wlasciwa cerkiew.(fot.3001-019 – portal). Po drodze do kościoła dominikanów obejrzelismy basztę prochową i arsenał królewski. Kościoł jak zwykle zachwyca wszystkich „płynącym” miękkimi liniami frontonem (fot. 3001-010). Barokowe wnętrze kryje różne niespodzianki, w tym marmurowy nagrobek hrabiny Józefy Dunin -Borkowskiej dłuta Bertela Thorvaldsena (1816), autora pomników ks. J. Poniatowskiego i M. Kopernika w Warszawie.(fot.3001-009). Kolejnym naszym celem była katedra ormiańska (1356-1363) i … rewelacja – mogliśmy wejść do środka, podziwiać kopułę, strop i czytać epitafia napisane XVII-wieczną polszczyzną. Zwiedzanie zakończylismy w Katedrze Łacinskiej nie opuszczając oczywiście dwóch kaplic – Boimow (1609-1615) i Kampianow (przełom XVI i XVIIw.).Zwróciliśmy tam uwagę na piękny nagrobek Katarzyny z Ossolińskich Jabłonowskiej, dzieło H.Witwera z 1806 roku (fot. 3001-011). Czas był już póżny, pozostalo nam się więc przygotować do opery, w której spektakl stanowił pretekst tegorocznego wyjazdu. Tym razem w repertuarze trafiliśmy na „Kapmen”(fot. 1001-0013 i 1001-007), a przy okazji moglismy obejrzeć słynną kurtynę „Parnas” H. Siemiradzkiego (fot. 1001-008). Wieczor spędziliśmy przy kolacji przygotowanej jak zwykle elegancko w hotelu Hetman, który to gościł nas nie po raz pierwszy. Dzien drugi to oczywiscie cmentarze Łyczakowski i Orląt Lwowskich. Ktoś z nas był tam po raz pierwszy, ktoś po raz kolejny, ale zawsze wobec ogromnej ilości nagrobków, odnajduje się coś dla siebie nowego. Chodżby te trzy pomniki jakie przedstawiam na fot. 1001-001, 1001-006 i 1001-005. Po powrocie do centrum „trafiliśmy” na kosciół i klasztor bernardynów. Ten leżący kiedys za murami miejskimi ufortyfikowany zespół (fot. 1001-002) do dziś zachwyca swoim ogromem i wysoką klasą barokowej architektury. Początki kościoła sięgają epoki renesansu (1600r.- Paweł Rzymianin) ale prace, łącznie z wyposażaniem wnętrza (fot. 1001-003) trwały do połowy XVIII wieku. Zostal nam jeszcze krótki spacer po starówce, rzuciliśmy okiem na miejski arsenał , dzielnicę żydowska oraz kościoł jezuitów z lat 1610-1630 (fot. 1001-004).W przykościelnym klasztorze mieszczą się szkoły, a sam kościoł jest zamknięty dla zwiedzających. Rosyjskojęzycznych informacji udzielała nam sympatyczna szkolna woźna , która w tym czasie pełniła swój świateczny , 1-majowy posterunek. Pozostała nam chwilka czasu na dobrą kawę w kaferterii przy Katedrze Łacinskiej polecam gorąco amatorom kawy to miejsce. Innej tak dobrej kawy nie znalazłem choć pewnie jeszcze są inne kafejki z czymś, co można nazwać kawą. Tuż po tym cała grupa zwarła szeregi (fot.3001-012), by po krótkim ale ważnym (dla juz wtajemniczonych) postoju w Żółkiewce wrócić do Zamościa. Cała wyprawa była świetnie zorganizowana przez rtn. Ryszarda Łuczyna i rtn. Janusza Nowosada za co gorące dzięki !! Do zobaczenia we Lwowie, do zobaczenia we Lwowie… Następna wyprawa szykuje się na wiosnę 2007r i obejmie nie tylko Lwow ale o tym wkrótce.
Materace przeciwodleżynowe
W dniu 28.02.2006r odbyło się oficjalne przekazanie nowoczesnego materaca przeciwodleżynowego na potrzeby Zamojskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Materac ten służy pacjentom objętym stałą opieką paliatywną w Zamojskim Oddziale. Na ręce Pani dr Anny Kaczurby przekazania dokonał prezydent RC Zamość Cezary Ziółkowski. RC Zamośc zakupił ten materac ze środków zebranych na IX Balu Charytatywnym Andrzejki Rotariańskie 2005.
ROZTOCZAŃSKI KULIG ROTARIAŃSKI
Rotary Club Zamość wykorzystując fantastyczne tegoroczne warunki śnieżne zorganizował 11 lutego 2006r. doroczną imprezę plenerową przyjaciół RC Zamość „Roztoczański kulig rotariański”. W tym roku odbył się na trasie Adamów – Guciów – Kaczórki z finałem w Zajeżdzie „Kalinka” w Kaczórkach. W programie znajdowały się m.in. gry i zabawy, tańce przy orkiestrze, ognisko. Na uczestników czekały potrawy z grilla, stół staropolski, kuchnia polowa a w niej żurek i bigos, piwo oraz gorące i zimne napoje.
OFICERSKO – ROTARIAŃSKIE POŻEGNANIE
W sali tradycji 3 Zamojskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspólnie z kierownictwem wojskowym garnizonu Zamość pożegnaliśmy ppłk Marka Kwietnia. Po blisko 25 latach służby wojskowej, ostatnio jako szef Civil – Military Cooperation 3 BOT – został skierowany w formie awansu do pracy w Oddziale Szkolenia Dowództw Dowództwa Wojsk Lądowych w Warszawie.
Licznie przybyli przyjaciele Marka mogli składać gratulacje i usłyszeć drogę żołnierskiej służby jedynego oficera służby czynnej, rotarianina w Siłach Zbrojnych RP. Dodajmy, że Marek to past prezydent RC Zamość 2001/2002 i długoletni sekretarz klubu / aktualnie też /. Gratulujemy !
2005
Zaproszenie na IX Bal
Zamojski Klub Rotariański
Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej
Oddział w Zamościu
mają zaszczyt zaprosić Państwa na
IX BAL CHARYTATYWNY
ANDRZEJKI ROTARIAŃSKIE 2005
który odbędzie się w dniu 26 listopada 2005r. o godz. 20:00
w Garnizonowym Klubie Oficerskim
w Zamościu, ul. Piłusudskiego 36
„Opieka Paliatywna to aktywne, oparte na współczuciu dla chorego i zrozumieniu jego potrzeb roztoczenie płaszcza (z łac. pallium) holistycznych działań, chroniących cierpiącego chorego i jego udręczoną rodzinę, zapewniających poprawę życia i godne umieranie” to cel Towarzystwa.
Tegoroczny bal, a szczególnie Państwa w nim udział będzie pomocą w jego osiąganiu. Środki zebrane trakcie imprezy, przekazane Beneficjentom, służyć będą „pełnemu uwzględnieniu potrzeb somatycznych, psychicznych, socjalnych i duchowych chorych oraz wsparcie dla rodzin, również w okresie osierocenia” zgodnie ze Statutem Towarzystwa Opieki Paliatywnej.
Udział w balu to dobra zabawa przy świetnej muzyce, a także:
– atrakcje kulinarne
– gorące i zimne napoje, mocne trunki
– niespodzianki
i „niestety” wydatek w wysokości 250.00 zł dla pary lub 125.00 zł dla chwilowo samotnych.
Liczymy na Państwa udział w aukcji prac plastycznych i loterii fantowej, które tradycyjnie odbędą się w trakcie balu.
Znowu będą emocje!
Prosimy o potwierdzenie do dnia 19 listopada br. Państwa zamiaru wspólnej dobrej zabawy
składając zgłoszenie pod następującymi adresami:
– Biuro „UNIQA” TUnŻ ul. Grecka 6 w Zamościu; Hotel „Renesans” I p. – Garnizonowy Klub Oficerski, ul.Piłsudskiego 36 w Zamościu – Hotel „ARKADIA” – recepcja; Rynek Wielki 9 w Zamościu |
tel.+48846271779 tel.+48846384535 tel.+48846386507 |
|
tam czekają na Państwa imienne zaproszenia Z wyrazami szacunku |
||
Przewodnicząca KR | Prezydent RC Zamość | |
Anna Kaczurba | Cezary Ziółkowski |
Zapowiedziane na 10 września mistrzostwa Dystryktu 2230 ODBYŁY SIĘ !
Dopisala pogoda, strzelcy wyborowi, sedziowie i fachowa obsluga strzelnicy. Strzelanie punktowane bylo w trzech kategoriach : indywidualnie – pistolet sportowy, indywidualnie – karabin dowolny, druzynowo – punktacja laczna powyzszych.
Nad mistrzostwami – organizacja, bezpieczenstwem i punktacja czuwali jurorzy:
Sedzia glowny Pan Andrzej Glaz (s.kl.P)
Przewodniczacy Komisji Klasyfikacyjnej Pan Andrzej Fedorowski Gawrys (s.kl.I )
Sedzia 50m Pan Ryszard Suchodolski (s.kl.I )
Sedzia 25m Pan Slawomir Glaz (s.kl.I )
oraz obsluga techniczna – zolnierze 3 BOT w Zamosciu.
Wszyscy uczestnicy mieli okazje strzelania, juz poza konkursem, z pistoletu maszynowego oraz karabinu snajperskiego. Tu dopiero byly emocje!
Oto wyniki konkurencji punktowanych.
Pistolet sportowy.
I miejsce Zbigniew Zukowski RC Zamosc
II miejsce Zdzislawa Stodulska RC Janow Lub.
III miejsce Cezary Ziolkowski RC Zamosc
szczegoly – protokol nr 1
Karabin dowolny.
I miejsce Miroslaw Piwkowski RC Zamosc
II miejsce Wlodzimierz Bentkowski RC Zamosc
III miejsce Jerzy Lesniewski RC Wolsztyn
szczegoly – protokol nr 2
Kolega Zbyszek Gomulinski (173pkt) startowal poza konkursem.
Klasyfikacja laczna.
I miejsce RC Zamosc
II miejsce RC Janow Lubelski
III miejsce RC Wolsztyn
szczegoly – protokol nr 3
Punktacje nie wplywajaca na wyniki zawodow, ustalona po strzelaniu z pistoletu maszynowego, obrazuje protokol nr 4. Polecam tez uwage dopisana tam przez sedziow, a dotyczaca strzelania z karabinu z optycznym celownikiem…
Po zawodach wszyscy uczestnicy mieli okazje skosztowac upolowanego wczesniej i upieczonego wieprzka, a wieczorem odbylo sie oficjalne ogloszenie wynikow i wreczenie nagrod. Zawiodl tylko nasz Gubernator zajety pewnie innymi waznymi obowiazkami. Moze bedzie za rok bo w tym samym czasie 2006 roku odbeda sie kolejne mistrzostwa o czym zawiadamiamy juz teraz.
Zaproszenie do udziału w I Mistrzostwach Dystryktu 2230 w strzelaniu z broni sportowej.
Klub RC Zamość wspólnie ze Strzeleckim Klubem Sportowym „VIS” z Zamościa organizuje w dniu 10 września 2005 roku I Mistrzostwa Dystryktu 2230 ROTARY INTERNATIONALE o puchar Gubernatora Dystryktu w strzelaniu z broni sportowej. Mistrzostwa odbędą się na strzelnicy wojskowej Zamościu. Patronat nad imprezą objął Gubernator Dystryktu Jan Wrana. Uczestnikami zawodów mogą być wszyscy członkowie Rotary Internationale, którzy w terminie do dnia 31 sierpnia 2005 roku wypełnią i prześlą organizatorom formularz zgłoszeniowy oraz przed rozpoczęciem zawodów wpłacą kwotę startowego w wysokości 150 zł. Organizatorzy przewidują dla uczestników Mistrzostw liczne atrakcje a dla najlepszych nagrody i pamiątkowe upominki.
2004
Przyjaciele w Rotary!
W październiku bieżącego roku Rotary Club Zamość obchodził będzie 10-cio lecie swego istnienia. Liczymy, że stanie się to okazją do wielkiego spotkania z Naszymi Przyjaciółmi w Rotary; z sympatykami wspomagającymi naszą działalność charytatywną przez te wszystkie lata oraz z władzami miasta, które niejednokrotnie wspierały nasze poczynania. Rocznica powstania Zamojskiego Klubu Rotariańskiego zbiega się z początkiem obchodów 100-lecia światowego Rotary. Sto lat istnienia Rotary w świecie i 10 lat w Zamościu zaowocowało wielkimi dokonaniami zarówno w globalnej skali jak i w naszej lokalnej społeczności. Zamojski Klub Rotariański został zagnieżdżony przez francuskich Rotarian z RC Comines i członków RC Lublin. 1 października 1994 roku miał miejsce uroczysty Charter. Dziesięć lat działalności pozwoliły Klubowi wpisać się na stałe w krajobraz zamojskiej społeczności. Liczne akcje charytatywne przyniosły mieszkańcom Zamościa wymierne efekty w postaci aparatury medyczno-rehabilitacyjnej oraz dofinansowania stowarzyszeń pozarządowych działających na rzecz lokalnej społeczności. Ultrasonograf funkcjonujący w Oddziale Chirurgicznym Szpitala im. Jana Pawła II w Zamościu jest najcenniejszym grantem ufundowanym przez Rotary Fundation i nasz Klub. Nie mniej ważnym jest ostatni wypełniony grant wyposażający Salę Doświadczania Świata w Ośrodku Rehabilitacyjno-Terapeutycznym dla Dzieci Niepełnosprawnych; ufundowany przy współudziale Rotarian francuskich. Inne środki finansowe pozyskiwane przez Nas pozwoliły zmodernizować osprzęt do zakupionej wcześniej aparatury USG oraz zakupić mobilny aparat do badania słuchu u dzieci w wieku nauczania początkowego, a przeznaczony dla Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Laryngologii. Listę zakupów charytatywnych uzupełniają sprzęt dla Stowarzyszenia Kobiet po Mastektomii, i Ośrodka Pobytu dziennego dla Osób Niepełnosprawnych przy ZR PCK w Zamościu. Rotary Club Zamość patronował także wielu akcjom inicjowanym przez inne organizacje pozarządowe, jak konkursy plastyczne dla dzieci z Ośrodka na Rzecz Integracji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej czy zbiórki pieniędzy na dofinansowanie wypoczynku wakacyjnego dzieci z ubogich rodzin organizowanego przez PCK. Klub pokrywał koszty pobytu grupy polskich dzieci z Ukrainy w Stanicy Harcerskiej na Roztoczu. Jest corocznym fundatorem nagrody dla zwycięzcy w konkurencji osób niepełnosprawnych w Międzynarodowym Biegu im.Dzieci Zamojszczyzny, współorganizuje kolacje wigilijne dla najuboższych mieszkańców Zamościa. Fundusze na finansowanie tej działalności pochodzą z tradycyjnych aukcji dzieł sztuki prowadzonych w trakcie corocznych Bali Charytatywnych oraz darów indywidualnych osób. Uczestniczymy także w międzynarodowej wymianie młodzieży. Nasi stypendyści wyjeżdżali do USA. Jedno z rocznych stypendiów ambasadorskich zaowocowało otwarciem przewodu doktorskiego doktorskiego inicjatywy goszczącej naszą stypendystke uczelni. Gościliśmy GSE z USA, Indii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii. Międzynarodowa współpraca z RC Guingamp (Francja) i RC Melksham (Anglia) doprowadziła do wyposażenia w niezbędny sprzęt szkoły w miejscowości Gokulapuram (Indie).Przedstawione dokonania świadczą o realizacji rotariańskiego ideału służby społeczeństwu, stanowią o obliczu małego Klubu z niewielkiego miasta i są naszym drobnym wkładem w dorobek światowego ruchu Rotary. Mamy wielki zaszczyt zaproście wszystkich naszych Przyjaciół na uroczystości obchodów 10-lecia Zamojskiego klubu Rotariańskiego. Odbędą się one w dniu 2 pażdziernika 2004 roku. Szczegółowy program uroczystości prześlemy wraz z zaproszeniami do Klubów naszego Dystryktu w sięrpniu 2004r.
Zapraszamy już teraz, zamojszczyzna jest piękna jesięnią !!
Prezydent-Elekt RC Zamość Ryszard Łuczyn |
Prezydent RC Zamość Andrzej Bednarz |
ZLOT ROTARIAN 2004
W dniach 14-16 marca w Zamościu odbyło się zgromadzenie rotarian z Polski, Białorusi i Ukrainy Dystryktu 2230 oraz seminarium dla prezydentów elektów klubów Rotary, działających w tych trzech krajach. Uczestniczyło 200 osób. Przybyli m.in. poprzedni gubernatorzy Dystryktu, obecny gubernator Pavlo Kashadamov i gubernator elekt Jrzey Karasiński oraz przedstawiciele władz samorządowych. Na sesji wygłoszono kilkanaście referatów na temat działalności klubów rotary. Dyskutowano także o planach wzajemnej współpracy oraz mozliwosciach rozwoju organizacji przyjeto budżet Dystryktu na 2003 rok. Po cześci oficjalnej odbyła się licytacja obrazów namalowanych przez zamojskich plastyków, występ zespołu pieśni i tańca „Zamojszczyzna” oraz uropczysty bankiet – „Takie spotkania to także znakomita promocja naszego miasta” – powiedział prezydent Zamościa Marcin Zamoyski.
Spotkanie klubów RC w Angli
W sięrpniu 2002 w LOUGABOROUGH ( Anglia) – mieście partnerskim Zamościa przebywał z okolicznosciową wizytą sekretarz RC Zamość, Jerzy Liberadzki. Celem wyjazdu było m.in. spotkanie z członkami klubów Rotary w tym mieście ( jest ich trzy oraz damski Klub Innev Wheel) i nawiązania kontaktów dla rozpoczęcia współpracy. Wymieniono klubowe proporce i okolicznościowe upominki. Na załączonym zdjęciu Prezydent RC Loughborough – ADND JERVIS ( z fotogramem Rynku w Zamościu) w towarzystwie członków Klubu: gości z Zamościa.
VII Bal Charytatywny
29 listopada, Rotary Club w Zamościu zorganizował VII Bal Charytatywny. Bal odbył się w Klubie Muzycznym „Stara Elektrownia” a celem, prócz dobrej zabawy, było zgromadzenie środków finansowych na wyposażenie Sali Doświadczeń Świata w Ośrodku rehabilitacyjno – Terapeutycznym dla Dzieci Niepełnosprawnych w Zamościu.Tradycją bali zamojskich rotarian jest aukcja prac plastycznych. Prowadził ją dzieńnikarz zamojskiej rozgłosni Radia Lublin, którego wspierała Miss Model 2000. Licytowano 22 prace. Najwyższą cenę, 550 zł., uzyskano za „Pejzaż z wiatrakiem” autorstwa Jerzego Kwiatkowskiego. Cała aukcja przyniosła dochód 7 170 zł.”Motto imprezy – KAŻDY CZŁOWIEK MA PRAWO DO SZCZŚCIA I SWOJEGO MIEJSCA W SPOŁECZEŃSTWIE zostało spełnione. Cieszymy się, bo to głównie zasługa uczestników balu i gości-rotarian z Łucka oraz gubernatora elekta dystryktu Rotary International Jerzego Karasińskiego, którzy zaszczycili nasz tradycyjny bal” – powiedział prezydent klubu , Krzysztof Bork.
2003
Pavlo Kashadamov, gubernator dystryktu Rotary International Ukraina i Białoruś
Pavlo Kashadamov, gubernator dystryktu Rotary International obejmującego Ukrainę, Białoruś i Polskę, w ubiegłym tygodniu odwiedził Zamość. Podlega mu 96 klubów, w tym 60 w Polsce, w których działa 2 tys. rotarian. Była to doskonała okazja do zobaczenia jak w praktyce realizowane jest rotariańskie hasło roku 2002/03 „SIEJCIE ZIARNA MIŁOŚCI” przez zamojskie środowisko na rzecz lokalnej społeczności. Zamojski klub w marcu 2003 roku bedzie organizatorem seminarium PETS (Presidents – Elect Training Seminary) oraz Konferencji i Zgromadzenia Dystryktu w którym weźmie udział 200 rotarian z całego świata.
28-31 sierpień 2003r.. Sponsorujemy zwycięzców XVII Biegu Pokoju Dzieci Zamojszczyzny.
Spływ kajakowy meandrami Wieprza dla sponsorów naszych działań 16.06.2003
2002
Pavlo Kashadamov – nowym gubernatorem Dystryktu Rotary International 2230 ( Polska, Ukraina, Białoruś )
Pavlo Kashadamov – nowym gubernatorem Dystryktu Rotary International 2230 ( Polska, Ukraina, Białoruś ). Uroczysta ceremonia przekazania łańcucha przez dotychczasowego gubernatora Andrzeja Ludka odbyła się 13 lipca w pałacu Potockich we Lwowie. Zamojskich rotarian na uroczystościach reprezentowali: prezydent Krzysztof Bork, past prezydent Jerzy Liberadzki oraz skarbnik Ryszard Łuczyn. Słowa uznania należą się rotarianom ze Lwowa za ceremoniał przekazania władzy i fantastyczny bankiet z oprawa muzyczną. Z dumą wspominamy ” Naszego Atamana” w wykonaniu Lubelskiej Federacji Bardów. Zainteresowaniem cieszyła się nasza propozycja wycieczki rotariańskiej nad Morze Czarne – Odessa i okolice (14-21.09.2002r.)
Gorączka złota 2002
W dniu 18.06.2002r w Klubie Muzycznym „Stara Elektrownia” odbyło się zakończenie konkursu „Gorączka złota” organizowanego przez ZR PCK dla dzieci i młodzieży szkolnej. Patronat nad imprezą objął i nagrody ufundował Zamojski Klub Rotariański – ideą konkursu jest zbiórka monet o nominałach 1,- 2,- i 5 ,- groszy w szkołach ponad- i podstawowych. Zebrana w ten sposób suma pieniędzy została przekazana na dofinansowanie wakacyjnego wypoczynku dziecka z ubogiej rodziny wytypowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. W tym roku zebrano około 300 kg monet; a zwycięzcą konkursu okazał się Zespół Szkół Ekonomicznych w Zamościu. W skali województwa, w tej edycji konkursu Zamość uplasował się na I miejscu
Przekazanie władzy w RC Zamość
Również tego dnia wieczorem w sali restauracyjnej Hotelu „Renesans” w uroczystej oprawie odbyło się przekazanie władzy w RC Zamość. Łańcuch prezydencki na kadencję 2002/2003 założył elekt Krzysztof Bork. W skład nowego zarządu weszli: v-ce prezydent Krzysztof Polberg; jako skarbnik Ryszard Łuczyn; a sekretarzem pozostał Jerzy Liberadzki, pełniący tę funkcję w ubiegłej kadencji. Toasty wzniesiono; czekamy na działania.
2001
09.05. 2001r. Jedziemy do RC Guingamp (Bretania), zaproszenie dla nas to podziękowanie za nasze wsparcie „grantu” w Indiach.
16.02. 2001r. VI Bal Charytatywny
2000
lipiec 2000r. Zamknięty MATCHING GRANT 12707.
Jerzy Liberadzki uhonorowany odznaka Paul Harris Fellow
Jurek Liberadzki uhonorowany odznaka Paul Harris Fellow za organizacje MG 12707 – wyposażenie szkoły w Indiach. Cały Klub docenia rolę Jurka w znaczącej poprawie działalności klubu
26-28.05.2000r. Wielka wyprawa na Ukrainę.
Docieramy do Kamieńca Podolskiego, z nami ekipa z RC Wolsztyn i z kilku innych polskich klubów.
5 Lat RC Wolsztyn – maj 2000 r.
Świętujemy 5-lecie RC Wolsztyn, piękna wycieczka do naszych, jak się później okazało , wieloletnich przyjaciół.
kwiecień 2000r. – pozyskujemy grant z Fundacji Sotirovicza
Francja w kwocie 5 000 FF i również przekazujemy na zakup aparatów do badania słuchu dzieci w kl. I – III w regionie zamojski.
04.03.2000r. V Bal Charytatywny – kotylionowe Ostatki Rotariańskie.
Dochód z aukcji w wysokości 5 000 zł przekazujemy dla Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Laryngologii na zakup aparatów do badania słuch u dzieci w kl. I – III w regionie zamojskim. Klub Kobiet po Leczeniu Raka Piersi pozyskał kwotę ponad 1 500 zł.
styczeń 2000r. Mamy nasz własny kulig.
To okazja do podziękowania sponsorom i donatorom. W trakcie kuligu zbieramy kolejne środki na następne programy. W końcu bawimy się sami !
1999
XII 1999 – Wigilia
Wspieramy finansowo wigilię dla ubogich mieszkańców Zamościa organizowaną przez PCK w Zamościu
5 Lat RC Zamość – październik 1999
Obchodzimy nasze 5 lecie. Znamienici goście prof. Grzegorz Leopold Seidler inicjator ruchu rotariańskiego w Polsce wraz z małżonką, Marcel Doquesnay – Prezydent RC Guingamp Francja wraz małżonką, Prezydenci i członkowie z RC Wolsztyn, Lublin, Lublin – Centrum, Puławy, członkowie Rotaraktu z Poznania. To również początek owocnej współpracy z RC Wolsztyn i RC Guingamp. Próbujemy założyć Rotaract.
30.08.- 01.09. 1999r. Sponsorujemy zwycięzców XIII Biegu Pokoju Dzieci Zamojszczyzny
Jerzy Łopatyński zostaje uhonorowany członkowstwem naszego klubu. Jerzy w znaczny sposób przyczynił się do powstania RC Zamość
Przekazanie władzy w RC Zamość 1999r.
Maj 1999 r. Martha Green
Group Study Exchange Team (USA, Kalifornia) z Marthą Green na czele w Zamościu.
IV Bal Charytatywny – Ostatki Rotariańskie
1998
18.10.1998r. Przekazujemy 800 USD na Matching Grant
Przekazujemy 800 USD na Matching Grant RC Guingamp (Francja). Będzie to zakup wyposażenia szkoły w Gokulapuram, Madras, Indie. Prócz nas grant wspomaga RC Melksham (GB) i oczywiście Fundacja Rotary.
Sponsorujemy zwycięzców XII Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny. Klub przeżywa kryzys, balu nie będzie.
Przekazanie władzy w RC Zamość
1997
28.06.1997r. Inauguracja Dystryktu 2230.
Pierwotnie należeliśmy do dystryktu szwedzkiego. Teraz tworzymy własny ale z Ukraina i Białorusią.
czerwiec 1997r. Group Study Exchange Team
Przyjmujemy Group Study Exchange Team ze Stanów z Bobem Żyromskim na czele. GSE to stała wymiana młodzieży pomiędzy dystryktami (krajami) Rotary. Grupa polska jedzie do USA, tym samym z rewizyta przyjedzie stamtąd podobna grupa do Polski.
maj 1997r. Przekazanie ultrasonografu
Przekazujemy ultrasonograf, beneficjentem Zamojskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Chirurgii. To rezultat zbiórek wcześniejszych, pomocy RC Comines, Fundacji Rotary w ramach wypełnionego Matching Grant.
III Bal Charytatywny
(epoka pikników zamknięta). Zbieramy jeszcze na ultrasonograf.
1996
1996r. – Punkt Darów dla osób ubogich
Ostatni, trzeci rok działania organizowanego i prowadzonego przez nas Punktu Darów dla osób ubogich. Przez punkt przekazano ok. 11 tysięcy ubrań i drobnych przedmiotów
25-27.10.1996r. Wyjazd do Żyliny
Wspomagamy nowo-powstały klub w Czechosłowacji i jedziemy na ich Charter Day
26.06.1996r. Przekazanie władzy
01.06.1996r Jola Dumicz stypendystka Ambasadorial Scholarship
Nasza kandydatka Jola Dumicz zostaje stypendystka Ambasadorial Scholarship i jedzie na studia do Kent State University USA na rok. To kolejne działanie fundacji Rotary. Uzdolniona młodzież ma szanse studiować w innych krajach na koszt Fundacji.
17.06.1996r. dar Polonii Wiedeńskiej
Przekazujemy dar Polonii Wiedeńskiej – specjalistyczną wannę dla osób niepełnosprawnych Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Krasnobrodzie.
15.06.1996r. Drugi Piknik Rotariański
Drugi Piknik Rotariański w Łabuńkach. Wspaniały koncert Budki Suflera.
11-14.06.1996r. Wyprawa do Nicei – Światowy Zjazd Rotary International.
1995
02.09.1995r. Sponsorujemy zwycięzców IX Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny.
10.07.1995r. Przekazanie władzy w RC Zamość
24.06.1995r. Pierwszy Piknik Rotariański w Łabuńkach
Pierwszy Piknik Rotariański w Łabuńkach, dochód 7880 zł – zbieramy na pierwszy Matching Grant – program, w którym zebrane środki zdwajane są przez Fundacje Rotary International i przekazywane na obrany wcześniej cel
18.02.1995r. Bal Charytatywny.
1994
31.08.1994r. Pierwsze podziękowania dla RC Zamość.
1994. Uroczystości Charter Day –oficjalne włączenie RC Zamość na listę klubów w Rotary International 30.09.1994r. – 2.10.1994r.
Kluby zagnieżdżające to Rotary Club Lublin, Rotary Club Comines.
Członkami – założycielami Rotary Clubu w Zamościu byli: Adam Bachta, Włodzimierz Bentkowski, Krzysztof Ciuraszkiewicz, Michał Grzegorczyk, Wojciech Karaś, Witold Kowal, Bernard Kowalczyk, Zdzisław Kurys, Zbigniew Litwajtis, Leszek Łojewski, Adam Majkut, Krzysztof Mataczyński, Anuta Mazur, Janusz Nowosad, Witold Paszt, Tomasz Pękalski, Tadeusz Przyczyna, Tomasz Ruczajewski, Szczepan Semczuk, Leszek Siarkiewicz, Andrzej Siemko, Andrzej Śnieżko, Radosław Świerczyński, Marek Urban, Marek Zalewski i Marcin Zamoyski.